واکنش وزارت امور خارجه به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

khatibzadeh saeid

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که تمامی برنامه‌ها و اقدامات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در انطباق کامل با ان‌پی‌تی و تعهدات ایران ذیل پادمان بوده و تحت نظارت آژانس و با اعلام قبلی صورت گرفته‌اند.

به گزارش ایلنا، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص گزارش اخیر منتشره از سوی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ابراز داشت: کلیه برنامه‌ها و اقدامات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در انطباق کامل با ان‌پی‌تی و تعهدات ایران ذیل پادمان بوده و تحت نظارت آژانس و با اعلام قبلی صورت گرفته‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: اقدامات کاهشی و جبرانی ایران در ارتباط با برجام نیز در چارچوب خود برجام صورت پذیرفته و همانگونه که بارها اعلام شده در پاسخ به نقض گسترده برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی ایالات متحده و عدم پایبندی کامل طرف‌های دیگر برجامی، به ویژه سه کشور اروپایی، به تعهداتشان ذیل برجام هستند.

خطیب‌زاده تاکید کرد: بدیهی است مادامی که اجرای کامل و بی‌قید و شرط برجام از سوی آمریکا و دیگر طرف‌های برجامی از سر گرفته نشود، جمهوری اسلامی ایران برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود را صرفا بر اساس نیازها و تصمیمات حاکمیتی و در چارچوب تعهدات پادمانی‌اش پیگیری می‌کند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پایان ضمن‌ تصریح مجدد بر غیرنظامی و صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، اعلام‌ کرد: در صورتی که سایر طرف‌ها به تعهدات خود ذیل برجام بازگشته و واشنگتن نیز به صورت کامل و موثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی‌‌‌اش ضد مردم ایران را مرتفع کند، تمامی اقدامات‌ کاهشی و جبرانی ایران ذیل برجام برگشت‌پذیر خواهند بود.

انتهای پیام/