نیویورک تایمز, در حمله پهپادی به کابل، بمب داعشی در کار نبوده است

pahbadنیویورک تایمز می‌گوید تحقیقات این روزنامه نشان داده است که برخلاف ادعای دولت آمریکا، در حمله پهپادی این کشور در کابل که به کشتن غیرنظامیان منجر شد هیچ بمبی مربوط به داعش وجود نداشته است.

پنتاگون می‌گوید روز ۲۹ اوت، یک روز پیش از خروج کامل نیروهای آمریکا از افغانستان، یک‌بمب‌گذار انتحاری را در خودرویی که قصد انجام حمله در فرودگاه کابل داشته هدف قرار داده‌است. یک مقام نظامی آمریکایی در ان زمان به شبکه سی‌بی‌اس گفت: "ما اطمینان داریم که به چیزی که هدف ما بود، رسیدیم."

پنتاگون گفته بود این حمله پهپادی در "از بین بردن تهدید قریب الوقوع" فرودگاه کابل موفق بوده و سروان بیل اوربان از فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) گفته بود که "مطمئن" است وسیله نقلیه‌ای که حامل حداقل یکی از اعضای گروه اداعش شاخه خراسان بوده به همراه "مقدار قابل توجهی مواد منفجره"، منهدم شد.

یک روز بعد از این حمله مشخص شد که ۱۰ غیرنظامی یک خانواده از جمله ۷ کودک در این حمله کشته شده‌اند.

بازماندگان این خانواده به بی‌بی‌سی گفتند که ۱۰ عضو این خانواده در این حمله به خودروی پارک شده در خانه آنها کشته شده اند.

در پی انتشار گزارش از مرگ غیرنظامیان پنتاگون مدعی شد که انفجار بزرگ دومی در این مکان روی داده که احتمالا به دلیل وجود مواد منفجره متعلق به داعش خراسان در این خودرو بوده است.

حالا گروه تحقیقی روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید بر اساس تصاویر ویدیویی به دست آمده و مصاحبه‌هایی که در محل انجام داده است، آمریکا در این حمله به اشتباه یکی از کارکنان افغان یک سازمان امدادی را در کنار هفت کودک کشته است.

این امدادگر افغان زماری احمدی نام داشته است و تصاویری که نیویورک تایمز به دست آورده نشان می‌دهد که احمدی صرفا مشغول انتقال گالن‌های آب بوده است.

پنتاگون هنوز هیچ واکنشی به گزارش این روزنامه نشان نداده است.

مقام‌های پنتاگون گفته‌اند زمانی که حمله پهپادی را علیه احمدی انجام داده‌اند از هویت او مطلع نبوده‌اند اما به دلیل ترتیب رفت و آمدهای روز او به او مشکوک شده‌اند. آنها گفته‌اند اطمینان دارند که احمدی به یک خانه امن داعش رفت و آمد کرده است و در یک مورد مواد منفجره به خودرویش منتقل کرده است.

براساس تحقیقات روزنامه نیویورک تایمز احمدی که سال‌ها برای یک سازمان امدادی آمریکا کار می‌کرده در طول روز همکارانش را به خودرو جابجا می‌کرده و احتمالا پنتاگون گالن‌های آب را با مواد منفجره اشتباه گرفته است.

منبع: بی بی سی