عدم توافق چین و امریکا در مذاکرات آب و هوایی و آلودگی گازهای گلخانه‌ ای

aludagi tehran علی‌ رغم اینکه آمریکا و چین توافق کردند که راه‌ حلی برای معضل گرمایش جهانی پیدا کنند، اما دولت چین معتقد است بحران تغییرات اقلیمی در جهان را نمی‌ توان جدا از سایر اختلافات بین این دو کشور، از جمله تحریم بعضی از مقامات چینی از سوی آمریکا به دلایل حقوق بشری حل کرد.
 
اقتصاد آنلاین- عاطفه حسینی: جان کری، نماینده ویژه آمریکا در امور اقلیمی در گفتگو با مقامات چینی گفت که هیچ راهی برای حل بحران آب و هوای جهانی بدون مشارکت و تعهد کامل پکن وجود ندارد. در مقابل پکن ضمن مخالفت با درخواست واشنگتن مبنی بر تعهدات بلند پروازانه برای مقابله با انتشار کربن، گفت: "دولت آمریکا نمی‌ تواند، انتظار همکاری در تغییرات اقلیمی را داشته باشد، اما در موضوعات دیگری از جمله حقوق بشر در مقابل چین بایستد".
 
بر اساس گزارش یک خبرگزاری چینی، رهبران چین این هفته به جان کری، نماینده ویژه آمریکا در امور اقلیمی گفتند: "چین در حال حاضر برنامه‌ های ویژه‌ ای برای دستیابی به اهداف اقلیمی خود دارد".
 
به نتیجه نرسیدن مذاکرات آمریکا و چین، دو ابرقدرت که به علت فعالیت‌ های صنعتی خود نقش مهمی در انتشار کربن و سایر آلاینده‌ ها دارند، درست چند هفته پیش از برگزاری کنفرانس سازمان ملل متحد در ماه نوامبر در انگلستان، بسیار مهم ارزیابی می‌ شود. همچنین این مذاکرات اقلیمی برای امید به حفظ گرمای جهانی در محدوده  ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از سطوح قبل از صنعتی شدن، بر تمام کشورهای جهان تأثیر زیادی خواهد گذاشت. 
 
پس از خروج آمریکا از توافقنامه پاریس، توافقی بین المللی برای جلوگیری از افزایش گرمای جهانی در دولت ترامپ، چین نسبت به آمریکا نقش مهم‌ تری در مسائل آب و هوایی و تغییرات اقلیمی در صحنه جهانی ایفا کرد. این ابرقدرت علاوه بر اینکه در تولید پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی برای تامین انرژی‌ تجدیدپذیر اقدامات موثری انجام داده است، در بازار خودروهای برقی نیز از آمریکا پیشی گرفته است.
 
همچنین طی اجلاس آب و هوای کاخ سفید در اوایل سال جاری میلادی، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین اولین رهبری بود که پس از جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا صحبت کرد. در بیانیه مشترک آمریکا و چین در مورد بحران آب و هوا و تغییرات اقلیمی، این دو کشور تعهد دادند مذاکرات خود را قبل و بعد از اجلاس COP26، برای تدوین برنامه‌ هایی راهبردی با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در این دهه ادامه دهند.
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره گفتگوهای جان کری با مقامات چینی گفت: "جان کری با تأکید بر تعهدات ایالات متحده بر همکاری با جهان برای مقابله با بحران آب و هوا و گرمایش جهانی، چین را نیز تشویق کرده است تا اقدامات بیشتری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای انجام دهد".
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود: "آقای کری همچنین با یانگ جیه‌ چی، مشاور ارشد سیاست خارجی و هان ژنگ، معاون اول نخست وزیر و یکی از ٧ عضو کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست حاکم و رئیس کمیته‌ ای که طرحی را برای دستیابی به اهداف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای چین تهیه می‌کند، ملاقات‌های ویدیویی داشته است."
 
در این ملاقات آقای کری به مقامات چین گفت: "هیچ راهی برای جهان برای حل بحران آب و هوا بدون مشارکت و تعهد کامل چین وجود ندارد". جان کری همچنین تأکید کرد، علیرغم اینکه بر بحران تغییرات اقلیمی متمرکز است، نگرانی‌ های چین را به جو بایدن، رئیس جمهوری و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه منتقل می‌ کند.
 
رئیس جمهوری آمریکا در ماه آوریل از هدف جدید ایالات متحده برای دستیابی به کاهش ۵۲ درصدی میزان آلودگی گازهای گلخانه‌ ای در سال ۲۰۳۰  خبر داد. او همچنین وعده داده است که آمریکا را تا سال ۲۰۵۰ در مسیر انتشار کربن صفر قرار دهد. علیرغم اینکه این اهداف الزام آور نیستند، اما کارشناسان معتقدند این تصمیمات از نظر نمادین مهم هستند و به ایالات متحده اعتبار می‌ بخشد تا بتواند از سایر کشورها نیز بخواهد تصمیماتی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای خود اتخاذ کنند.
 
در مقابل چین نیز متعهد شده است که تا سال ۲۰۶۰ به هدف کربن خنثی دست یابد. این کشور همچنین وعده داده است که استفاده از زغال سنگ پس از سال ۲۰۲۵ را کاهش دهد. این درحالی است که در حال حاضر چین نزدیک به دو سوم برق خود را از سوخت‌های فسیلی تامین می‌کند.
 
این مذاکرات دو جانبه در حالی صورت می‌گیرد که این دو کشور، آمریکا و چین در حال تجربه کردن تاثیرات گسترده بحران‌های آب و هوا و تغییرات اقلیمی جهانی هستند. آتش سوزی‌ه ای گسترده در غرب ایالات متحده و سیل‎‌‎های فاجعه بار و گردبادهای طوفان ایدا در شرق این کشور، و همچنین جان باختن ده‌‍‌ها نفر در سیل چند شهر بزرگ چین، نمونه‌هایی از آن‌ها هستند.