علیرضا زالی: اجازه خرید واکسن ندادند، چون فکر می کردند گران است - واکسن‌ های ١۳۵۰ دلاری در بازار سیاه

Vaccin-1 واحد مرکزی خبر: رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران گفت: هزینه داروهای کرونا چند برابر واردات واکسن شده است اما اجازه خرید واکسن ندادند چون فکر می کردند گران است.
 
آقای دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران در جمع خبرنگاران افزود: وقتی اولین مورد کرونا در قم مشاهده شد خواهان قرنطینه قم شدم و گفتم انتخابات شهر قم تعطیل شود، اما بعضی‌ها مرا مسخره کردند و گفتند این بیماری را براحتی کنترل می‌کنیم.
 
وی گفت: وقتی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت به ایران آمدند ما بجای مشورت با آن‌ها مدام از آن‌ها می‌خواستیم در رسانه‌ها از نظام سلامت ایران تعریف کنند. ما آمارهای مرگ و میر را از سازمان جهانی بهداشت پنهان کردیم.
 
آقای دکتر زالی افزود: کمک‌های جهانی و پزشکان بدون مرز را از فرودگاه برگرداندیم در حالی که اطلاعات چندانی درباره ویروس نداشتیم و از مشاوره‌های بین المللی استفاده نکردیم. چرا چین که دوست صمیمی ما است به ما واکسن کافی نمی‌دهد؟ 
 
وی عنوان کرد: خبرهای خیلی تلخ تری برای هفته‌های آینده داریم و شرایط بسیار بدتر خواهد شد. دلتا ۳ ماه در هند طول کشید، آن‌ها بسرعت همه را واکسینه کردند. ما نباید غصه قیمت واکسن را بخوریم حتی باید ۲ برابر قیمت بخریم و مردم را واکسینه کنیم. ما ۷۲۰ میلیون یورو خرج رمدسیویر کردیم و این پول را باید خرج واکسن می‌کردیم چطور در تحریم حاضریم تجهیزات نفتی را ۳ برابر قیمت بخریم، ولی در مورد واکسن این کار را نمی‌کنیم. هیچ راهی نداریم جز ۲ هفته تعطیلی که از همین امروز باید آغاز شود.
 
آقای دکتر زالی گفت: ما فقط برای ۵ روز ذخیره واکسن داریم و نمی‌توانیم سرعت را زیاد کنیم، اگر واکسن زیاد بود ما مراکز را ۲ برابر می‌کردیم.
 
وی ادامه داد: نیروهای طرح تحول سلامت ۴ ماه است حقوق نگرفته اند، افراد حاضر در ستاد کرونا در محیط نیستند و نمی‌توانند تصمیم درست بگیرند.
 
آقای دکتر زالی گفت: سفیران ما در کشورهای خارجی بدنبال تأمین واکسن نبودند، با سفیر ژاپن صحبت کردم گفت اصلا سفیر ایران دنبال واکسن نیامده است، این چه دیپلماسی است؟
 
***
 
معاملۀ ١۳۵۰ دلاری واکسن‌ های مدرنا و فایزر در بازار سیاه در ایران
 
صدای آمریکا:  کمبود واکسن در حالی که همه‌گیری کرونا بار دیگر در کشور اوج گرفته است، به خشم مردم ایران که سیاست‌های حکومت را مسبب اصلی آن می‌دانند، دامن زده است.
 
آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۲۰ مردادماه (۱۱ اوت) در گزارشی که در رسانه‌ های سراسر جهان انعکاس گسترده پیدا کرد، می‌ نویسد، برخلاف کشورهای فقیر جهان که توانایی خرید واکسن در مقیاس انبوه را ندارند،‌ در ایران کمبود واکسن یک مشکل خودساخته است. فقط ۴ درصد، یا در حدود ۳ میلیون نفر، از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران ٢ دز واکسن زده‌ اند.
 
علی خامنه‌ ای، رهبر جمهوری اسلامی، ضمن امتناع از پذیرش واکسن‌ های اهدایی کشورهای غربی، در ماه فروردین گذشته ورود واکسن‌ های آمریکایی و انگلیسی را «ممنوع» اعلام کرد و گفت: «بعضی مواقع آنها می‌ خواهند، واکسن خود را روی مردم کشورهای دیگر، آزمایش کنند.»
 
در پی اعلام این مواضع، ایران تلاش کرد در داخل واکسن تولید کند. اما این روند از کشورهای دیگر به مراتب عقب‌تر است، و هر چند مقامات، واکسن داخلی را تا ۸۵ درصد موثر اعلام کرده‌اند، گزارش علمی در این باره منتشر نشده است.
 
مقادیر اندکی از واکسن‌ های مدرنا و فایزر، در کشوری که ارزش پول ملی آن در حال سقوط است، در بازار سیاه معادل ١۳۵۰ دلار معامله می‌ شوند و تحریم‌ های آمریکا به این معنی است که دولت جمهوری اسلامی - که با مشکل نقدینگی روبرو است - برای خرید واکسن از خارج از کشور منابع مالی محدودی دارد.
 
روز سه‌شنبه، رهبر جمهوری اسلامی از شمار کثیر موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ ابراز تاسف کرد و از مقامات خواست آزمایش‌های مجانی کرونا را به سراسر کشور گسترش دهند. او همچنین مردم خسته کشور را به استفاده از ماسک و قرنطینه در منزل تشویق کرد.
 
اما عموم مردم معتقد هستند که شمار واقعی تلفات به مراتب از ارقام رسمی بالاتر است. در فروردین ۱۳۹۹ (آوریل ۲۰۲۰) مجلس شورای اسلامی هشدار داد که شمار تلفات ۸ الی ۱۰ برابر از رقم گزارش داده شده، بیشتر است. آسوشیتدپرس می‌افزاید شمار تلفات، دست کم سه برابر رقم رسمی است؛ زیرا در ایران فقط تلفات بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها، محاسبه می‌شود.
 
آسوشیتدپرس می‌نویسد به اکثر ایرانیان واکسن‌های خارجی زده می‌شود. روز سه‌شنبه سخنگوی وزارت بهداشت گفت ورود واکسن خارجی ممنوع نیست، به شرطی که از آمریکا یا انگلستان نباشند.
 
ژاپن ۲.۹ میلیون دز واکسن استرازنکا ساخت ژاپن را به ایران اهدا کرده و چین هم ۱۰ میلیون از واکسن‌های خود را فرستاده است. ایران همچنین قراردادی با روسیه برای وارد کردن ۶۰ میلیون دز واکسن اسپوتنیک وی امضا کرده، اما مسکو تاکنون فقط یک میلیون دز از این واکسن‌ها را فرستاده است.
 
برخی از ایرانیان که مجوز اقامت در امارات دارند در همان کشور واکسن زده‌اند. بعضی دیگر نیز واکسن‌شان را در ارمنستان - کشوری که به مسافران خارجی به رایگان واکسن تزریق می‌کند - دریافت کرده‌اند. در ایران شایع است که واکسن‌های فایزر و مدرنا که همراه با یخچال‌های مخصوص از اربیل، عراق، قاچاق می‌شود، در پایتخت ایران در دسترس است.
 
هر دو دز واکسن مدرنا و استرازنکا ۳۹۰ دلار، و هر دو دز واکسن فایزر یکهزار و ۳۵۰ دلار قیمت دارد. آنها که این پول‌ها را می‌پردازند، ناچارند اعتماد کنند که واکسن‌ها واقعی و منقضی‌نشده هستند.
 
یک خانم ۳۱ ساله به نام مهسا در تهران می‌گوید از طریق یکی از دوستان دوست‌پسرش که دکتر است و در داروخانه کار می‌کند، واکسن مدرنا زده و مطمئن است واکسن، واقعی است؛ زیرا «به دکتر اعتماد دارم.»
 
امیرعلی، ۳۹ ساله، نیز می‌گوید از یک پزشک ایرانی که مخفیانه برای سود بیشتر، واکسن می‌زند واکسن استرازنکا ساخت ژاپن خریده است. چرا که «مطمئن نبودم دولت چه زمانی برای افراد گروه سنی من واکسن ارائه خواهد کرد،‌ بنابراین تصمیم گرفتم خودم را واکسینه کنم.» 
 
اما برای آنها که پولش را ندارند، هنوز واکسنی در کار نیست.

در این رابطه