ردیابی برنامۀ هسته‌ ای رژیم ولایت فقیه با تصویر برداری و هوش مصنوعی

Jassoussi-telephone-1 العربیه فارسی: ماهواره‌ ها نمی‌ توانند به طور مستقیم تأسیسات زیرزمینی را مشاهده کنند، اما تجزیه و تحلیل محیط اطراف آن نشان‌ دهنده پیشرفت در این تأسیسات است.
 
بر اساس تجزیه و تحلیل‌های اخیر «مرکز امنیت و همکاری بین‌ المللی»، ایران ۱۸ تا ۲۴ ماه تا تکمیل یک مرکز تولید سانتریفیوژ زیرزمینی در تأسیسات هسته‌ ای نطنز فاصله دارد.
 
به گزارش «دیفنس وان»، این تحلیل‌ نشان می‌ دهد که ایران قادر خواهد بود توانایی غنی‌ سازی اورانیوم را با وجود عقب‌ گردهایی که مقامات ایرانی علت آن را «خرابکاری‌» می‌ دانند، بازسازی کرده و گسترش دهد.
 
تسهیلات جدید که تحلیلگران این مرکز برای اولین بار در ماه دسامبر امسال برای «نیویورک تایمز» افشا کردند، درست در جنوب تأسیسات موجود در نطنز واقع شده است، و در اعماق یک کوه در حال ساخته‌ شدن است تا از دید ماهواره‌ ها و حملات هوایی در امان باشد.
 
بر اساس این گزارش، تحلیلگران از ابزارهای هوش مصنوعی ساخت شرکت نظارتی مشهور «اوربیتال اینسایت» کمک گرفتند تا مسیر رفت و آمد کارگران ساخت و ساز را در این محل ردیابی کنند. آن‌ ها دریافتند که می‌ توانند مسیر نیروهای کار مرتبط با انفجار سال گذشته در نطنز و موارد مربوط به حفاری و ساخت و ساز سالن جدید را ردیابی کنند. 
 
آلیسون پوچیونی، پژوهشگر «مرکز امنیت و همکاری بین‌المللی»، گفت: «تجزیه و تحلیل‌ های مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به ما کمک می‌ کند تا بتوانیم به طور دقیق‌ تری بدانیم که کارگران، در چه زمانی، کجا بوده‌ اند.»
 
به تشخیص محققان، ایران سال گذشته بین ۳۰ آگوست تا ۱۴ سپتامبر ساخت و ساز در سایت جدید را آغاز کرده است، و طی ٣ ماه، تردد وسایل نقلیه را در این محل ٩ برابر شده است، که «این نشان‌ دهنده افزایش قابل توجه فعالیت» در این سایت‌ ها است. این گزارش نشان می‌ دهد که هوش مصنوعی نقش مهمی در تجزیه و تحلیل داده‌ ها ایفا می‌ کند.
 
برنامه شناسایی اشیاء «اوربیتال اینسایت»، با برداشتن ۸۴ تصویر ماهواره‌ ای از وسایل نقلیۀ در حال حرکت در محل، بین ماه مه ۲۰۱۸ و مه ۲۰۲۱، اطلاعات جالبی درباره فعالیت‌ های فعلی و آیندۀ تأسیسات هسته‌ ای نطنز ارائه کرده است.
 
تردد وسایل نقلیه به طور خاص در پارکینگ خارج از سایت اصلی نطنز، و همچنین در تأسیسات پشتیبانی ساختمان جنوبی نطنز ردیابی شده است، که نشان می‌ دهد، وسایل نقلیه در هر سایت ارتباط مستقیمی با عملیات یا فعالیت‌ های ساختمانی در آن محل دارند. به گفته پژوهشگران، حرکت این وسایل نقلیه در بهار کاهش یافته است.
 
پوچیونی گفت که ساخت سالن جدید نشان می‌ دهد که ایران «سخت تلاش می‌ کند تا توانایی غنی‌ سازی هسته‌ ای خود را حفظ کند» و «در حال تقویت توانایی‌ های تسلیحات هسته‌ ای خود است».
 
این کارشناس افزود: «با وجود این، حجم تصاویر ماهواره‌ ای، و سایر منابع داده‌ های مفید، مانند پست‌ های رسانه‌ های اجتماعی و داده‌ های تلفنی و غیره‌، هوش مصنوعی، نقش فزاینده‌ ای در کمک به تحلیلگران برای دست یافتن به نتایجی خواهد داشت که بدون آن غیرممکن است. در مجموع، من فکر می‌کنم که هوش مصنوعی ابزاری عالی است.»
 
جیمز کرافورد، که شرکت «اوربیتال اینسایت» را در سال ۲۰۱۴ تأسیس کرد، گفت که ظهور ناگهانی شرکت‌ های جدید تصویر برداری ماهواره‌ ای، مانند «پلَنِت»، و رشد چشمگیر منابع داده ماهواره‌ ای، انگیزه وی برای تأسیس این شرکت بوده است.