کمی فایدۀ دور زدن تحریم با تهاتر - تورم پایۀ حداقل ۳۵ درصدی تا بهمن امسال - دلار قریب الوقوع ۳۰ هزار تومانی

Tavarom-Bikari-1 روزنامه ابتکار- کیمیا نجفی: این روزها دلار مسیر صعودی را در پیش گرفته است و آنطور که برخی از کارشناسان می‌ گویند، اگر خبری از حل مشکل برجام به گوش نرسد، بزودی شاهد دلار ۳۰ هزار تومانی خواهیم بود.
 
تحلیل‌ های مختلف از وضعیت نرخ دلار در هفته‌ های آتی در حالی است که برخی صحبت‌ ها، سیگنال افزایش قیمت به بازار ارز را مخابره می‌ کنند. جواد اوجی، وزیر پیشنهادی نفت در جلسه علنی صبح روز (چهارشنبه) مجلس، برنامه‌ های خود جهت تصدی وزارت نفت را تشریح کرد. وی گفته است برای فروش نفت از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می‌ کند، اما در کنار آن روش تهاتر نفت با کالا و سرمایه‌ گذاری در کشور هم وجود دارد. آنطور که از صحبت‌ های وزیر پیشنهادی نفت به نظر می‌ رسد و برخی از رسانه‌ ها به آن اشاره کرده‌ اند، احتمالا ًتحریم‌ ها رفع نمی‌ شوند و ایران در صورت فروش نفت، نمی‌ تواند دلارهای نفتی را وارد کشور کند و به جای آن، کالا وارد کند. در چنین شرایطی همان منابع ارزی محدودی که تاکنون وارد کشور می‌ شده، احتمالا دیگر وارد نخواهند شد. بر اساس گزارشی از تجارت‌ نیوز سخنان اوجی به این معناست که همان منابع ارزی محدودی که تاکنون وارد کشور می‌ شده، احتمالا دیگر وارد نمی‌ شوند و دولت نمی‌ تواند ارز جدیدی به بازار وارد کند. این یعنی سیگنال افزایش قیمت به بازار آشفتۀ ارز ایران!
 
علاوه‌ بر صحبت‌ها در خصوص روش تهاتر نفت با کالا و سرمایه‌گذاری در کشور، وزیر پیشنهادی نفت بر دور زدن تحریم‌ها نیز اشاره کرده است. وزیر پیشنهادی نفت گفت: «رویکرد فعالی برای دور زدن و بی اثر کردن تحریم‌ها در پیش گرفته و با استفاده از روش‌های موجود و سایر روش‌ها اقدامات مهمی را برای فروش نفت پیاده کرده و در این راه از ظرفیت تمام دستگاه‌های اجرایی استفاده می‌شود.» عده‌ ای از کارشناسان صحبت از دور زدن تحریم‌ها را کاهش امید برای به نتیجه رسیدن مذاکرات و مخابره کردن سیگنال افزایش قیمت به اقتصاد به خصوص بازار ارز می‌دانند.
 
تهاتر تکرار مکررات است:
 
علی حیدری، کارشناس بازارهای مالی با اشاره به صحبت‌های وزیر پیشنهادی نفت درخصوص چگونگی فروش نفت به «ابتکار» گفت: صحبت‌ های وزیر پیشنهادی نفت، دارای زیرمجموعه‌ هایی است که به دقت باید بررسی شود. یکی از زیر مجموعه‌ ها، درآمد حاصل از فروش نفت بوده و دیگری سناریوی چگونگی فروش نفت است. روش تهاتر، قبلاً در ایران رایج بوده و می‌ توان گفت که این روش رسماً شکست‌ خورده است. اگر قرار به تهاتر باشد، باید بدانیم که ورود بسیاری از کالاها به دلیل افزایش میزان تحریم و خودتحریمی‌ ها، حتی با شیوۀ تهاتر هم مشکلی را حل نمی‌ کند، چرا که همۀ کالاها اجازۀ ورود به کشور را ندارند و تنها کالاهای اساسی می‌ توانند، وارد کشور شود. بنابراین، با رویۀ فعلی و با توجه به این مسئله که عمده صنایع ایران، دچار مشکل هستند، روش تهاتر تا ۵ سال دیگر هم مقرون‌ به‌ صرفه نخواهد بود. در مجموع می‌ توان گفت که تهاتر، تکرار مکررات است.
 
حیدری همچنین در ادامه به مشکلات ورود منابع ارزی به کشور اشاره کرد و در این خصوص گفت: معقولۀ دوم، درآمد حاصل از فروش نفت است. اکنون ایران، تقریباً مشکلی برای فروش نفت ندارد، چرا که عمده فروش نفت در آب‌ های آزاد و زیر قیمت بین‌ المللی است، مشکل اصلی در زمینۀ ورود درآمد حاصل ازفروش نفت است. شریان سازندگی در هر کشور پول بوده و ما برای تأمین این پول از طریق فروش نفت، با مشکلات در داخل و خارج روبرو هستیم.
 
Fatf باید تصویب شود:
 
وی در بخش دیگری از صحبت‌ هایش، به ضرورت تصویب fatf تأکید کرد و گفت: ایران برای رفع مشکلات ورود ارز به کشور، باید به سراغ حل دو مسئله در داخل برود، یکی از این مسائل تصویب fatf است. اگر fatf تصویب نشود، حتی اگر بایدن در تهران به مذاکره بنشیند، مشکلات ورود منابع ارزی ایران حل نخواهد شد. مسئلۀ داخلی دیگر، به رسمیت شناختن استقلال بانک مرکزی ایران است. به بیانی دیگر تا مادامی که استقلال بانک مرکزی ایران به رسمیت شناخته نشود، بانک مرکزی با تحریم و خودتحریم‌ هایی که دارد، نمی‌ تواند در گفتگوهای پولی در سطح بین‌ المللی، دخالتی داشته باشد. اگر بانک مرکزی، مستقل باشد، به راحتی می‌ تواند وارد مذاکرات بین‌ المللی باشد.
 
این کارشناس بازارهای مالی اظهار کرد: مسائل گفته‌ شده، می‌ تواند سیگنال‌ های مختلفی را به اقتصاد، بویژه بازار ارز مخابره کند و می‌ تواند سبب افزایش و یا کاهش قیمت باشد.
 
حیدری در پایان با اشاره به یک سناریوی احتمالی ادامه داد: از آنجایی که بانک مرکزی به پشتوانۀ دلارهای حاصل از فروش نفت و معادل آن، شروع به چاپ اسکناس می‌ کند، اگر ارزی وارد نشود، روند کار تغییر پیدا می‌ کند. در این میان یک سناریوی احتمالی وجود دارد و آن هم این است که ممکن خواهد بود، مشکلات گفته‌ شده، سبب شوند که دلاری وارد کشور نشود و از سوی دیگر بانک مرکزی برای کنترل، پول چاپ کند. اگر این احتمال رخ دهد، این روند از هم‌ اکنون تا بهمن ماه، تورم پایه را حداقل ۳۵ درصد افزایش خواهد داد. کمبود دلار و تکرار مکررات، گرانی را به دنبال خواهد داشت.
 
***
 
ادعای گشایش در اموال بلوکه شدۀ ایران
 
تجارت‌ نیوز: معاون اول رئیس‌ جمهور از برخی گشایش‌ ها در پول‌ های بلوکه شده ایران در جریان گفتگوی سید ابراهم رئیسی با همتایان خارجی خود، خبر داده است.
 
به گزارش تجارت‌ نیوز، محمد مخبر از تماس تلفنی رئیس‌ جمهور با برخی همتایان خارجی خود، با هدف گشایش در پول‌ های بلوکه شدۀ ایران خبر داد.
 
وی گفت: در جریان گفتگوهای که آقای رئیسی با رؤسای برخی کشورها انجام داده، گشایش هایی ایجاد شده که این گشایش‌ ها، قطعاً در بازار ارز تاثیر خواهد گذاشت (تسنیم).
 
ورود ارز به ایران متوقف می‌ شود؟:
 
در عین حال، جواد اوجی، وزیر پیشنهادی نفت ابراهیم رئیسی گفت، برنامه‌ اش این است که پول فروش نفت را با کالا تهاتر کند. این یعنی اگر ایران بتواند تحریم را دور بزند و نفت بفروشد، نمی‌ تواند ارز حاصل از آن را وارد کشور کند. آیا این موضوع به معنای سیگنال افزایشی به بازار ارز است؟
 
به گزارش تجارت‌ نیوز، از همان زمان که دولت ابراهیم رئیسی روی کار آمد، روند قیمت ارز صعودی بوده و دلار حتی به کانال ۲۸ هزار تومان رسیده است. احتمالاً دلیل این مسأله، سیگنال‌ هایی است که این دولت به بازار می‌ دهد.
 
مخالفت با برجام، نگاه منفی به FATF و در اولویت نبودن این ماجرا، تنها بخشی از سیگنال‌ هایی است که در دو هفتۀ گذشته، به بازار رسیده است.
 
تهاتر نفت با کالا در دولت رئیسی:
 
حالا وزیر پیشنهادی نفت هم امروز سیگنال جدیدی داده است. او گفته برای فروش نفت، از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می‌ کند، اما در کنار آن روش تهاتر نفت با کالا و سرمایه گذاری در کشور هم وجود دارد.»
 
این یعنی جواد اوجی رسماً اعلام کرده که احتمالاً تحریم‌ ها رفع نمی‌ شوند و ایران در صورت فروش نفت، نمی‌ تواند دلارهای نفتی را وارد کشور کند و به جای آن کالا وارد می‌ کند.
 
حتی او یک گام از دولت قبل هم فراتر رفته و پیشنهاد داده که می‌ خواهد برای جلب سرمایۀ خارجی هم، از تهاتر نفت با سرمایه استفاده کند.
 
این سخنان اوجی به این معناست که همان منابع ارزی محدودی که تاکنون وارد کشور می‌ شده، احتمالاً دیگر وارد نمی‌ شود و دولت نمی‌ تواند ارز جدیدی به بازار وارد کند. این یعنی سیگنال افزایش قیمت به بازار آشفته ارز ایران!
 
***
 
سیگنال وزیر پیشنهادی نفت به دلالان ارز / ورود ارز به ایران متوقف می‌ شود؟
 
تجارت نیوز: جواد اوجی، وزیر پیشنهادی نفت ابراهیم رئیسی گفته برنامه‌اش این است که پول فروش نفت را با کالا تهاتر کند. این یعنی اگر ایران بتواند تحریم را دور بزند و نفت بفروشد، نمی‌تواند ارز حاصل از آن را وارد کشور کند. این یعنی سیگنال افزایشی به بازار ارز؟
 
به گزارش تجارت‌نیوز، از همان زمان که دولت ابراهیم رئیسی روی کار آمده روند قیمت ارز صعودی بوده و دلار حتی به کانال ۲۸ هزار تومان رسیده است. احتمالا دلیل این مساله سیگنال‌هایی است که این دولت به بازار می‌دهد.
 
مخالفت با برجام، نگاه منفی به FATF و در اولویت نبودن این ماجرا، تنها بخشی از سیگنال‌هایی است که در دو هفته گذشته به بازار رسیده است.
 
تهاتر نفت با کالا در دولت رئیسی:
 
حالا وزیر پیشنهادی نفت هم امروز سیگنال جدیدی داده است. او گفته برای فروش نفت از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می‌کند اما در کنار آن روش تهاتر نفت با کالا و سرمایه گذاری در کشور هم وجود دارد.»
 
این یعنی جواد اوجی رسما اعلام کرده که احتمالا تحریم‌ها رفع نمی‌شود و ایران در صورت فروش نفت نمی‌تواند دلارهای نفتی را وارد کشور کند و به جای آن کالا وارد می‌کند.
 
حتی او یک گام از دولت قبل هم فراتر رفته و پیشنهاد داده که می‌خواهد برای جلب سرمایه خارجی هم از تهاتر نفت با سرمایه استفاده کند.
 
این سخنان اوجی به این معناست که همان منابع ارزی محدودی که تاکنون وارد کشور می‌شده احتمالا دیگر وارد نمی‌شود و دولت نمی‌تواند ارز جدیدی به بازار وارد کند. این یعنی سیگنال افزایش قیمت به بازار آشفته ارز ایران!
 
علاوه بر این، او هم اگرچه بارها هم امروز در مجلس و هم در برنامه‌اش به رفع تحریم‌ها اشاره کرده اما تاکید بیشتر او بر دور زدن تحریم‌هاست.
 
دولت مخالف برجام و FATF؟:
 
و گفته: «رویکرد فعالی برای دور زدن و بی‌اثر کردن تحریم‌ها در پیش گرفته و با استفاده از روش‌های موجود و سایر روش‌ها اقدامات مهمی را برای فروش نفت پیاده کرده است.» رویکردی که به گفته او مستلزم «اقدامات جهادی و حرفه‌ای» است.
 
او هم مانند دیگر وزرای پیشنهادی رئیسی روی خوش به مذاکرات برجام نشان نداده و گفته: نباید با موضع انفعالی منتظر اقدامات محافل سیاسی و بین‌المللی بود.
 
از طرف دیگر اگرچه وعده داده که برای نفت ایران مشتری جدید پیدا می‌کند اما نگاه او هم مانند دیگر وزرای پیشنهادی به کشورهای همسایه و منطقه است. چراکه گفته «استفاده از ظرفیت توافق جامع راهبردی با کشورهای همسو و دوست از برنامه‌های بنده است. »
 
این فصل مشترک سخنان ابراهیم رئیسی و وزرای اقتصادی کابینه اوست. اینکه نباید منتظر بیگانگان و مذاکرات بود. اما همزمان بر افزایش صادرات و ارزآوری تاکید می‌کنند. اما در مقابل هم بررسی و تصویب FATF را ضروری نمی‌دانند و هم تاکید می‌کنند که با وجود تحریم‌ها هم می‌توانند اقتصاد و به خصوص قیمت ارز را کنترل کنند.
 
اما مساله مهم سخنان اوجی این است که اگر مشکل تحریم‌ها و FATF حل نشود، ایران نمی‌تواند نفت بفروشد و ارز آن را وارد کشور کند. حتی احتمال اینکه چین هم خرید و واردات نفت خود از ایران را محدود کند وجود دارد. در این شرایط کمبود منابع ارزی، به جهش دوباره قیمت دامن می‌زند.