تظاهرات ادامه دار مردم خوزستان/ چندین کشته توسط مزدوران رژیم ولایت فقیه - تجمعات مشابه در اصفهان و گناوه و کرج

Eterazat-Behbahan-1 دویچه وله فارسی: تصاویر منتشره در فضای مجازی حاکی از ادامه تظاهرات اعتراضی در استان خوزستان است. در برخی از این تصاویر صدای تیراندازی به‌ گوش می‌ رسد. ند پرایس اعلام کرده که آمریکا شلیک به معترضان خوزستانی را زیر نظر دارد.
 
شب گذشته چهارشنبه ۳۰ تیر (۲۱ ژوئیه) نیز اعتراضات به بی‌‌ آبی، بی‌ برقی و سوء مدیریت منابع آبی در استان خوزستان ادامه یافت.
 
ویدئوهای منتشره در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که اعتراضات در اهواز، سوسنگرد، ایذه، بوشهر، بهبهان، الهایی، دزفول و شادگان ادامه داشته است.
 
همچنین تصاویری از تظاهرات یزدانشهر اصفهان نیز در حمایت از اعتراضات خوزستان منتشر شده که معترضان در آن شعار "مرگ بر دیکتاتور" و "خوزستان حماییت می‌کنیم" سر می‌دهند.
 
در برخی از ویدئوها صدای تیراندازی شنیده می‌شود. در یکی از آن‌ ها که ظاهرا مربوط به آتش زدن مغازه‌‌ها در خفاجیه سوسنگرد است یک نفر می‌گوید، نیروهای حکومتی مغازه‌ها و اموال مردم را آتش می‌زنند.
 
همزمان نت‌بلاکس که اعمال محدودیت را در اینترنت در سطح جهان گزارش می‌کند از اختلال قابل توجه منطقه‌ای در سرویس‌های اینترنت همراه در ایران خبر دادده که از پنج‌شنبه ۱۵ ژوئیه و همزمان با تظاهرات اعتراضی در خوزستان آغاز شده و همچنان جریان دارد.
 
این خبر مهر تأییدی است بر خبرهای منتشره از سوی شهروندان خوزستانی در شبکه‌های اجتماعی. آن‌ها چندین روز است که از اختلال و قطعی اینترنت در این استان خبر می‌دهند.
 
خبرگزاری صدا و سیما روز چهارشنبه کشته شدن یک معترض در تظاهرات روز سه‌ شنبه در ایذه را تأیید کرد و نوشت که او بر اثر "تیراندازی مشکوک" جان باخته است. این خبرگزاری همچنین نوشته است که تعدادی نیز زخمی شده‌اند.
 
در تصاویر منتشره در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، معترضان جوانی که تیرخورده و خون‌آلود است را با خود حمل می‌کنند.
 
پیش‌ تر کشته شدن ٢ نفر تأیید شده بود، اما منابع محلی شمار کشته‌ شدگان را بیش‌ تر می‌ دانند.
 
خبرگزاری صدا و سیما می‌ گوید، شامگاه سه‌ شنبه در کوی طالقانی ماهشهر "افراد مسلح اقدام به شلیک مستقیم به سوی مردم و نیروی انتظامی کردند" که بر اثر آن "یکی از مأموران کشته و یک مأمور دیگر زخمی شد."
 
دادستانی خوزستان نیز عصر چهارشنبه هشدار داد که با "ایجاد هرگونه ناامنی و بی‌ثباتی و اخلال" در نظم عمومی مقابله قاطعانه خواهد کرد.
 
واکنش آمریکا:
 
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت، آمریکا گزارش‌ های مربوط به شلیک به معترضان در خوزستان را رصد می‌ کند.
 
او در کنفرانسی مطبوعاتی تأکید کرد که ایالات متحده از حق مردم ایران برای تجمع مسالمت‌آمیز و ابراز نظر حمایت می‌کند. پرایس تأکید کرد که مردم ایران نیز از حق ابراز نظر بدون هراس از خشونت یا بازداشت خودسرانه نیروهای امنیتی برخوردارند.
 
شماری از تشکل‌ها و چهره‌های شناخته‌شده از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کرده و خواستار رسیدگی به خواست مردم این استان شده‌اند.
 
احمدرضا عابدزاده، پیشکوست فوتبال ایران روز گذشته در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: «مردم خوزستان آب ندارند، به داد این مردم برسید.»
 
شمار گسترده‌ای از سینماگران و هنرمندان، سازمان معلمان ایران، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، گروه اتحاد بازنشستگان و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از جمله تشکل‌هایی‌اند که با مردم خوزستان ابراز همبستگی کرده‌اند.
 
***
 
ادامه اعتراضات در خوزستان
 
رادیو فردا: اعتراضات به بی‌آبی در تعدادی از شهرهای خوزستان در چهارشنبه ۳۰ تیرماه برای هفتمین شب پیاپی ادامه یافت.
 
در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفته است، ایالات متحده گزارش‌ها درباره شلیک به معترضان در خوزستان را زیر نظر دارد.
 
براساس ویدئوهای و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تظاهراتی در شهرهای اهواز، شادگان، سوسنگرد، مسجد سلیمان، الهایی، بهبهان و دزفول برگزار شده است.
 
این اعتراضات در حالی در شهرهای خوزستان برگزار شد که دادستانی این استان عصر چهارشنبه هشدار داد که با «ایجاد هرگونه ناامنی و بی‌ثباتی و اخلال» در نظم عمومی قاطعانه مقابله می‌کند.
 
همزمان با تداوم اعتراضات در شماری از شهرهای خوزستان و خارج از این استان، گزارش‌هایی از اختلال و قطع اینترنت در شهرهایی که محور اعتراضات اخیر هستند، منتشر شده است.
 
نت‌بلاکس که محدودیت‌های اینترنتی را در سراسر جهان رصد می‌کند، چهارشنبه، تداوم اختلال قابل توجه اینترنت موبایل در استان خوزستان ایران را تایید کرد.
 
در تصاویری که گفته می‌شود مربوط به اهواز است صدها نفر از شهروندان این شهر در یکی از خیابان‌های این شهر دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند.
 
در تصاویر دیگر منتشر شده از این شهر، معترضان با آتش زدن لاستیک برخی از خیابان‌ها را مسدود کرده‌اند.
 
تعداد از شهروندان اهوازی گفته اند که بامداد روز پنجشنبه برق از بخش‌هایی از شهر اهواز قطع شده است.
 
در شهر شادگان نیز معترضان در خیابان‌های این شهر شعار «هیهات من الذله» سردادند.
 
همچنین در ویدئوهای منتشر شده از شهر شاوور در جنوب شرقی شوش دانیال صدای تیراندازی شنیده می‌شود.
 
در همین حال٬ ویدیوهایی از آتش زدن مغازه‌ها در شهر سوسنگرد منتشر شده است. یک شهروند سوسنگردی در ویدئویی می‌گوید نیروهای حکومت اقدام به آتش زدن مغازه‌ها و مایملک مردم می‌کنند.
 
در ویدئوها تصاویر منتشر از مسجد سلیمان نیز شهروندان شعار «بختیاری با غیرت، اتحاد، اتحاد» سر دادند.
 
قطعی مداوم آب و برق در ایران همزمان با گرم‌شدن هوا، موجب اعتراض‌های پراکنده‌ای در نقاط مختلف ایران شد اما در استان خوزستان از هفته گذشته اعتراضات گسترش یافت و همچنان ادامه دارد.
 
معترضان در شهرهای گوناگون علاوه‌بر اعتراض به بی‌آبی، علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و علیه نظام جمهوری اسلامی نیز شعار می‌دهند. در مقابل و بر اساس ویدئوهای منتشرشده از شهرهای گوناگون، نیروهای امنیتی و انتظامی «با خشونت و شلیک گلوله» با معترضان برخورد می‌کنند. خبرگزاری صدا و سیما روز چهارشنبه کشته شدن یک معترض را در ایذه تأیید کرد.
 
از زمان آغاز اعتراضات گسترده در خوزستان از هفته گذشته تاکنون، گزارش‌های غیررسمی از کشته شدن «دست‌کم پنج نفر» در این اعتراضات منتشر شده است، اما مقام‌های رسمی فقط خبرکشته‌ شدن دو جوان معترض در این اعتراض‌ها را تأیید کرده و در عین حال آن را به «اغتشاشگران» نسبت داده‌اند.
 
آمریکا: اعتراضات خوزستان را زیر نظر داریم
 
در همین حال، ند پرایس گفته است، ایالات متحده گزارش‌ها درباره شلیک به معترضان در خوزستان را زیر نظر دارد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی خود اظهار داشت، ما از حق ایرانی‌ها برای تجمع مسالمت‌آمیز و ابراز نظراتشان حمایت می‌کنیم. ایرانی‌ها باید همانند دیگران از این حق بدون هراس از خشونت یا بازداشت خودسرانه توسط نیروهای امنیتی، استفاده کنند.
 
ند پرایس تصریح کرد، ما گزارش‌ها درباره اعتراضات در استان خوزستان ایران، از جمله گزارش‌ها درباره تیراندازی نیروهای امنیتی به معترضان، را از نزدیک دنبال می‌کنیم.
 
***
 
هفتمین شب اعتراضات خوزستان - تجمعاتی مشابه در اصفهان و گناوه و کرج
 
 العربیه فارسی: از آغاز اعتراضات خوزستان تاکنون بنا به آمارهای موثق مجموعا 6 نفر از معترضان كشته شدند.
 
در هفتمین روز از تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم خوزستان که در اعتراض به بحران بی‌آبی و سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم جریان دارد، تجمع‌های شبانه‌ای در شهرهای اهواز، مسجد سلیمان، خفاجیه (سوسنگرد)، فلاحیه (شادگان)، خلفیه (رامشیر)، معشور (ماهشهر)، شوش، شاوور و الحایی برگزار شد و به‌دنبال آن تظاهرات به دیگر شهرهای بزرگ استان از قبیل شوشتر و بهبهان کشیده شد و به شهرستان‌های لردگان در استان چهارمحال و بختیاری، همچنین شهرستان گناوه در استان بوشهر و یزدانشهر در استان اصفهان امتداد یافت.
 
نیروهای امنیتی، انتظامی، سپاه و بسیج همچنان با برخورد خشونت‌آمیز با معترضان، شلیک گاز اشک‌آور و تیراندازی مستقیم به سوی تظاهرکنندگان بنا به گزارش‌های موثق تاکنون 6 نفر از معترضان را کشته و دهها تن دیگر را مجروح کردند. همچنین صدها نفر از معترضان در شهرهای مختلف بازداشت شدند.
 
از سویی با گسترش دامنه اعتراضات و امتداد آن به شهرها و استان‌های مجاور دستگاههای امنیتی و قضایی رژیم با تهدید، ایجاد رعب و وحشت و اتهام‌پراکنی، اقدام به قطع خدمات اینترنت در مناطق مختلف استان کردند.
 
در این رابطه «نت بلاکس» اعلام کرد در پی تظاهرات مردم خوزستان در اعتراض به بی‌آبی، از روز پنج‌شنبه به‌ وقت محلی اختلال چشمگیری در خدمات اینترنت موبایل در ایران رخ داده و این وضعیت همچنان ادامه دارد.
 
در جریان اعتراضات شامگاه چهارشنبه در شهرستان شوش، یک نفر از معترضان به نام محمد چنانی با تیر مستقیم نیروهای امنیتی کشته شد. همچنین یک معترض دیگر به نام عیسی بالدی در شهرستان ماهشهر به‌دست نیروهای سپاه و بسیج کشته شد.
 
مردم شهرستان فلاحیه (شادگان) در هفتمین شب اعتراضات خود بار دیگر با برپایی راهپیمایی و تجمع‌های اعتراضی بر ادامه تظاهرات تا دست‌یابی به خواسته‌های خود تاکید کردند.
 
در هفتمین شب تظاهرات جاده‌های خور موسی (بندر امام) توسط معترضان مسدود شد.
 
اهالی مسجد سلیمان در هفتمین شب اعتراضات خوزستان شامگاه چهارشنبه به خیابانها ریختند و با شعارهایی از قبیل «بختیاری می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، علیه سران رژیم و سیاست‌های تبعیض‌آمیز آنها شعار دادند که به دنبال آن نیروهای امنیتی برای متفرق‌کردن معترضین با یورش، به‌ سوی آنها تیراندازی کردند.
 
در تصاویری که از اعتراض‌های شهروندان عرب خفاجیه (سوسنگرد) در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، یکی از زنان حاضر در تظاهرات خطاب به علی خامنه‌ای می‌گوید: «مردم خفاجیه شیر هستند و شما نمی‌توانید آنها را بترسانید». او گفت: «این پیامم را به مسئولین برسانید. ما تا حقمان را نگیریم از پای نخواهیم نشست».
 
در همین شب، اهالی کوی ملاشیه اهواز نیز با برپایی راهپیمایی مسالمت آمیز از اعتراضات جاری حمایت کردند.
 
حمزه (فرزاد) فريسات دیگر جوان 30 ساله‌ای است که روز 29 تیرماه در تظاهرات كوى علوی اهواز در پی تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضین کشته شد.
 
تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که این جوان معترض اهوازی را لحظاتی پیش از کشته شدن در کوی علوی این شهر نشان می‌دهد. حمزه شب گذشته در اثر شلیک مستقیم گلوله توسط نیروهای امنیتی کشته شد. انتشار تصاویر پیکر خونین حمزه فريسات در شبکه‌های اجتماعی خشم عمومی را علیه مزدوران رژیم برانگیخت.
 
به‌دنبال کشته شدن حمزه یک شهروند اهوازی در ششمین شب اعتراضات می‌گوید: «اعتراض ما كاملا مسالمت‌آمیز است. چرا به سوی ما گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند؟ چرا به سوی ما تیراندازی مستقیم می‌کنند؟ نگاه کنید، همه ما قیام کردیم. پیر و جوان و زن و مرد به خیابان‌ها آمدیم، اعتراض ما کاملا مسالمت‌آمیزاست».
 
همچنین شامگاه سه‌شنبه ویدیویی منتشر شد که اقدام نیروهای امنیتی به آتش‌زدن بازار کوی علوی را نشان می‌دهد.
 
معترضان می‌گویند که ماموران اطلاعاتی رژیم بازارچه کوی علوی را آتش‌زده و با تیراندازی به سوی معترضین مانع از اطفای حریق شده‌اند.
 
در ادامه سرکوب اعتراضات مردمی در خوزستان، شب گذشته نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک‌آور به منازل مسکونی کوی علوی اهواز ضمن ایجاد فضای رعب و وحشت باعث ایجاد خفگی در بین زنان و کودکان شدند.
 
در تظاهرات شهرستان معشور (ماهشهر) و شهرک کوره (شهرک طالقانی) نیز میثم عچرش نیز شامگاه سه‌شنبه در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضین کشته شد. تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که انتقال پیکر میثم عچرش را نشان می‌دهد.
 
همچنین در هفتمین روز اعتراضات خوزستان، جوانان شهرک کوره جاده ارتباطی بندر ماهشهر به اهواز، رامهرمز و امیدیه را بستند. به گفته شاهدان عینی این جاده توسط معترضان و با استفاده از سنگ بسته شده است. معترضان همچنین مسیر ورودی منطقه کوره به ماهشهر را بستند.
 
ادامه حمایت‌ها از اعتراضات خوزستان:
 
اهالی یزدانشهر اصفهان در حمایت از اعتراضات خوزستان با برگزاری تجمع‌های شبانه علیه نظام شعار سردادند.
 
در شهر کرج، مرکز استان البرز، زنان با فریادهای «خوزستان تنها نیست» از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند.
 
در ادامه حمایت‌ها از اعتراضات مردم خوزستان جمعی از مردم در محله نارمک تهران، با حضور در بالکن‌ها و پشت‌بام منازل خود شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.
 
از سویی تشکل‌های صنفی مختلف در ایران با صدور بیانیه‌های جداگانه از اعتراضات شهروندان خوزستانی به بحران‌ بی‌آبی حمایت کردند.
 
سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، گروه اتحاد بازنشستگان و شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان از جمله تشکل‌هایی هستند که از این اعتراض‌ها حمایت کرده‌اند.
 
برخی از هنرمندان نیز چهارشنبه مقابل خانه هنرمندان تهران و با هدف حمایت از مردم خوزستان تجمع کردند.
 
از طرفی در ادامه حمایت اهالی ورزش از اعتراضات خوزستان به بی‌آبی و تبعیض، بازیکنان تیم فوتبال صنعت نفت آبادان پیش از شروع بازی با مس کرمان با دردست داشتن پلاکارد« خوزستان تشنه است» اعتراض خود به وضعیت بی‌آبی در خوزستان را نشان دادند.
 
مازیار زارع سر‌مربی تیم ملوان بندر انزلی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره رسیدن واکسن کرونا به تیمش گفت:«آب به خوزستان برسد، ما واکسن کرونا نخواستیم».
 
واکنش مقامات دولتی:
 
در ادامه واکنش مقام‌های رژیم به اعتراضات خوزستان، در صفحه اینستاگرام علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران پستی منتشر شده که در آن آمده است:«به مشکلات خوزستان رسیدگی کنید. مسئولان وظیفه دارند به مشکلات خوزستان رسیدگی کنند و اگر کسی به فکر مردم باشد نمی‌تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند و این وظیفه قطعی فوری و همیشگی حکومت‌هاست که به فکر مردم باشد».
 
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با اذعان به بحران بی‌آبی در استان و اعمال تبعیض علیه مردم منطقه از دستگاههای امنیتی و رسانه‌ها خواست تا موضوع اعتراضات بحق مردم را به قول او به«ضد انقلاب» نسبت ندهند.
 
رضایی همچنین گفت که «مشکلات خوزستان باید به صورت بنیادین حل شوند. تصمیمات مقطعی چاره سازنیست».
 
روز گذشته آیت الله علوی گرگانی، یکی از مراجع شیعه خواستار آن شد تا به بحران بی‌آبی و مشکلات خوزستان و سایر استان‌های جنوبی ایران رسیدگی شود.
 
علی‌رضا اعرافی، نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری نیز در واکنش به اعتراضات خوزستان به بی‌آبی وتبعیض، گفته: «این وضعیت و شرایطی که در این استان به وجود آمده، مایه شرمساری (نظام) است و توجیهی ندارد».
 
پیشتر سعید حجاریان، یکی از چهره‌های برجسته جریان «اصلاح‌طلب» در ایران در حمایت از اعتراضات به‌حق مردم و با انتقاد از برخورد خشونت‌آمیز ماموران رژیم با معترضان، در توییتی نوشت: «در جنگ 8 ساله خوزستانی‌ها بر سر خاک مقابل گلوله‌های رو به رو ایستادند اما الان بر سر آب به گلوله‌های پشت سر فکر می‌کنند».
 
از سویی دادستانی عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان با انتشار بیانیه‌ای ضمن هشدار، تهدید واتهام‌پراکنی به معترضان و توطئه خواندن اعتراضات خوزستان گفته که با عوامل آن با شدت هرچه تمام برخورد خواهد کرد.