کمبود تانکرهای آبرسانی به سروان/ بحران بی آبی و کم آبی در بسیاری از مناطق و امکان درگیری های مردم برای آب

biabi khoshki به گفته نماینده مردم سراوان بزرگترین مشکل این شهرستان کمبود آب است. بخصوص امسال که میزان بارندگی در حد صفر بوده ، البته همیشه این نگرانی وجود داشته ولی در حال حاضر حاد و بحرانی‌تر شده است.
 
ملک فاضلی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت:آبرسانی  در این شهرستان در غالب چاه‌های سطحی  و هنگام  بارندگی  تأمین می شود آب‌های سطحی جمع‌آوری شده و در موقع لزوم استفاده می‌شود که متاسفانه اکنون اغلب این چاه‌ها خشک شده و مردم دچار مشکل شده‌اند. 
 
فاضلی ادامه داد: بعضی از این چاه‌های سروان باید کف زنی شود.  سال گذشته صحبت‌هایی  درباره بحران آب سراوان مسئولان آبفا در سطح استان و کشور  داشتیم.  اما متاسفانه هیچ راه حلی پیدا نکردیم و تلاشی در این زمینه نشد و هم اکنون با یک بحران آبرسانی روبه رو هستیم. به طوری که حتی در برخی از محلات مرکزی  شهر  هم با کمبود آب مواجهیم.
 
در سنوات گذشته در حفظ منابع آبی کم کاری شد:
 
نماینده مردم سراوان در مجلس گفت: در مناطق دیگر شهرستان آب به صورت سقایی توزیع می شود که آن هم گاهی ممکن است تا چندین روز آبرسانی شکل نگیرد. مردم اینجا همه سختی‌ها را می توانند تحمل کنند ولی بی آبی برایشان غیر قابل تحمل است. متاسفانه در سنوات گذشته در حفظ منابع آبی کم کاری شد، وقتی نگاهی به جغرافیای حوزه انتخابیه‌ام می‌کنم می بینم منابع آب در اختیار داریم ولی متاسفانه مدیریت مناسبی برای استفاده بهینه از آنها نداریم. 
 
بجای سد تشتک تبخیر ایجاد شده است:
 
وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان ۴ حوزه آبی دارد. در شمال حوزه آبی سیستان و هیرمند، در مرکز حوزه آبی ایرانشهر، و حوزه آبی سراوان هم از شرق تأمین می شود. حوزه شرق از رودخانه ماشکید آبرسانی می شود  و یک سری رودخانه های کوچک دیگر هستند که سراوان را به نوعی آبرسانی می کنند. بر روی رودخانه ماشکید احداث دو سد پیش بینی شده بود که در سال ۹۳ یکی از این دو سد آبگیری شد و تاکنون ۶۷ میلیون متر مکعب آب تبخیر شده که عملاً فقط آنجا یک تشتک تبخیر ایجاد شده است.
 
برای انتقال آب از سد به روستاهای پایین دست چاره اندیشی نشد:
 
فاضلی عنوان کرد: آبی که قبلا  در شهرستان سراوان جاری بود و روستاهای پایین دست را سیراب می کرد، هم اکنون با ایجاد سد این حق از آنها گرفته شده و تبخیر می‌شود. باید هنگام ایجاد سد مسئولان برای انتقال آب این روستاهای پایین دست تصفیه خانه و لوله‌ گذاری می‌ کردند. اگر این کار انجام می‌ گرفت، ۲ شهرستان با روستاهای آن که جمعیتی غریب به ۲۰۰ هزار نفر داشت، به‌ خوبی آبرسانی می‌ شد. متأسفانه زمانی که اعتبار بود و این کار با ۵۰ الی ۶۰ میلیارد تومان به سرانجام می رسید، اکنون با ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار هم قابل اجرا نیست.
 
این نماینده بر این باور است که هامون ماشکید منبع آبی که طی سالیان دراز بین بلوچستان پاکستان و آبریز شرق بلوچستان ایران در منطقه هیرمند و حوزه سیستان قرار داشته و مشترک بین کشور ایران و پاکستان  است، تنها راه نجات سراوان، خاش و زاهدان از بی‌آبی است. او معتقد است از این حوزه آبی استفاده بهینه‌ای  برای آبرسانی به این شهرستان‌ها نمی‌شود. اگر چه بسیاری از کارشناسان با این نظر او مخالفند.
 
به گفته فاضلی برای مصرف آب شرب شهر ۱۰ هزار نفری سراوان از قنوات چندین هزارساله برداشت می شود که متأسفانه اغلب آنها خشک شده‌ اند. مردم منطقه  یک مادر چاه حفر کرده بودند که آب آن نیز کاهش یافته و در حال حاضر  آبرسانی از این چاه با پمپاژ  میسر است.
 
آبرسانی برای شهرستان ۱۵۰ هزارنفری اصلاً امکانپذیر نیست:
 
وی گفت: هفته گذشته به شهرستان سراوان رفتم و مردم شاکی بودند که آب قنات ها دارد خشک می شود و ذخایر آبی محدودشان رو به پایان است. اگر  ظرف همین یکی دوسال آینده نتوان برای این شهرستان آب را از هامون ماشکید انتقال داد، در آینده‌ ای نزدیک در سراوان با بحران آبی جدی روبرو خواهیم شد که اولاً کشاورزی در این شهرستان تعطیل و آبرسانی برای جمعیت ۱۵۰ هزار نفری باید به شکل سقایی باشد که اصلاً این کار امکانپذیر نیست.
 
برای سقایی آب با کمبود تانکر آبرسان روبرو هستیم:
 
فاضلی ادامه داد: اگر آب هارون ماشکید به سراوان منتقل نشود، برای بحران کم آبی این شهرستان منابع آبی وجود ندارد. هم اکنون باید امور آبفای استان بخصوص شهرستان سراوان  چاه‌ های سطحی را کف‌ زنی کنند که بتوانند ظرف همین یکی دو ماه در تابستان حداقل آبی را به مردم برسانند. در برخی از مناطق هم چاهی وجود ندارد که بتوانند کف زنی کنند در این مناطق نیاز به آبرسانی به صورت سقایی باید انجام شود که متأسفانه در این خصوص هم با کمبود تانکر روبرو هستیم. در این فصل گرم سال که نمی شود مردم را بدون آب گذاشت، پس باید تعداد تانکرهای آبرسان را بیشتر کرد. 
 
بر اساس گزارش ایلنا، مردم شهرستان سراوان و بسیاری از شهرها و روستاهای کشور در شرایط بحران بی آبی و کم آبی به سر می‌برند که به گفته بسیاری از کارشناسان آب اگر چاره‌ ای برای این مشکل اندیشیده نشود، بسیاری از مردم مناطق خشکیده بر سر آب باهم درگیر خواهند شد.