آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران تولید اورانیوم فلزی را توسعه داده است

Atomi Iran

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارشی که درباره برنامه هسته‌‌ای ایران تهیه کرده است، می‌گوید ایران تولید اورانیوم فلزی را توسعه داده است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۵ مرداد گزارش داده است که به نسخه‌ای از گزارش جدید این نهاد بین‌المللی دسترسی پیدا کرده که می‌گوید ایران ۲۵۷ گرم از اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌سازی شده خود را به شکل اورانیوم تترافلوراید برای تولید ۲۰۰ گرم اورانیوم فلزی استفاده کرده است.

 

بر اساس توافق هسته‌ای موسوم به برجام، تولید اورانیوم فلزی که در ساخت بمب اتمی نیز کاربرد دارد، برای ایران ممنوع شده است و مقامات غربی بارها به شدت نسبت به تصمیم ایران برای تولید این ماده هشدار داده‌اند.

آژانس در گزارش خود می‌گوید ایران اطلاع داد که اکسید اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده به تاسیسات اصفهان منتقل شده تا به اورانیوم فلزی تبدیل شود.

هشدار آمریکا و سه کشور اروپایی درباره پیامدهای تصمیم ایران برای تولید اورانیوم فلزی

بر اساس مصوبه مجلس، دولت روحانی ملزم شده بود که اگر تا سوم اسفند سال گذشته، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت علیه جمهوری اسلامی حذف نشود، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود.

بر اساس این قانون، دولت ایران موظف به ذخیره کردن سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد است. نصب و راه‌اندازی یک‌هزار دستگاه سانتریفوژ آی‌آر۶ در طول یک‌سال آینده،‌ تولید ماهانه ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده، و راه‌اندازی کارخانه تولید اورانیوم فلزی اصفهان تا اردیبهشت سال آینده از دیگر بندهای این قانون است.

 

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه سال گذشته تایید کرد که جمهوری اسلامی فعالیت تحقیق و توسعه برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را آغاز کرده است.

ایران در ژانویه سال ۲۰۱۹ نیز اعلام کرده بود که قصد راه‌اندازی تاسیساتی برای تولید این ماده را دارد اما تحت فشار آژانس در پاییز همان سال از این اقدام خودداری کرد.

 

خبرگزاری رویترز می‌نویسد تولید اورانیوم فلزی اعضای اروپایی برجام و ایالات متحده آمریکا را به شدت نگران کرده است، چرا که تکنولوژی و دانش تولید این ماده می‌تواند برای تولید هسته بمب اتمی نیز کاربرد داشته باشد.

حکومت ایران بارها اعلام کرده است که هدفش از برنامه هسته‌ای، استفاده صلح‌آمیز از آن است.

ایران و کشورهای عضو برجام شامل بریتانیا، آلمان، فرانسه، روسیه و چین در شش دور مذاکرات احیای برجام که با حضور و مذاکره غیرمستقیم نمایندگان آمریکا در وین برگزار شد، تلاش‌های دیپلماتیکی برای اجرایی شدن کامل برجام انجام دادند که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

این مذاکرات از ۳۱ خرداد امسال متوقف مانده و آمریکا به همراه شرکای غربی هشدار داده‌اند که ایران باید فورا به میز مذاکرات برگردد.

 

دولت ابراهیم رئیسی هنوز اعلام نکرده چه زمانی آمادگی از سرگیری مذاکرات را دارد و چه شرایطی را برای احیای مذاکرات پیشنهاد خواهد کرد.

قبلا چند منبع ایرانی به رویترز گفته بودند که دولت رئیسی احتمالا شرایط جدیدی نظیر اجازه ادامه غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصدی و ادامه کار سانتریفیوژهای پیشرفته را در مذاکرات مطرح کند؛ موضوعی که دیپلمات‌های غربی آن را رد کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، رادیو فردا. د.خ