حمله مشترک ارتش سوریه و نیروهای مورد پشتیبانی ایران به درعا

Daraa Souriehدویچه وله: تصرف درعا برای دولت بشار اسد از اهمیت بسیاری برخوردار است. این استان جنوبی سوریه همچنان تحت کنترل شورشیان است. درعا برای مدت دو ماه تحت محاصره سربازان ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران بوده است.

ارتش سوریه اعلام کرده است که عملیات بازپس‌گیری درعا از دست شورشیان آغاز شده است. گفته می‌شود حمله از بخش غربی درعا آغاز شده است.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از امان، پایتخت اردن، از آغاز حمله ارتش سوریه به شورشیان مستقر در درعا خبر داده است.

از یک حمله بزرگ به شورشیان سخن می‌رود. گفته می‌شود که شبه‌نظامیان مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی نیز سربازان ارتش سوریه را در این عملیات همراهی می‌کنند.

خبر حمله سوریه به درعا از سوی مقامات نظامی این کشور و همچنین از سوی منابع وابسته به اپوزیسیون تایید شده است. بازپس‌گیری این استان برای دولت بشار اسد تنها از اهمیت نظامی برخوردار نیست.

اعتراضات عمومی علیه دولت اسد در سال ۲۰۱۱ ابتدا از استان درعا آغاز شده بود. این اعتراضات که در آغاز مسالمت‌آمیز بود، به گونه‌ای سریع به دیگر نقاط سوریه گسترش یافت.

منابع اپوزیسیون سوریه اعلام کرده‌اند که حملات ارتش سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران از بخش غربی مناطق تحت محاصره صورت گرفته است.

 

درعا به مدت دو ماه در محاصره کامل قرار داشته است. اپوزیسیون سوریه اعلام کرده است که نیروهای نظامی وابسته به ارتش سوریه مانع از ورود مواد خوراکی، دارو و سوخت به این شهر شده‌اند و تنها باریکه راهی برای خروج افراد غیرنظامی پیش‌بینی کرده بودند.

در حمله به درعا نیروهای مورد پشتیبانی ایران تحت فرماندهی یگان ویژه چهارم ارتش سوریه مشارکت دارند. گفته می‌شود که محاصره درعا توسط همین یگان صورت گرفته است.

 

افزون بر آن گفته شده است که ارتش سوریه در مسیر بزرگراه بین دمشق و نقاط مرزی اردن، ایستگاه‌های کنترل ایجاد کرده است.

رسانه‌های دولتی سوریه در ارتباط با حمله جاری ارتش سوریه به درعا از آغاز عملیات پایان دادن به "هرج‌ومرج و بی‌قانونی" در این بخش از خاک این کشور خبر داده‌اند.