تلاش‌ هایی در ایران برای تولید واکسن های داخلی/ کیهان آزادمنش: شیوع کووید-١٩ بر بیمارستان‌ ها فشار می‌ آورد

Coviran-Barekat-1 مرکز نیچر (Nature) با کیهان آزادمنش، سازندۀ واکسن، در خصوص تلاش‌ های ایران برای ساخت بیش از ۱۰ واکسن کووید که ٢ مورد از آنها تأیید شده، مصاحبه کرده است.
 
اقتصاد آنلاین- مهسا نجاتی: ایران یکی از نخستین کشورهایی بود که در اوایل سال ۲۰۲۰ درگیر شیوع ویروس کرونا شد. ایران در حال‌ حاضر درگیر مبارزه با موج پنجم این ویروس بوده که بیشتر ناشی از شیوع نوع دلتا است. ارقام رسمی نشان می‌ دهد که از زمان آغاز شیوع بیماری همه‌ گیر بیش از ۴.۳ میلیون نفر مبتلا شده و ۹۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌ اند، اما ارقام واقعی، احتمالاً بسیار بیشتر است.
 
دانشمندان می‌ گویند، ایران یکی از معدود کشورهای خاورمیانه است که ظرفیت تولید واکسن را دارد. این کار را به طور جدی انجام داده است: حدود ۱۰ مورد واکسن در دست ساخت بوده و در حال‌ حاضر یکی از آنها از روند واکسیناسیون پشتیبانی کرده، اما اطلاعات کمی در خصوص این واکسن‌ ها در خارج از ایران در دسترس است.
 
خبرگزاری نیچر، با کیهان آزادمنش، پزشک و متخصص بیوفناوری، رئیس بخش تحقیقات ویروس شناسی در مؤسسه پاستور ایران در تهران، در خصوص چشم‌ انداز واکسن کشور مصاحبه کرده است. آزادمنش همچنین مشاور دولتی ایران بوده و در حال تولید ٢ واکسن از طریق شرکت اسپین آف خود Humimmune Biotech است.
 
بیماری همه‌ گیر، چقدر بر ایران تأثیر گذاشته است؟
 
از ژانویه ۲۰۲۰، ما ۵ موج جداگانه داشته‌ ایم. ما در حال‌ حاضر بیشترین تعداد موارد ابتلای گزارش شده با حدود ۴۰ هزار مورد در روز را تجربه می‌ کنیم که رایج‌ ترین نوع تشخیص داده شده، دلتا است. اما بسیاری از موارد، احتمالاً گزارش نمی‌ شوند. شیوع این بیماری بر بیمارستان‌ ها فشار می‌ آورد و وضعیت خوب نیست.
 
کدام یک از واکسن‌ های کووید-۱۹ در ایران موجود است؟
 
تاکنون حدود ۱۸ میلیون دوز تزریق شده است: حدود ۱۲ میلیون دوز واکسن سینوفارم چین، ۴ میلیون دوز واکسن آکسفورد-آسترازنکا و یک میلیون دوز واکسن کووایران برکت که توسط گروه صنعتی شفادارو در تهران تولید شده است. باقی واکسن‌ ها از اسپوتنیک روسیه و کوواکسین هند بوده است. بیش از نیم میلیون دوز در روز تزریق می‌ شوند و حدود ۱۷ درصد از جمعیت ۸۵ میلیونی ایران، نخستین دوز واکس کووید-۱۹ را دریافت کرده‌ اند.
 
آیا می‌ توانید دربارۀ کووایران برکت به ما بگویید؟
 
این یک واکسن غیر فعال شده است و هنوز در مرحله سوم آزمایش قرار دارد، اما در ماه ژوئن مجوز استفاده اضطراری را دریافت کرد. این واکسن بر اساس سطوح آنتی‌ بادی که ایجاد می‌ کند، از جمله آنهایی که می‌ تواند SARS-CoV-۲ را خنثی کرده یا از ورود آنها به سلول جلوگیری کند، تأیید شد. در مراحل اولیۀ آزمایش، پژوهشگران دریافتند که بیش از ۹۳ درصد افراد واکسینه شده، آنتی‌ بادی خنثی‌ کننده تولید می‌ کنند. ما نمی‌ دانیم که این محافظت چقدر طول خواهد کشید، اما من فکر می‌ کنم که شبیه واکسن‌ های غیرفعال شدۀ دیگر، مانند CoronaVac که توسط شرکت چینی سینوواک لایف ساینس تولید شده که نشان می‌دهد سطح آنتی‌ بادی پس از ۶ ماه کاهش یافته و احتمالاً به تقویت‌ کننده‌ ها نیاز است، باشد.
 
چه واکسن‌ های دیگری در ایران در حال تولید است؟
 
پاستورکوواک یک واکسن بازترکیب پروتیینی است که با همکاری مVسسه واکسن فینلای کوبا در هاوانا و مVسسه پاستور ایران تولید شده است. این واکسن در کوبا با نام سوبرنا ۰۲ شناخته می‌ شود. این واکسن همچنین در ماه ژوئن، با وجود قرار داشتن در آزمایشات مرحله سومT در ایران مجوز استفاده اضطراری را دریافت کرد. چندین واکسن غیر فعال شده و پروتیینی بازترکیب شده در آزمایشات بالینی وجود دارkد و حداقل یک واکسن mRNA، ٢ واکسن ناقل آدنوویروس و یک واکسن ناقل ویروس سرخک در مراحل اولیه تولید قرار دارد. واکسن‌ های تولید شده در خارج از ایران نیز در حال‌ حاضر در مرحله آزمایشات بالینی هستند و به صورت داخلی تولید می‌ شوند.
 
در مورد واکسن‌ هایی که طراحی می‌ کنید، بگویید.
 
شرکت من، Humimmune Biotech، روی ٢ واکسن نامزد کار کرده است. یکی از سرخک به عنوان پشتیبان اصلی برای معرفی ژنی استفاده می‌ کند که پروتیین SARS-CoV-۲، که این ویروس برای ورود به سلول‌ ها از آن استفاده می‌ کند، یا پروتیین nucleocapsid که برای تکثیر نیاز دارد را رمزگذاری می‌ کند. این واکسن توسط شرکت ایرانی بیوسان فارمد در تهران تولید می‌ شود.
 
واکسن دیگر، که ممکن است امیدوار کننده‌ تر باشد، از پشتیبانی اصلی آدنوویروس ۵ برای ارائه بخشی از پروتیین اسپایک استفاده می‌ کند – پشتیبانی اصلی مشابه با دوز دوم اسپوتنیک V. ما امیدواریم آزمایشات بالینی را از اوایل سال آینده آغاز کنیم. بیشتر واکسن‌ های کووید-۱۹ که تاکنون در ایران مورد استفاده قرار گرفته‌ اند، واکسن‌ های غیرفعال بوده‌ اند که به نظر من مردم در سال آینده به تزریق تقویت‌ کننده احتیاج خواهند داشت. واکسن ما می‌ تواند به عنوان تقویت‌ کننده مورد استفاده قرار گیرد، و یک رویکرد ترکیبی و تطبیقی، حتی ممکن است محافظت بهتری ارائه دهد. این فناوری همچنین می‌ تواند به راحتی در برابر انواع جدید ویروس اصلاح شود – البته ما از پیش، ساخت نسخه دلتا را آغاز کرده‌ ایم.
 
چرا دانشمندان ایرانی این اندازه واکسن تولید می‌کنند؟
 
ما سابقۀ طولانی تولید واکسن در ایران را داریم. مؤسسه پاستور ایران در سال ۱۹۲۰ تأسیس شد و واکسن‌ های ضد سل و هاری را تولید کرد. همچنین در ایران واکسن‌ هایی برای سرخک، اوریون و ویروس پاپیلومای انسانی ساخته شده اند.
 
ما نمی‌ توانیم در مورد این بیماری همه‌ گیر، به کمک جوامع بین‌ المللی متکی باشیم. ما تحت تحریم‌ های ایالات متحده زندگی می‌کنیم. به نظر ما اینها غیرموجه هستند. ایالات متحده می‌ گوید که تحریم‌ ها بر فعالیت‌ های بشردوستانه تأثیر نمی‌ گذارد، اما زمانی که توانایی انتقال پول محدود شود، خرید دارو مشکل می‌ شود. و ما فناوری تولید واکسن را داریم، پس چرا از آن استفاده نکنیم؟ برای اطمینان از ایمنی ایرانیان، تولید انواع واکسن‌ ها با استفاده از استراتژی‌ های مختلف تحقیق و توسعه، همانطور که چین انجام داده، منطقی است.
 
چرا پژوهشگران ایرانی تمایلی به اطلاع‌ رسانی از کار خود در سطح بین‌ المللی ندارند؟
 
این می‌ تواند یکی از عوارض جانبی تحریم‌ ها باشد. پژوهشگران ایرانی ممکن است مایل نباشند توجه زیادی را به کار خود جلب کنند، چنانچه مشارکت‌ های احتمالی را قبل از دستیابی به محصول نهایی به خطر بیاندازند، یا در معرض خطر از دست دادن دسترسی به مواد خام اولیه و فناوری‌ های مورد نیاز برای واکسن قرار بگیرند.
 
همچنین پژوهشگران بسیار مشغول هستند و به تلاش برای مبارزه با بیماری همه‌ گیر در ایران کمک می‌ کنند. ممکن است آنها زمانی برای انتشار نتایج در مجلات بین‌ المللی نداشته باشند. اما برخی شروع به اشتراک‌ گذاری نتایج کرده‌ اند. در ماه ژوئن، پژوهشگران سازنده کووایران برکت، پیش چاپ نتایج پیش‌ بالینی خود را منتشر کردند و نتایج بالینی خود را بزودی به اشتراک می‌ گذارند. ما همچنین قصد داریم بزودی نتایج واکسن ناقل آدنوویروس خود را به اشتراک بگذاریم.
 
بزرگترین چالش‌ های تولید واکسن‌ های کووید-۱۹ چه بوده است؟
 
تحریم‌ ها مشکلات زیادی را ایجاد کرده‌ اند، زیرا خرید مواد و تجهیزات را برای ما دشوار می‌ کنند. به عنوان مثال، رزین‌ های کروماتوگرافی که برای تصفیه واکسن به آنها نیاز داریم، بیشتر توسط شرکت‌ های چندملیتی که تأمین‌ کنندگان اصلی برای ایالات متحده هستند، تولید می‌ شود، بنابراین ممکن است از فروش به ما بترسند. ایالات متحده می‌گوید که ما می‌ توانیم برای استثناها درخواست بدهیم، اما با توجه به تجربۀ ما، این کار فایده نداشته است. اما به هر طریقی، ما راهی پیدا می‌ کنیم. ما روش‌ های خود را اصلاح می‌ کنیم، تأمین‌ کنندگان دیگر را پیدا می‌ کنیم، یا دنبال راه‌ حل‌ های داخلی می‌ گردیم. ما به دنبال بهترین چیزی هستیم که می‌ توانیم بدست آوریم، اما گاهی کیفیت و کارایی، تحت تأثیر قرار می‌ گیرد.
 
همچنین، یکی از بزرگترین چالش‌ های جهانی، مقیاس است. پیش از بیماری همه‌ گیر، ایران در درجۀ اول مجبور به تولید واکسن برای کودکان بود و تولید مورد نیاز برای هر واکسن، حدود ۳ میلیون دوز در سال بود. اکنون ما به ۱۷۰ میلیون دوز برای واکسیناسیون کاملِ کلِ جمعیت نیاز داریم.
 
آینده تولید واکسن در ایران چگونه است؟
 
هدف اولیه برای کووایران برکت، تولید حداکثر ۳۰ میلیون دوز در ماه تا سپتامبر بود، که برای واکسیناسیون جمعیت بزرگسال کافی است. اما آنها قادر به دستیابی به این هدف نبوده‌ اند، بنابراین مجبور شدیم، میلیون‌ ها دوز واکسن دیگر وارد کنیم. همانطور که بسیاری از مردم گفته‌ اند، این آخرین بیماری همه‌ گیر کرونا نخواهد بود که با آن روبرو هستیم. من انتظار دارم که ظرفیت تولید واکسن در سال‌ های آینده برای تولید واکسن‌ ها و داروهای جدید، هم برای کرونا ویروس‌ ها، و هم بیماری‌ های دیگر استفاده شود.

در این رابطه