مطلع شدن حکومت امریکا از عملیات خرابکارانه در تأسیسات هسته‌ ای نطنز کمتر از ٢ ساعت قبل از آن توسط اسرائیل

Natanz-Tasisate Atomi خبرگزاری فارس: رژیم صهیونیستی دو ساعت قبل از عملیات خرابکارانه در تأسیسات هسته‌ ای نطنز، دولت آمریکا را از این عملیات مطلع کرده بود.
 
به گزارش گروه بین‌ الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامۀ آمریکایی عصر پنجشنبه به نقل از منابع آمریکایی و صهیونیستی گزارش داد، رژیم صهیونیستی کمتر از ٢ ساعت قبل از عملیات خرابکارانه در تأسیسات هسته‌ ای نطنز در ماه آوریل، دولت «جو بایدن»، رئیس‌ جمهور آمریکا را از این عملیات مطلع کرده بود.
 
روزنامه نیویورک‌ تایمز مدعی شده سرویس اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی، موساد دو ساعت قبل از این حمله دولت بایدن را از قصد خود برای خرابکاری در نطنز مطلع کرده بود.
 
روزنامه آمریکایی با وجود این مدعی شد، این زمان، کوتاه‌ تر از آن بوده که واشنگتن بتواند به ارزیابی دربارۀ آن عملیات بپردازد و یا اینکه بخواهد اسرائیل را از انجام آن منصرف کند.
 
این در حالی است که روزنامه صهیونیستی جروزالم‌ پست، در تحلیلی بعد از عملیات خرابکارانه در نطنز، تصریح کرده بود که این عملیات، با هدف کاستن از اهرم‌ های فشار ایران روی آمریکا در مذاکراتی که آن زمان در وین درباره برجام انجام می‌ شد، طراحی شده بود. 
 
حمله به تأسیسات نطنز، روز ۲۲ فروردین‌ ماه اعلام شد. در آن روز، بهروز کمالوندی سخنگوی وقت سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد: «بامداد امروز حادثه ای در بخشی از شبکۀ توزیع برق مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن (نطنز) رخ داد که خوشبختانه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است.»
 
«علی اکبر صالحی»، رئیس وقت سازمان انرژی اتمی هم در واکنش به حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تأسیسات غنی سازی نطنز گفت: «اقدام علیه مرکز غنی سازی نطنز، نشان دهنده شکست مخالفان پیشرفت های صنعتی و سیاسی کشور برای جلوگیری از توسعه چشمگیر صنعت هسته ای از یک سو، و مذاکرات موفق برای رفع تحریم های ظالمانه است».
 
«سعید خطیب‌ زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در آن زمان گفت: «اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد، بارها رژیم صهیونیستی از قبل می‌ گفت و این روزها هم از منابع متعدد شنیده می‌ شود که تأیید می‌ کنند، این رژیم پشت این داستان بوده است».
 
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه انتقام از رژیم صهیونیستی در زمان و مکانش انجام می‌ شود، گفت: «سانتریفیوژهایی که دیروز در پی حادثه نطنز از مدار خارج شد، از نوع IR1 بود و با سانتریفیوژهای پیشرفته جایگزین می‌ شود.»
 
روزنامه نیویورک‌ تایمز در بخش دیگری از گزارش خود، مدعی شد، سطح همکاری‌ های اطلاعاتی میان رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا بعد از روی کار آمدن «جو بایدن»، رئیس‌ جمهور آمریکا، تغییر کرده و «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌ وزیر رژیم صهیونستی به دلیل عدم اعتماد به دولت بایدن، تبادل اطلاعات با این رژیم را متوقف کرده بود.
 
برخی گزارش‌ ها حاکی است، نفتالی بنت، نخست‌ وزیر جدید رژیم صهیونیستی، سیاست متفاوتی نسبت به نتانیاهو در قبال ایران در پیش گرفته است. رسانه‌ های صهیونیستی، ماه پیش گزارش دادند، نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی، بازبینی سیاست‌ های این رژیم در دوران نخست‌ وزیری «بنیامین نتانیاهو» در قبال ایران را آغاز کرده، و قصد دارد سیاست خارجی اسرائیل را در چند حوزه تغییر دهد، و در این میان، تمرکز ویژه‌ ای بر ایران دارد.
 
با آنکه نفتالی بنت و «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌ وزیر پیشین رژیم صهیونیستی، هر دو جزو سیاستمداران تندرو افراطی در قبال ایران محسوب می‌ شوند، رسانه‌ های صهیونیستی مدعی هستند، بنت، قصد دارد سیاست‌ های تل‌ آویو را به مسیر جدیدی هدایت کند.
 
بحث اصلی در حاضر حاضر، این است که آیا وضعیت فعلی- که توافقی در مذاکرات برجام حاصل نشده و ایران در حال پیشبرد سریع برنامۀ هسته‌ ای خود است، به نفع اسرائیل است، یا حالتی که آمریکا و ایران هر دو، برجام را به طور کامل اجرا کنند.
 
کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌ های گذشته، ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامۀ هسته ای این کشور متهم کرده‌ اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.
 
ایران تأکید می‌ کند، بعنوان یکی از امضا کنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌ های اتمی (ان‌ پی‌ تی)، و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.
 
علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی، تاکنون بارها از تأسیسات هسته‌ ای ایران بازدید کرده‌ اند، اما هرگز مدرکی که نشان دهد، برنامۀ صلح آمیز انرژی هسته‌ ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌ اند.
 
ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵، به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ ها بر سر برنامه هسته‌ ای خود، دست پیدا کرد. علیرغم اذعان آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ ماه سال ۱۳۹۷، به صورت یکجانبه، از این توافق خارج شد.
 
از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی تنها دارندۀ سلاح‌ های هسته‌ ای در منطقۀ غرب آسیا است و با حمایت‌ های آمریکا، برنامۀ تسلیحات هسته‌ ای خودش را از نظارت‌ های بین‌ المللی دور نگاه داشته است.
 
دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است، قصد دارد، از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ ای برجام، بازگرداند، اما تاکنون از اجرای تعهداتش در این راستا، خودداری کرده است.
 
رژیم صهیونیستی و واشنگتن، در ماه‌ های گذشته، همکاری علیه ایران را در دستور کار قرار داده‌ اند. بعنوان مثال، خبرگزاری رویترز، ماه پیش گزارش داد، کابینۀ جدید اسرائیل قصد دارد، برای رایزنی دربارۀ روش‌ های اجرای بهتر «برنامه جامع اقدام مشترک» و تحریم‌ هایی که بایستی علیه ایران حفظ شوند، گروهی از متخصصان مسائل تحریمی را روانۀ واشنگتن کند.
 
این رسانۀ غربی تصریح کرد، این راهبرد، تفاوت زیادی با سیاست «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی دارد که قصد نداشت با دولت «جو بایدن» دربارۀ بازگشت مجدد آمریکا به برجام، وارد تعامل شود.
 
علاوه بر این، وبگاه «اکسیوس» هم، سوم تیرماه، به نقل از مقام‌ های رژیم صهیونیستی گزارش داده بود، تل‌ آویو قصد دارد از طریق دیپلماسی، بر رویکرد دولت آمریکا در قبال برنامۀ هسته‌ ای ایران، اعمال نفوذ کند.
 
آکسیوس نوشت، با آنکه نفتالی بنت و کابینۀ او نیز، همانند نتانیاهو، با توافق هسته‌ ای ایران مخالفند، اما تعامل با ایالات متحده در خصوص این موضوع را در دستور کار قرار داده‌ اند.
 
آکسیوس هفتۀ پیش گزارش داده بود، برآورد جامعۀ اطلاعاتی اسرائیل، وزارت خارجه و نهادهای امنیتی این رژیم این است که احتمال توافق ایران بر سر برجام، بعد از روی کار آمدن «ابراهیم رئیسی» بعنوان رئیس‌جمهور ایران، کاهش یافته است.
 
ادعای آکسیوس در حالی مطرح شده که آیت‌ الله رئیسی در چندین اظهارنظر درباره سیاست خارجی دولت سیزدهم، تصریح کرد، چنانچه طرف‌ های مقابل تعهداتشان را اجرا کنند، ایران به توافق هسته‌ ای بازخواهد گشت.
 
در جریان جلسۀ چهارشنبه گذشته، نفتالی بنت، ارزیابی خود از برنامه هسته‌ ای ایران و سیاست کابینه‌ اش در این خصوص را به ویلیام برنز اعلام کرده است. مقام‌ های اسرائیلی گفته‌ اند، به نظر می‌ رسد، ویلیام برنز هم دربارۀ اینکه ایران آمادۀ توافق بر سر برجام باشد، مردد بوده است.
 
هفتۀ پیش همچنین، «یائیر لاپید»، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی، هنگام سخنرانی در مراکش، تصریح کرد که توافق هسته‌ ای برجام، جایگزین دیگری ندارد. او گفت: «من جزو طرفداران این توافق (برجام) نیستم و فکر می‌ کنم که توافق صحیحی نیست. همواره این را گفته‌ ام و اینجا هم می‌ گویم که مسئله فقط این است که من جایگزینی برای آن نمی‌ بینم.»
 
«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌ وزیر سابق رژیم صهیونیستی در زمانی که در قدرت بود، تلاش‌ های زیادی برای برهم زدن برجام انجام داد، و از جمله «دونالد ترامپ»، رئیس‌ جمهور سابق آمریکا را به خروج از آن ترغیب کرد. او بارها تأکید کرد که ترامپ با تشویق وی از برجام خارج شده و سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران را در پیش گرفته است.
 
ترامپ و نتانیاهو، امیدوار بودند، فشار حداکثری بتواند ایران را به حضور در پای میز مذاکره برای گفتگو بر سر توافقی جدید، بجای برجام، مجاب کند. این سیاست، به شکست منجر شد.
 
این، در حالی است که گروه دیگری از تحلیلگران، پیش از این، اختلافاتِ ابراز شده از سوی مقام‌ های آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص ایران را بخشی از تقسیم کار میان دو طرف در راستای بازی «پلیس خوب- پلیس بد» برای گرفتن امتیازات حداکثری از ایران در مذاکرات هسته‌ ای می‌ دانند.