قاسمعلی حسنی: دوران رکود و سکون است، انگیزه‌ ای برای خرید وجود ندارد/ کاهش مصرف حدود ۱۰ درصدی برنج

Tavarom-Rokoud دبیر اتحادیه بنکداران غذایی اظهار داشت: تقاضا برای برنج به شدت کاهش داشته و با توجه به شرایط حاصل از شیوع موج جدید کرونا، بسیاری از مراکز عمده مصرف تعطیل هستند یا کاهش فعالیت داشته‌ اند.
 
قاسمعلی حسنی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در مورد وضعیت بازار برنج، اظهار کرد: تا یک یا دو ماه قبل، برنج خارجی را به صورت تحمیلی همراه با روغن می‌ فروختند، چراکه تقاضا برای برنج بسیار کاهش یافته است. ۱۰ تا ۱۵ روز دیگر هم فصل برداشت جدید برنج شروع می‌ شود، بنابراین کمبودی در بازار برنج نیست. الان در بازار دوران رکود و سکون است، انگیزه‌ ای برای خرید وجود ندارد.
 
وی افزود: در بخش بنکداری برنج ایرانی در بازۀ قیمت ۲۷ تا ۳۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. برنج خارجی هم بین ۲۰ تا ۲۴ هزار تومان در بازار موجود است. میزان افزایش قیمت برنج ایرانی از ابتدای سال تاکنون، ۱۵ درصد بوده و اما برنج خارجی به علت زیاد بودن عرضه و کم بودن تقاضا، افزایش قیمت چندانی نداشته است.
 
حسنی دربارۀ میزان تقاضا برای برنج در بازار گفت:‌ تقاضا برای برنج به شدت کاهش داشته است. با توجه به شرایط حاصل از شیوع موج جدید کرونا بسیاری از مراکز عمدۀ مصرف، تعطیل هستند یا کاهش فعالیت داشته‌ اند. برای مثال، فعالیت آشپزخانه‌ های صنعتی کاهش قابل توجه داشته است، از همین روی، میزان مصرف برنج نسبت به ٢ ماه قبل، حدود ۱۰ درصد کاهش داشته است.
 
دبیر اتحادیه بنکداران غذایی در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت روغن بازار بیان کرد: با توجه به افزایش ۳۵ درصدی قیمت روغن، عرضه، حالت مناسبی گرفته است. فروشگاه‌ های زنجیره‌ ای و واحدهای خرده‌ فروشی تقریباً از روغن اشباع شده‌ اند و حساسیت چندانی در بازار نسبت به این کالا نیست.
 
وی همچنین با اشاره به فروش شکر بیشتر از قیمت مصوب گفت: با وجود اینکه دولت برای شکر قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان را تصویب کرده است، اما بازهم این کالا ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان بیش از قیمت مصوب در بخش آزاد مانند بنکداری، فروشگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی خرید و فروش می‌شود.
 
حسنی همچنین افزود: در مورد بقیه اقلام هیچ مشکل خاصی فعلا وجود ندارد و همه منتظر هستند تا دولت جدید روی کار بیاید تا مشخص شود تاثیر آن چگونه خواهد بود و دولت جدید چه فکری برای سر و سامان دادن به بازار دارد.