حجت‌ الله عبدالملکی از هیأت وزرای قاتل تاریخی ابراهیم رئیسی: ۵.۵ میلیون بیکار در کشور داریم

Bikari-Faghr-1 انقلاب  اسلامی در هجرت- محمد رضا راعی: وضعیت بیکاری در ایران، سال به سال بدتر شده و از میزان شاغلین، بطور مرتب کاسته می شود. در ۲۸ مهر ۱۳۹۷، جواد حسین‌ زاده، معاونِ آمار وقتِ مرکز آمار ایران نوشت: "۶۷ میلیون نفرِ ۱۰ سال به بالا داریم که ۴۰ میلیون آنها غیرفعال هستند. ۲۷ میلیون، جمعیت فعال وجود دارد که ۲۴ میلیون آن شاغل و ٣.۳ میلیون نفر بیکار هستند و در هفتۀ مرجع، حداقل یک ساعت هم کار نکردند، که به آنها بیکار مطلق گفته می‌ شود. ۲۴ میلیون شاغل به ٢ دسته تقسیم می‌ شوند، ۱۴میلیون نفر که ۴۴ ساعت در هفته، تمام وقت کار می‌ کنند، و ۱۰ میلیون نفر که کمتر از ۴۴ ساعت کار می‌ کنند و از این تعداد ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر دنبال کار بیشتر هستند که به آنها پاره‌ وقت یا اشتغال ناقص گفته می‌ شود، و ۷.۵ میلیون نفر دنبال کار بیشتر نیستند". بر طبقِ آمار سالانۀ منتشر شده توسط "مرکز آمار ایران"، در سال ۱۳۹۶، که از نزدیک به ۶۰ هزار خانوار، شاملِ ۳۶ هزار خانوار شهری و ۲۴ هزار خانوار روستایی، آمارگیری شده بود، تعداد کل شاغلان در آن سال، ۲۰ میلیون و ۴۳۷ هزار نفر بوده که از آن تعداد کمتر از  ۱۳.۵میلیون نفر، شغل کامل با ساعت کاری بیش از ۴۰ ساعت در هفته را دارا بودند. حدود ۷.۵ میلیون نفر هم، شغل نیمه وقت با ساعت کاری کمتر از ۴۰ ساعت در هفته می داشتند، اما این افراد نیز در گروه اشتغال کامل دسته‌ بندی شده بودند! جمعیت اشتغال ناقص هم حدود ۲ میلیون و ۴۳۵ هزار نفر بود. در  اول آذر ماه ١٣٩٩، برحسبِ گزارش مرکز پژوهش‌ های مجلس شورای اسلامی، "نرخ واقعی بیکاری" در بهار پارسال (سال ١٣٩٩) ۲۴ درصد بود. اما، مرکز آمار در رژیم ولایت فقیه، چه کسانی را شاغل محسوب می دارد؟ مطابق با تردستی "مرکز آمار ایران"، شاغل، فرد ۱۵ ساله و بیشتری است که در طول هفته مرجع، طبق چنین تعریف کاری، حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی، به طور موقت کارش را ترک کرده باشد! این "مرکز آمار"، به حقه بازی خود چنین ادامه داده است: افرادی که بدون دریافت مزد برای یکی از اعضای خانوار خود که با وی نسبت خویشاوندی دارند، کار می کنند، شاغل اند! در گزارش ذیل خواهیم خواند که ادعای "وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی"، حجت‌ الله عبدالملکی، مبنی بر ۵.۵ میلیون بیکار، حتی با داده های رسمی در رژیم ولایت فقیه، تطابق ندارد و شاید تنها به دادۀ رسمی ۳.۵ میلیون بازنشسته تأمین اجتماعی و ۲ میلیون نفر در صندوق بازنشستگان، اشاره دارد. 
 
خبرگزاری تسنیم: وزیر تعاون با بیان اینکه ۵.۵ میلیون بیکار در کشور داریم، گفت: در مدیریت کلان کشور باید تورم و گرانی را مهار کنیم، طبق برنامه‌ریزی‌های توسعه اشتغال و با وعده رئیس‌جمهوری تلاش می‌شود سالانه یک‌میلیون شغل جدید ایجاد شود.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الله عبدالملکی ظهر امروز در دیدار با آیت‌ الله علوی گرگانی مرجع تقلید شیعیان که در دفتر معظم له برگزار شد، اظهار داشت: در این مسیر نیازمند همکاری سایر وزارتخانه‌ ها هستیم، هرچند که امکانات و منابع خوبی در کشور وجود دارد که می‌ توان از این مشکلات عبور کرد.
 
وی با اشاره به برنامه‌ ریزی لازم برای رفع مشکل بیکاری در کشور بیان کرد: مسئله بیکاری موضوع مهمی است، چرا که ۵.۵ میلیون بیکار در کشور داریم که دچار چالش هستند که باید در جهت رفع آن گام برداریم.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: در مدیریت کلان کشور، باید تورم و گرانی را مهار کنیم، طبق برنامه‌ ریزی‌ های توسعۀ اشتغال و با وعده رئیس‌ جمهوری، تلاش می‌ شود، سالانه یک‌ میلیون شغل جدید ایجاد شود. 
 
عبدالملکی با بیان اینکه تورم یکی از چالش‌ های مهم است که در مدیریت کلان کشور باید مسئله گرانی را مهار کنیم، تصریح کرد: در سازمان بهزیستی، ۶ و نیم میلیون نفر زیر پوشش‌ داریم که نیازمند رسیدگی بهتر و در حد انتظار هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: ۳ و نیم میلیون بازنشسته تأمین اجتماعی، ۲ میلیون نفر هم در صندوق بازنشستگان داریم، و علاوه بر این صندوق بیمه روستایی را نیز با پوشش روستاییان داریم.
 
به گزارش تسنیم، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی پیش‌ از این دیدار با آیت الله نوری همدانی و آیت الله سبحانی از مراجع تقلید دیدار و گفت و گو کرد  و از مرکز واکسیناسیون اهالی صنعت در شهرک شکوهیه قم بازدید کرد.