سهمیۀ نا مرتب واکسن کرونا برای خوزستان - موجودی صفر واکسن آسترازنکا در اصفهان

Vaccin-1 ایسنا: معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه مردم از کمبود واکسن کرونا نگران هستند، گفت: باید به طور منظم و روزانه سهمیه واکسن به خوزستان اختصاص یابد، نه اینکه یک روز سهمیه داشته باشیم و یک روز نداشته باشیم.
 
دکتر سید محمد علوی با اشاره به شلوغی برخی مراکز واکسیناسیون کرونا در خوزستان اظهار کرد: شلوغی برخی مراکز به دلیل این است که گاهی اوقات واکسن به اندازه کافی به دست‌مان نمی‌رسد.
 
به گزارش ایسنا، وی افزود: زمانی که دوباره مراکز واکسیناسیون شروع به فعالیت می‌کنند، جاماندگان به مراکز مراجعه می‌کنند و این افراد تقریبا کسانی هستند که زمان تزریق نوبت دوم‌شان فرا رسیده یا باید در روزهای قبل مراجعه می‌کردند.
 
علوی با بیان اینکه مردم از کمبود واکسن کرونا نگران هستند، گفت: مقداری از این شلوغی‌ها مربوط به نرسیدن واکسن است؛ باید به طور منظم و روزانه سهمیه واکسن به خوزستان اختصاص یابد نه اینکه یک روز سهمیه داشته باشیم و یک روز نداشته باشیم. از طرف دیگر افراد باید بر اساس پیامک مراکز بهداشت برای دریافت واکسن مراجعه کنند.
 
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، افزود: اخیرا حدود ۶۰ هزار دوز واکسن به خوزستان اختصاص داده شد در حالی که به طور متوسط روزانه ۳۵ تا ۴۰ هزار دوز واکسن تزریق می‌کنیم و این سهمیه، معادل مصرف یک روز و نصف واکسن در استان خوزستان است.
 
***
 
موجودی صفر واکسن آسترازنکا در اصفهان 
 
ایسنا: مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه به دلیل کمبود شدید واکسن، در حال حاضر تنها واکسیناسیون نوبت دوم در حال انجام است، گفت: واکسیناسیون دوز دوم با واکسن چینی سینوفارم و واکسن ایرانی برکت درحال انجام است، اما موجودی واکسن آسترازنکا در اصفهان نزدیک به صفر است.
 
رضا فدایی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به کمبود شدید واکسن در اصفهان، اظهار کرد: واکسیناسیون نوبت دوم کسانی که دوز اول واکسن کرونا را یک ماه پیش دریافت کرده اند در حال انجام است و بعد از رفع کمبود، اطلاع رسانی برای مراجعه افراد جدید انجام خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه دوز دوم واکسن چینی سینوفارم و واکسن ایرانی برکت تزریق درحال تزریق است، گفت: موجودی واکسن آسترازنکا در اصفهان نزدیک به صفر است.
 
 مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان در مورد تاخیر دوز دوم واکسن، گفت: دوز دوم واکسن باید به موقع تزریق شود و باید تدبیری برای  تامین واکسن در سطح ملی انجام می شد تا چنین مشکلی پش نمی آمد، اما مردم باید مقداری صبر کنند تا ببینیم وزارت بهداشت برای دوز دوم واکسن هایی که وجود ندارد چه تصمیمی می گیرد.
 
وی با اعلام اینکه هم اکنون به طور متوسط هر روز ۲۰ هزار نفر در استان اصفهان واکسن کرونا دریافت می کنند که بخش عمده ای از آن مربوط به نوبت دوم واکسیناسیون است، تصریح کرد: سعی کردیم از هر مسیر ممکن اطلاع دهیم مردم چند روزی صبر کنند تا مشکل کمبود واکسن حل شود و به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنند.
 
به گفته فدایی، نوبت واکسیناسیون متولدین سال ۱۳۴۸ به بعد از سوی وزارت بهداشت اعلام شده، اما شرط انجام واکسیناسیون این است که واکسن تامین شود و به محض تامین واکسن، اطلاع رسانی خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه تعداد مراکز واکسیناسیون در استان اصفهان به بیش از ۳۰ مرکز تجمیعی در استان اصفهان رسید، تاکید کرد: بیش از این نیازی به مرکز جدید واکسیناسیون نداریم و اگر واکسن تامین شود همین مراکز برای مراجعه مردم کفایت می کند.
 
مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان در مورد واکسیناسیون مادران باردار نیز گفت: برای کسانی که بارداری پرخطر دارند، سن بالایی دارند و یا از قبل بیماری پرخطری داشته اند، اطلاعات موجود در سیستم بهداشت درحال استخراج و فراخوان برای واکسیناسیون است.
 
وی با بیان اینکه تا دو روز گذشته بیش از ۷۰۰ مادر باردار در استان واکسن کرونا دریافت کردند، خاطرنشان کرد: در مجموع حدود ۲۳ درصد از جمعیت استان یک نوبت واکسیناسیون دریافت کرده اند.
 
***
 
ورود هفدهمین محموله واکسن کرونا از سوی هلال احمر
 
ایسنا: رئیس جمعیت هلال احمر اعلام کرد: هفدهمین محموله واکسن کرونا تهیه شده از سوی جمعیت هلال‌احمر حاوی دو میلیون و ۲۲۰ هزار دُز واکسن، امروز پنجشنبه (۴ شهریورماه) در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزارت بهداشت تحویل داده شد.
 
به گزارش ایسنا، دکتر کریم همتی از ورود هفدهمین محموله واکسن کرونا تهیه شده توسط هلال‌احمر حاوی دو میلیون و ۲۲۰ هزار دُز واکسن به کشور خبر داد و گفت: در مجموع جمعیت هلال احمر از اردیبهشت ماه تاکنون ۲۰ میلیون و  ۳۹۰ هزار دُز واکسن به کشور وارد کرده است.
 
رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه این جمعیت روند واردات هفته‌ای دوبار واکسن کرونا را همچنان ادامه می‌دهد، اظهارکرد: هلال‌احمر واکسن‌های کرونا را از کشور چین به ایران وارد می‌کند و محموله دریافتی در فرودگاه امام خمینی(ره) تحویل وزارت بهداشت می‌شود.
 
وی افزود: در مجموع تاکنون ۱۷ محموله شامل ۲۰ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز واکسن کرونا توسط ۱۹ پرواز به کشور منتقل شده است.
 
همتی با تقدیر از تاکیدات رئیس جمهوری بر افزایش سرعت واکسیناسیون هموطنان گفت: طبق وعده‌ای که داده بودیم میزان واردات واکسن را در شهریور به دو برابر افزایش داده‌ایم که این امر با تمهید و رهنمودهای ویژه رئیس جمهوری محقق شد و تلاش می‌کنیم این روند ادامه داشته باشد.
 
بنابر اعلام جمعیت هلال احمر، رئیس جمعیت هلال‌احمر با تاکید بر اینکه تنها راه مقابله با ویروس منحوس کرونا، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و واکسیناسیون جامعه است، اظهارکرد: تسریع در واردات واکسن، تشکیل قرارگاه مرکزی کرونا و مشارکت در امر واکسیناسیون، برپایی بیمارستان‌های صحرایی در استان‌های مختلف کشور، اجرای طرح‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری، کنترل بهداشتی مسافران ورودی در ۱۶ مرز زمینی، دریایی و هوایی کشور، تجهیز و توسعه بانک‌های امانات تجهیزات پزشکی هلال‌احمر برای کمک به بیماران نیازمند کرونایی، افزایش ساعات کاری و خدمات داروخانه‌های هلال‌احمر در تهران و توسعه تولید سرنگ با توجه به نیاز کنونی کشور از جمله اقدامات هلال‌احمر برای کمک به کنترل بیماری کووید ۱۹ و نجات جان هموطنان از بحران ناشی از این بیماری است.

در این رابطه