رییس کل نظام پزشکی: سالانه ۳۰۰۰ پزشک درخواست مهاجرت دارند / آمار مرگ و میر بر اثر کرونا دقیق نیست (یعنی دروغ است)

ghandi mohamad reza

محمدرضا ظفرقندی،رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، روز دوشنبه ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۰، در نشست خبری که در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد، به ارائه گزارشی از عملکرد سازمان نظام پزشکی در دوره هفتم پرداخت.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در ادامه به کنترل درست بیماری اشاره کرد و افزود: کشورهایی که کنترل دقیق را داشتند، پایان کرونا را جشن گرفتند.

ظفرقندی گفت: آماری که در مورد مرگ و میر کرونا ارائه می‌شود، آمار واقعی و دقیقی نیست. سیاسی کاری در منافع ملی جایی ندارد.

وی ادامه داد: دسته‌ای از کشورها مثل ایران و هند، نتوانستند این شرایط را فراهم کنند. چرا وعده می‌دهیم که نمی‌توانیم به آنها عمل کنیم.

ظفرقندی افزود: ما هنوز نتوانسته ایم در تأمین واکسن از منابع داخلی موفق باشیم.

وی گفت: آنچه را می‌بینیم، شرایط را نتوانسته ایم به خوبی مدیریت و کنترل کنیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران به مهاجرت پزشکان اشاره کرد و افزود: مهاجرت در اقشار تحصیل کرده یک خسارت برای کشور است و فقط خاص جامعه پزشکی نیست. اما در شرایط خاصی شاهد افزایش موارد مهاجرت هستیم و سالی ۳۰۰۰ درخواست برای مهاجرت پزشکان داریم.

وی در ارتباط با واردات واکسن توسط بخش خصوصی، گفت: واردات بخش خصوصی تا الان به نتیجه نرسیده است و طبیعتاً برای وارد کردن واکسن ضوابطی ایجاد می‌شود که این ضوابط برای وارد کنندگان بخش خصوصی روشن نیست.

ظفرقندی در ارتباط با وجود واکسن فایزر در کشور، افزود: قطعاً قاچاق وارد می‌شود و نمی‌توانم در مورد سلامت این واکسن‌ها اظهار نظر کنم.

وی ادامه داد: سازمان نظام پزشکی برای واردات واکسن توسط بخش خصوصی وارد مذاکراتی شد اما به موانعی برخورد کردند که عملیاتی نشد.

ظفرقندی گفت: مهم‌ترین چالش از دید ما برای تهیه واکسن، موضوع سیاستگذاری ها بوده و عدم مشورت با کسانی بوده که می‌توانستند کمک کننده باشند.

وی افزود: واکسن‌ها مصونیت صد درصد ایجاد نمی‌کند، اما بحث این است که شدت بیماری و مرگ و میر کاهش پیدا می‌کند.