واردات اولین محمولۀ غیر دولتی واکسن آسترازنکا از یک شرکت روسی به ایران

Corona-Vaksan-2 اولین محموله واکسن کرونا بخش خصوصی از شرکت آسترازنکا، شامگاه چهارشنبه ۶ مرداد ماه در فرودگاه امام خمینی تهران به مسئولان وزارت بهداشت تحویل داده شد.
 
به گزارش ایلنا، شرکت کوبل دارو پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو، اولین محموله واکسن کرونا بخش خصوصی از شرکت آسترازنکا را، شامگاه چهارشنبه ۶ مرداد ماه در فرودگاه امام خمینی تهران به مسئولان وزارت بهداشت تحویل داد.
 
شرکت کوبل دارو در اولین مرحله، تعداد ۳۱۵ هزار دوز واکسن آسترازنکا که به صورت تحت لیسانس، در شرکت  Pharm-R روسیه با نام تجاری R-Covi تولید شده است را تأمین کرد و شامگاه چهارشنبه ۶ مرداد ماه تمامی این محموله را پس از انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه امام خمینی تهران به مسئولان وزارت بهداشت تحویل داد. با توجه به اهمیت موضوع، فرایند انبارش، توزیع و تزریق واکسن کماکان توسط این وزارتخانه انجام خواهد شد.
 
با توجه به شرایط کنونی کشور از نظر شیوع ویروس کرونا و نرخ پایین واکسیناسیون، میزان تأمین شده توسط این شرکت در اولین گام، محدود است؛ اما امید است با ادامه تلاش های این شرکت و همکاری فعالان بخش خصوصی  و دولت، در آینده نزدیک مقادیر قابل توجهی از واکسن جهت رفع نیاز هموطنان تامین شود.
 
بر اساس مطالعات، تزریق دو دوز از واکسن آسترازنکا می تواند به میزان ۸۹% از ابتلا به کووید-۱۹ دارای علامت، پیشگیری کند. همچنین بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط آسترازنکا  (۱۵ ژوئن ۲۰۲۱) این واکسن در بیماری ناشی از سویه دلتا با ۹۲% پیشگیری از بیمارستانی شدن عملکرد قابل توجهی را نشان داده است و هیچگونه مرگ ناشی از کووید-۱۹ نیز در افراد واکسینه شده با این واکسن گزارش نشده است.
 
نتایج مطالعه ای دیگر نیز حاکی از آن است که میزان انتقال بیماری به دیگران توسط افرادی که با واکسن آسترازنکا واکسینه شده اند نصف افراد غیر واکسینه بوده است .
 
همچنین، پژوهش هایی جهت بررسی میزان ایجاد لختگی خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا انجام شده است. طبق نتایج به دست آمده از آنالیز اطلاعات بیش از ۱ میلیون فرد دریافت کننده واکسن، میزان لختگی خون در واکسن آسترازنکا و واکسن های mRNA (فایزر و مدرنا) یکسان و بسیار کمتر از بروز آن در افراد مبتلا به کووید-۱۹ گزارش شده است. 

در این رابطه