تشکیل یگان پهبادی ویژه توسط آمریکا در خلیج فارس

drone usaناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه اعلام کرد که پس از سال‌ها حملات دریایی و تنش‌های مداوم مرتبط با ایران، یگان ویژه جدیدی را در خلیج فارس راه‌اندازی می‌کند. این یگان شامل پهپادها، سیستم‌های آبی و زیردریایی بدون سرنشین است.

مقامات نیروی دریایی آمریکا از دادن جزئیات بیشتر درباره سیستم‌های این یگان که از پایگاه آنها در بحرین در خلیج فارس مورد استفاده قرار خواهد گرفت، خودداری کردند. اما گفتند که در ماه‌های آینده پهپادها قابلیت‌های خود را در آبراه‌های تامین انرژی و حمل و نقل جهانی گسترش خواهند داد.

هدف نظارت بر تمامی مسیرهای دریایی منطقه

برد کوپر، معاون فرمانده ناوگان پنجم گفته است: «هدف ما استقرار سامانه‌های بیشتر برای نظارت بر تمامی مسیرهای دریایی چه در آسمان و چه در زیر دریاست.»

دامنه فعالیت ناوگان پنجم در تنگه هرمز است که ۲۰ درصد از کل نفت جهان از آن عبور میکند وهمچنین در دریای سرخ، کانال سوئز و تنگه باب‌المندب.

بخشی از سیستم‌ها و سامانه‌هایی که توسط "نیروی ضربت ۵۹" مورد استفاده قرار می‌گیرند در رزمایش ناوگان نیروی دریایی آمریکا در اقیانوس آرام شرکت داشتند که در ماه آوریل امسال برگزار شد.

این سیستم‌ها شامل پهپادهای ویژه تجسسی، کشتی‌های بدون سرنشین سی‌هاک و سی هانتر و زیردریایی‌های بدون سرنشین شبیه به اژدر هستند.

کوپر همچنین گفته است که شرایط جوی آب‌های منطقه به آمریکا این امکان را می‌دهد که به خوبی از این سامانه‌ها استفاده کند. او می‌گوید: «به اعتقاد ما اگر سیستم‌های جدید بتوانند در اینجا کار کنند، احتمالاً می‌توانند در هر جای دیگری نیز کار کنند و می‌توان آن را به مناطق عملیاتی سایر ناوگان‌ها نيز گسترش داد."

از مواضع ایران به خوبی ‌آگاهیم و آماده برخورد با آن هستیم

خلیج فارس در سال های اخیر شاهد تنش‌ها و حملات دریایی بوده است که آمریکا ایران را مسئول آنها می‌داند. از جمله حمله به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها یا توقیف آنها در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان، حملات شورشیان حوثی با مین‌های و قایق های بدون سرنشین در آب‌های نزدیک به یمن، انفجارهای مشکوک در نفتکش‌های متعلق به شرکت‌های غربی وهمچنین در شناورهای وابسته به ایران و اسرائیل که موارد آن رو به افزایش گذاشته است.

آسوشیتدپرس نوشته است در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که مایل است دوباره به توافق هسته‌ای با ایران برسد، اما روی کار آمدن یک رئیس جمهور تندرو در ایران مذاکرات در وین را متوقف کرده و در فقدان یک توافق همه جانبه، حملات ایران و اسرائیل در سطح منطقه احتمالا افزایش خواهد یافت.

کوپر در نشست مطبوعاتی امروز خود در این رابطه گفت: «ما از مواضع ایران به خوبی آگاهیم و آماده برخورد مناسب با آن هستیم."

ایران تاکنون به خبر تشکیل این یگان ضربتی جدید واکنش نشان نداده و نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل نیز به درخواست آسوشیتدپرس برای اظهار نظر در این باره پاسخی نداده است.

منبع: دویچه وله