خطر غیر قابل سکونت شدن اصفهان در کمتر از ١٠ سال - فاجعۀ آبی امروز خوزستان به علت سوء مدیریت ها

khoshksali یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر وضعیت منابع آب استان اصفهان به همین شکل فعلی باشد و تدبیر لازم برای حل مشکلات آبی این استان اندیشیده نشود، کمتر از ۱۰ سال دیگر اصفهان قابل سکونت نخواهد بود.
 
محمد تقی نقد علی در گفتگو با ایسنا درباره کمبود منابع آب در استان‌ های مختلف کشور و از جمله اصفهان، اظهار کرد: هم‌ اکنون برای بررسی وضعیت منابع آب و آبی که از اصفهان خارج و به سمت خوزستان می‌ رود، به همراه چند نمایندۀ دیگر به شهرستان سمیرم آمده‌ ایم. رودخانه "ماربر" سمیرم، هم‌ اکنون در کمترین شرایط آبی خود است و ۱۰ متر مکعب آب به سمت رودخانه کارون ۳ سرازیر می‌ کند.
 
وی افزود: بنابراین امروز از سراسر کشور آب به سمت خوزستان سرازیر شده است. حتی از اصفهان که امروز دارای کمترین منابع آبی است، آب به سمت خوزستان فرستاده می‌ شود، اما مشکل اصلی، مدیریت سوئی است که در خوزستان وجود دارد، به طوری که نمی‌ توانند منابع آب را مدیریت کنند. مشکل امروز استان خوزستان کمبود منابع آب نیست، بلکه سوء مدیریت است. این سوء مدیریت در ٢ عرصۀ کشاورزی و آب شرب سبب شده که خوزستان با چنین مشکلاتی روبرو شود.
 
نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس، گفت: در حال حاضر در ۹۰ هزار هکتار از زمین‌ های خوزستان، برنج که محصولی آب بر است کِشت و برای آن ۳ میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌ شود. این موضوع نشان می‌ دهد که در عرصۀ کشاورزی با سوء مدیریت مواجه هستیم.
 
نقد علی با بیان اینکه، مشکل کمبود آب در اصفهان مانند خوزستان جدی است، تصریح کرد: مسئولان باید استان اصفهان را به شکل ویژه نگاه کنند و همان طور که قرار است برای خوزستان استاندار ویژه منصوب شود، باید برای اصفهان نیز استاندار ویژه در نظر گرفته شود. نمایندگان استان اصفهان در حال رایزنی و بازدید های میدانی هستند، تا مشکل آب شرب و کشاورزی این استان را به طریقی حل کنند، اما برای حل این مشکل مسئولان ارشد نظام نیز باید ما را همراهی کنند.
 
وی ادامه داد: باز شدن آب سد زاینده‌ رود به طور مستمر برای آبیاری باغات و زمین‌ های کشاورزی میسر نیست، اما معتقدیم به شکل موقت این آب باید باز شود تا از خشک شدن درختان و از بین رفتن محصولات کشاورزی جلوگیری شود. درختان میوه هم ریۀ تنفسی مردم اصفهان و هم ابزار معیشت جمع کثیری از آنان است به همین دلیل نباید اجازه دهیم، خشک شوند. اگر باغات خشک شوند، مشکلات زیست محیطی افزایش خواهند یافت، بنابراین بازگشایی موقت سد زاینده‌ رود ضروری است.
 
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بودجۀ لازم برای حل مشکلات آب استان اصفهان و پرداخت خسارت به کشاورزان تخصیص پیدا نکرده است که جا دارد مسئولان نظام اسلامی در این باره تدبیری بیندیشند.
 
در عرصه حکمرانی آب، منطقه‌ ای نگر شده‌ ایم:
 
نق دعلی افزود: اگر وضعیت منابع آب استان اصفهان به همین شکل فعلی باشد و تدبیر لازم برای حل مشکلات آبی این استان اندیشیده نشوند، کمتر از ۱۰ سال دیگر اصفهان قابل سکونت نخواهد بود. آب پشت سد زاینده‌ رود با حد استاندارد خیلی فاصله دارد و میزان بارندگی‌ ها نیز کافی نبوده است.
 
وی خاطرنشان کرد: در عرصه حکمرانی آب باید کلان نگر و جامع‌نگر باشیم چرا که در حال حاضر در عرصه حکمرانی آب، منطقه‌ای نگر شده‌ایم و نگاه ملی نداریم. در حالی که در استان اصفهان با کمبود شدید آب مواجه هستیم، در برخی استان‌ها صدها هزار هکتار زمین به کشت برنج اختصاص یافته است. این امر نشان می‌دهد که مدیریت ما یک مدیریت منطقه‌ای است نه یک مدیریت کلان و کشوری.
 
نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس، گفت: منابع آب متعلق به کل کشور و مردم ایران است و نمی‌توان به دلیل برخی از تنش‌های منطقه‌ای تمام امکانات را به یک منطقه سوق داد. باید همه استان‌ها به یک شکل و با یک چشم واحد دیده شوند تا احساس تبعیض در میان مردم یک یا چند منطقه به وجود نیاید.
 
نقدعلی افزود: هم اکنون میزان آب پشت سد زاینده‌رود ۳۰۰ میلیون مترمکعب است، در حالی که ظرفیت سد یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب است. در شرایط نرمال حداقل باید ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد ذخیره باشد.