بایدن: خطر حملات بیشتر در افغانستان هر لحظه جدی‌تر می‌شود

USA-Hamle-Afghanestan

«پنتاگون اعلام کرد در حمله پهپادی به نیروهای داعش، دو عضو "ارشد" این گروه تروریستی کشته شده‌اند و به احتمال زیاد در ۳۶ ساعت آینده داعش دست به حمله دیگری خواهد زد. در این میان، طالبان حمله پهپادی آمریکا را محکوم کرده‌است.»
 
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از احتمال حملات دیگر شاخه "داعش خراسان" در افغانستان خبر داد.
 
بایدن گفت که حمله آمریکا به داعش "آخرین آن نخواهد بود". او افزود: «ما همچنان به شکار تمام کسانی خواهیم رفت که در این حمله انزجارآور دست داشته‌اند و از آنها حساب پس خواهیم گرفت.»
 
پیش از این اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا، فرماندهان نظامی به او اطلاع داده بودند که به احتمال زیاد حمله تروریستی دیگری از سوی داعش ظرف ۲۴ تا ۳۶ ساعت آینده صورت خواهد گرفت.
 
به گزارش خبرگزاری آلمان، رئیس‌جمهوری آمریکا وضعیت را "بسیار خطرناک" توصیف کرد و تهدید سوءقصدهای تروریستی در فرودگاه کابل را بسیار جدی دانست.
 
بایدن عصر شنبه ۲۸ اوت (به وقت واشنگتن) گفت به نیروهای نظامی دستور داده است تمام اقدامات لازم برای حفاظت از سربازان آمریکایی را به عمل آورند.
 
آخرین سربازان آمریکایی قرار است تا روز سه‌شنبه ۳۱ اوت (۹ شهریور) افغانستان را ترک کنند. بدین گونه نقل و انتقال شهروندان کشورهای غربی و همکاران افغان و خانواده‌های ایشان به خارج از کشور به پایان خواهد رسید.
 
«دو عضو ارشد داعش در حمله پهپادی کشته شده‌اند»
ژنرال هنک تایلور در یک کنفرانس خبری وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که در حمله پهپادی ارتش ایالات متحده در افغانستان که سحرگاه شنبه ۲۸ اوت (۶ شهریور) صورت گرفت، دو عضو "ارشد" شاخه داعش در افغانستان کشته شده‌اند و یک جهادگرای دیگر مجروح شده است.
 
تایلور افزود که یکی از اعضای کشته‌شده این شاخه افغانی-پاکستانی داعش "طراح" دو انفجار اخیر در اطراف فرودگاه بین‌المللی کابل بوده است. این شاخه مشهور به داعش خراسان است. حمله پهپادی آمریکا در ولایت ننگرهار در شرق کابل صورت گرفت.
 
این حمله پهپادی آمریکا واکنشی بود به دو انفجار انتحاری مهیب گروه داعش خراسان در اطراف فرودگاه کابل که در روز پنجشنبه ۲۶ اوت (۴ شهریور) رخ داد.
 
در این حمله انتحاری ۱۳ سرباز آمریکایی و دستکم ۱۷۰ زن و مرد و کودک کشته شدند. قربانیان غیرنظامی کسانی بودند که به امید خروج از افغانستان، در فرودگاه انتظار پرواز را می‌کشیدند. این مهیب‌ترین حمله به نظامیان آمریکا طی ده سال گذشته در این کشور بود.
 
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در نخستین موضع‌گیری، عوامل ترور را به تعقیب و انتقام تهدید کرده و به نیروهای مسلح دستور حمله به مواضع اسلامگرایان را داده بود.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال تایلور گفت از اواسط ماه اوت بدین سو ۱۱۷ هزار نفر از طریق پل هوایی به خارج از کشور منتقل شده‌اند.
او افزود، روز شنبه ۲۸ اوت (۶ شهریور) نیز ۱۴۰۰ نفر در فرودگاه کابل در انتظار به سر می‌برند تا پس از بررسی هویت آنها به خارج از کشور منتقل شوند.
 
«طالبان حمله پهپادی آمریکا را محکوم کرد»
طالبان حمله روز شنبه ۲۸ اوت آمریکا علیه شبه‌نظامیان داعش را محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان این حمله را "یورش به خاک افغانستان" خواند.
 
ذبیح‌الله مجاهد افزود که طالبان به محض خروج نیروهای آمریکایی از فرودگاه کابل، کنترل کامل این فرودگاه را در دست خواهد گرفت و طی روزهای آتی کابینه دولت جدید را معرفی خواهد کرد.
 
سخنگوی طالبان گفت از هم‌اکنون مسئولان نهادهای کلیدی مانند وزارت بهداشت، آموزش و بانک مرکزی مشخص شده‌اند. او ابراز امیدواری کرد، بحران جدی اقتصادی کشور که تأثیری منفی بر ارزش واحد پول افغانی گذارده است، به زودی برطرف شود.
 
نقل از رادیو دویچه وله