افزایش هزینه‌ های بهداشت و درمان خانوارها با کرونا/ پرداخت هزینه‌ های درمانی بالغ بر ۴۰ درصدی توسط مردم

corona daroo شیوع کرونا بخش‌ های مختلف اقتصادی را تحت تأثیر قرار داده و با تعطیلی مشاغل باعث گسترش بیکاری شده است؛ در این میان، کرونا به صورت مستقیم و غیرمستقیم، هزینه‌ های خانواده‌ ها را نیز افزایش داده است.
 
به  گزارش اقتصادآنلاین، سهم هزینه‌ های بهداشت و درمان در سبد هزینه‌ های خانوار در تیرماه امسال با افزایش مواجه و به یکی از سه عامل اصلی تورم‌ زایی در تابستان امسال تبدیل شده است. این شاید برای نخستین بار در مطالعات تورم است که هزینه بهداشت و درمان، در کنار هزینۀ اجاره خانه و نیز هزینه‌ های حمل و نقل، بعنوان یکی از ۳ عامل تورم‌ زا، معرفی شده است.
 
در تازه‌ ترین آماری که توسط مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  ارائه شده، ضریب تأثیر افزایش هزینه‌ های درمان بر افزایش تورم ۴۵ عنوان شده که این عامل را پس از اجاره‌ بها، در رتبۀ دوم جدول می‌ نشاند. اقتصاددانان مکاتب مختلف این هشدار را داده بودند که تأثیرات اقتصادی کرونا اگر کنترل نشود، بیشتر از حوزه سلامت، می‌ تواند حوزۀ عمومی اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهد.
 
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت در یک سال اخیر حدود ۶۱۲ هزار نفر به دلیل تأمین هزینه‌ های درمان، به زیر خط فقر رفته‌ اند، آنقدر که هزینه‌ های کمرشکن سلامت زیاد شده است. ایرج حریرچی گفته است: «در سال ۹۶ میزان پرداختی هزینه‌ های درمان از جیب مردم به ۳۲.۶ درصد رسید، اما متأسفانه به‌ دلیل وضع کشور، میزان پرداختی مردم به ۴۰ درصد افزایش یافت و ۰.۷۲ درصد از مردم به زیر خط فقر پرداخت هزینه‌ های ناشی از درمان رسیدند، اما در یک‌ سال اخیر اوضاع از این هم بدتر بوده است».
 
آمارها نشان می‌ دهد، با افزایش تقاضا برای اقلام مراقبتی، خوددرمانی و درمانی، قیمت این محصولات و همینطور خدمات مرتبط با بیماران کرونایی بستری در حال رشد است. با وجود بهبود روند دارورسانی به داروخانه‌ ها، همچنان شکل‌ گیری صف‌ های طولانی برای دریافت داروهای ویژۀ بیماران مبتلا به کرونا، حتی در مراکز دولتی، این روزها به دغدغه بیماران تبدیل شده و همین عامل به افزایش هزینه‌ های بهداشت و درمان منجر شده است؛ بدیهی است تحت‌ تأثیر رشد تقاضا برای اقلام درمانی بیماران کرونایی، قیمت‌ ها هم افزایش یافته. این افزایش قیمت‌ ها، از سویی به گسترش فعالیت دلالان و فروشندگان غیرقانونی هم مربوط است که هر دارویی را به هر قیمتی که می‌ خواهند، می‌ فروشند.
 
هزینه‌های تست،  هزینه‌ های درمان خانگی و هزینه های بستری، از جمله هزینه هایی هستند که در دوران کرونا بر افراد مبتلا تحمیل می شوند.
 
هزینه‌ های مرتبط با این روزهای شیوع ویروس کرونا، صرفاً به هزینه‌ های درمانی مربوط نیست؛ بدیهی است کسانی که مبتلا نیستند نیز باید بابت مراقبت و جلوگیری از ابتلا هزینه کنند؛ هزینه‌ ای که حالا ۱۹ ماه است بر دیگر هزینه‌ هایشان افزوده شده است. برخی از اقلام، در این مدت به سبد خانوار افزوده شده‌ اند، مانند ماسک‌ های تنفسی، ضدعفونی‌ کننده‌ ها، دستکش‌ های یک‌ بار مصرف، و برخی دیگر نیز با وجود اینکه از پیش، در سبد مصرفی خانوار بودند، با افزایش استفاده روبرو بوده‌ اند، مانند شوینده‌ها، دستمال کاغذی، ویتامین‌ ها و مکمل‌ های خوراکی.

در این رابطه