علل خاموشی ها/ ۱۲ هزار مگاوات کمبود تولید نسبت به مصرف برق - ۳۵ هزار میلیارد تومان بدهکاری وزارت نیرو

bargh در حال حاضر بین تولید و مصرف ۱۲ هزار مگاوات فاصله وجود دارد که به دلیل تعیین نرخ های دستوری و عدم پرداخت مطالبات تولیدکنندگان، ظرفیت جدید تولید ایجاد نشده است.
 
به گزارش اقتصادآنلاین؛ رئیس انجمن نیروگاه های تولید پراکنده برق ایران در گفتگو با اقتصادآنلاین در خصوص کمبود برق در کشور گفت: عدم استفاده از قانون های بالادستی و ابزارهایی که برای توسعه در اختیار وزارت نیرو قرار دارد، تعیین نرخ دستوری برای بازار و عدم پرداخت مطالبات باعث شده سرمایه گذاران رغبتی برای حضور در بخش تولید برق نداشته باشد.
 
وزارت نیرو ۳۵ هزار میلیارد تومان بدهکار است:
 
محمد بیات خاطرنشان کرد: در حال حاضر وزارت نیرو بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان به بخش تولید برق بدهکار است و این مسأله سرمایه گذاران جدید را برای ورود به بخش برق نگران کرده است.
 
او با اشاره به اینکه  قوانین موجود به درستی از سوی وزارت نیرو اجرا نمی شود توضیح داد: چندین سال است که بر خلاف قانون نرخ آمادگی نیروگاه ها افزایش پیدا نکرده و از سال ۱۳۹۳ تاکنون، نرخ آمادگی ثابت نگاه داشته شده است.
 
بیات افزود: همچنین نرخ انرژی در بازار برق، بر اساس تورم و میزان افزایش نرخ ارز رشد نداشته و به صورت دستوری همواره تعیین شده است.
 
او اظهار کرد: مادامیکه سیستم عرضه و تقاضا را بکار نگیریم، اقتصاد برق را واقعی نکنیم، و بورس انرژی واقعی راه اندازی نشود، سرمایه گذاران از حضور در بخش برق و ایجاد نیروگاه ها استقبال نخواهند کرد.
 
برنامه نصب ۲۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید اجرا نشد:
 
به گفته رئیس انجمن نیروگاه های تولید پراکنده برق ایران، در برنامۀ ششم، باید ۲۵ هزار مگاوات نیروگاه نصب می کردیم، اما تنها ۶ هزار مگاوات نصب شده که از برنامه پنجم بجا مانده بود، یعنی عملاً در برنامۀ ششم توسعه، هیچ ظرفیت جدیدی نصب نکرده ایم.
 
بیات با تأکید بر اینکه فاصله بین تولید و مصرف در دوران پیک، ۱۲ هزار مگاوات است، متذکر شد: ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری مورد نیاز است تا این فاصله برطرف شود. اگر برای تأمین ۱۲ هزار مگاوات کسری، سریع چاره اندیشی نشود، سال آینده با فاصله ای عمیق تر بین تولید و مصرف، چالش های بیشتری ایجاد خواهد شد.
 
او اظهار کرد: یکی از راه های تأمین برقِ مورد نیاز، راه اندازی نیروگاه های مقیاس کوچک است که می توانند سریع وارد مدار شوند.
 
بیات معتقد است: صنایع کشور در تابستان امسال یک ضرر بسیار زیادی بابت کمبود برق متحمل شدند. علیرغم مدیریت باری که در توانیر اتفاق افتاد، اما گپ ۱۲ هزار مگاواتی، به صنایع فشار وارد کرد.
 
صنایع خودشان کمبود برقشان را جبران کنند:
 
او تأکید کرد: اخیراً به صنایع، ۱۰ هزار مگاوات مجوز داده شده که این کمبود برق را خودشان با احداث نیروگاه جبران کنند.
 
به اعتقاد رئیس انجمن نیروگاه های تولید پراکندۀ برق ایران، اصلاح قراردادهای خرید تضمین و اصلاح بازار برق می تواند، باعث تشویق سرمایه گذاران شده و راه خوبی برای جبران کمبود برق باشد.
 
بیات، با اشاره به اینکه توسعۀ مولدهای مقیاس کوچک می تواند بسیار تأثیرگذار باشد، عنوان کرد: این نیروگاه ها ظرف ٣ الی ۶ ماه، وارد مدار می شوند، در حالی که نیروگاه های بزرگ ۲ تا سه سال برای به بهره برداری رسیدن، زمان نیاز دارند. ضمن آنکه نیروگاه های مقیاس کوچک، در محل مصرف می توانند تولید داشته باشند و به این ترتیب تلفات شبکه را به شدت کاهش دهند.
 
او در خصوص مشکل نیروگاه های تولید پراکنده گفت: عدم پرداخت مطالبات این نیروگاه ها که به یک سال رسیده، باعث شده سرمایه گذاران در سرمایه گذاری دچار تردید شوند.
 
بیات اضافه کرد: غیر از پرداختِ مطالبات، مشکل نیروگاه های تولید پراکنده این است که  قراردادهای ۵ سالۀ خریدِ تضمینیِ این نیروگاه ها به پایان رسیده و برای قراردادهای جدید، نرخ جدید اعلام نشده و سرمایه گذاران بلاتکلیف هستند.
 
او یادآور شد: اخیراً مصوبۀ ۳۴۸، نرخ را ۲۳۳ تومان به ازای هر کیلو وات ساعت، برای ۴ الی ۵ ماه اعلام کرده و باقی سال باید این نیروگاه ها خاموش باشند. این رویه نادرستی است، چرا که نیروگاه نمی توانند فقط ۵ ماه در سال کار کند و برای کل سال هزینۀ نیروی انسانی را بپردازند. لذا نرخ باید اصلاح شود.
 
به نظر می رسد، تشکیل نهاد مستقل قانونگذاری صنعت برق (رگولاتوری)، می تواند نقش بسیار مهمی در اصلاح ساختار بازار برق، و به تبع آن، کاهش خاموشی ها ایفا کند.