سفر وزیر امور خارجه ژاپن به ایران با هدف تنش‌زدایی در منطقه

Mutegi-Toshimitsu

«توشیمیتسو موته‌گی، وزیر امور خارجه ژاپن برای گفت‌وگو با مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله ابراهیم رئیسی به تهران سفر کرده است. گفته شده است که تهران نخستین ایستگاه سفر خاورمیانه‌ای وزیر امور خارجه ژاپن است.»
 
غروب روز شنبه ۳۰ مرداد (۲۱ اوت) توشیمیتسو موته‌گی برای دیدار با شماری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد.
 
حساب کاربری وزارت امور خارجه ژاپن با انتشار این خبر اعلام کرده است که موته‌گی روز یکشنبه با مقامات جمهوری اسلامی «در خصوص روابط دوجانبه، مسائل خاورمیانه و موارد دیگر» گفت‌وگو خواهد کرد.
 
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی "ایرنا" با انتشار گزارش کوتاهی درباره سفر وزیر امور خارجه ژاپن به تهران از دیدار او با ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان، نامزد پیشنهادی رئیسی برای وزارت امور خارجه و همچنین محمدجواد ظریف خبر داده است.
 
این خبرگزاری در گزارش خود درباره هدف سفر موته‌گی به ایران تنها به تکرار آنچه در حساب کاربری وزارت امور خارجه ژاپن آمده، بسنده کرده است.
این در حالی است که توشیمیتسو موته‌گی در یادداشتی که برای خبرگزاری ایرنا نوشته از هدف اصلی سفر خاورمیانه‌ای خود پرده برگرفته است.
 
موته‌گی به اهدای دو میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن کرونا ساخت ژاپن به ایران اشاره کرده و آن را اقدامی در راستای تقویت همکاری ژاپن و ایران دانسته است.
 
«هدف از سفر به خاورمیانه»
وزیر امور خارجه ژاپن در یادداشت خود پس از اظهارات کلی درباره پیشینه مناسبات دوستانه دو کشور به موضوع اصلی این دیدار اشاره کرده و نوشته است:
 
«برای کشور ژاپن که حدود ۹۰ درصد نفت خام خود را از منطقه خاورمیانه وارد می‌کند، صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه بسیار حائز اهمیت است.»
 
موته‌گی یادداشت خود را این چنین به پایان برده است: «کشور ژاپن با برخورداری از روابط دوستانه و دیرینه با ایران، تلاش‌های دیپلماتیک و فعالانه خود را برای تنش‌زدایی و برقراری ثبات اوضاع در خاورمیانه ادامه خواهد داد.»
 
بنا بر اظهارات وزیر امور خارجه ژاپن می‌توان گفت که یکی از اهداف سفر او به ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه ادامه تلاش‌های میانجیگرانه این کشور است. پیش از آن نیز ژاپن تلاش‌هایی در زمینه تنش‌زدایی در مناسبات ایران و آمریکا انجام داده بود.
 
 
منبع: سایت دویچه وله فارسی