دیدبان حقوق بشر: تمام بازداشتی‌ ها در خوزستان آزاد شوند، اطلاعات بدهند، اجازه تحقیق داده شود

Eterazat-Behbahan-1 رادیو فردا: دیدبان حقوق بشر روز پنجشنبه در بیانیه‌ ای تاز، ضمن خبر دادن از مرگ ۹ نفر در اثر خشونت حکومت در برابر معترضان خوزستان، در مورد واکنش مقامات جمهوری اسلامی به این اعتراضاتِ اخیر، ابراز «نگرانی جدی» کرد.
 
این سازمان حقوق بشری در بیانیه خود که پنجشنبه شب، هفتم مردادماه، منتشر شد، می‌ گوید که افزایش آمار قربانیان سرکوب و همین طور بازداشت‌ های فله‌ ای، باعث نگرانی جدی است.
 
این سازمان همچنین از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که «فوری و بی قید و شرط» تمام بازداشتی‌ ها را آزاد کنند، در مورد آمار و نحوه مرگ قربانیان سرکوب اطلاعات بدهند، و اجازه یک تحقیق بین‌ المللیِ مستقل درباره واکنش خشونت‌ آمیز حکومت را بدهند.
 
طی دو هفته گذشته، اعتراضات گسترده‌ ای در خوزستان با تمرکز بر مشکل بی‌ آبی برگزار شد که نیروهای امنیتی با خشونت با آن مقابله کردند. جمهوری اسلامی در این فاصله، اقدام به قطع اینترنت در خوزستان کرد و گزارش‌ ها حاکی از بازداشت «صدها» نفر است.
 
هنوز آمار دقیقی از تعداد کشته‌ شدگان، زخمی‌ ها و بازداشت‌ شدگان در دست نیست. بر اساس اعلام رسمی رسانه‌ های حکومتی تاکنون چهار معترض و یک مأمور نیروی انتظامی کشته شده‌ اند. سازمان عفو بین‌ الملل هم گفته بود که دست‌ کم ٨ نفر در این اعتراضات جان باخته‌ اند.
 
حا، دیدبان حقوق بشر در بیانیۀ تازۀ خود با تکیه بر گروه‌ های حقوق بشری می‌ گوید که مرگ دست‌ کم ۹ نفر، از جمله یک نوجوان پسر ۱۷ ساله، در اعتراضات خوزستان و لرستان تأیید شده است.
 
از سوی دیگر سایت حقوق بشری هرانا روز دوم مرداد اعلام کرده بود که ۱۰۲ نفر از بازداشت‌ شدگان در اعتراضات خوزستان را احراز هویت کرده است.
 
پیشتر نیز معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌ الملل، استفاده از مهمات جنگی علیه معترضان غیرمسلح را تهدیدی جدی علیه جان این افراد و نقض شدید تعهدات جمهوری اسلامی در حفاظت از جان انسان‌ ها توصیف کرده بود.
 
تاکنون شخصیت‌ ها و نهادهای حقوق بشری، سیاسی و فرهنگی داخلی و بین‌ المللیِ بسیاری، عملکرد نیروهای نظامی و امنیتی علیه معترضان در خوزستان را محکوم کرده‌ و خواستار رسیدگی به خواست معترضان در خصوص مشکلات کم‌ آبی در این استان شده‌ اند.