خامنه‌ای: اعتماد مردم به حکومت یک مقداری آسیب دیده

Khameneie va Raeisi

ادر اظهاراتی کم سابقه، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اذعان کرد که اعتماد مردم به حکومت لطمه خورده و کاهش یافته است.

خامنه‌ای، روز شنبه ۶ شهریور در اولین دیدار خود با اعضای دولت سیزدهم گفت: «اعتماد مردم بزرگترین سرمایه دولت است که متاسفانه کمی آسیب دیده و راه ترمیم آن، یکی شدن حرف و عمل مسئولان است.»

رهبر جمهوری اسلامی در حالی از کاهش اعتماد مردم به دولت و نه نظام سخن می‌گوید که در ماه‌های گذشته چندین استان ایران شاهد تظاهرات ضد حکومتی بود.

این تظاهرات اگرچه در اعتراض به بی آبی و قطع آب در خوزستان آغاز شد اما به سرعت جهت‌گیری ضدحکومتی پیدا کرد و در آن معترضان به دفعات شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سردادند.

خامنه ای در سخنان امروز خود از مسوولین خواست برای وعده‌هایی که داده‌اند روزشمار تعیین کنند و گفت: «دانه دانه تعقیب کنید.»
رهبر جمهوری اسلامی از اعضای دولت خواست مشکلات را با مردم در میان بگذارند اما افزود: «سعی کنید حرف زدن شما موجب یأس مردم نشود.»

علی خامنه‌ای در سخنانش در جمع اعضای دولت ابراهیم رییسی همچنین به دولت جو بایدن تاخت و گفت: «دولت کنونی آمریکا هیچ فرقی با دولت قبلی ندارد. مطالبه اینها همان مطالبه ترامپ است و هیچ تفاوتی نکرده است.»

وی گفت: «در پشت صحنه سیاست خارجی آمریکا یک گرگ درنده است که برخی مواقع به یک روباه حیله‌گر تغییر می‌کند. نمونه‌اش وضعیت امروز افغانستان است.»

اظهارات علی خامنه‌ای در حالی علیه آمریکا بیان می‌شود که مذاکرات احیای برجام از اواخر خرداد متوقف شده و مقام‌های دولت آقای رئيسی تاکنون رویکرد خود درباره این مذاکرات را اعلام نکرده‌اند.

خامنه ای در سخنانش از انفجار فرودگاه کابل اظهار تاسف کرد و بدون اشاره به نقش گروه داعش گفت: «این مشکلات و سختی‌ها کار آمریکایی‌ها است که ۲۰ سال کشور را اشغال و انواع ظلم را به مردم آن تحمیل کردند.»

وی در سخنانش بدون ارایه هیچ آمار و شواهدی مدعی شد: «آمریکا یک قدم هم برای پیشرفت افغانستان برنداشت و افغانستانِ امروز اگر از لحاظ پیشرفت‌های مدنی و عمرانی از ۲۰ سال قبل عقب‌تر نباشد، جلوتر نیست.»

مقامات جمهوری اسلامی از تسلط گروه نظامی طالبان بر افغانستان استقبال کرده و آن را پیروزی بر اشغالگری آمریکا اعلام کرده‌اند.

منبع: ایران وایر