استقبال اتحادیه اروپا از توافق بین آژانس و جمهوری اسلامی

geroosiدویچه وله :مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق خود با ایران را عاجل‌ترین گام خواند و بر الزام ادامه مذاکرات تاکید کرد. اتحادیه اروپا و همچنین روسیه نیز از احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین استقبال کردند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از تهران، از نصب کارت‌های حافظه جدید در دوربین‌های نظارتی خبر داده و آن را "عاجل‌ترین موضوع" در امر بازرسی فعالیت‌های هسته‌ای ایران دانسته بود.

توافق گروسی با مقامات جمهوری اسلامی در جریان سفر لحظه‌ی آخر او به تهران و پیش از برگزاری نشست شورای حکام آژانس کسب شده بود.

به نظر می‌رسد که نگرانی جمهوری اسلامی ایران از صدور قطعنامه‌ای علیه این کشور از سوی آمریکا و متحدان غربی آن کشور منجر به تغییر رویکرد مسئولان آن کشور در مناقشه هسته‌ای جاری شده است.

گروسی در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازگشت خود از تهران خطاب به خبرنگاران گفته بود: «این توافق یک راه‌حل دائمی نیست، این نمی‌تواند یک راه‌حل دائمی باشد.»

مدیرکل آژانس به توافق حاصله با مقامات جمهوری اسلامی به‌ مثابه گامی می‌نگرد که فضا را برای ادامه تلاش‌های دیپلماتیک مهیا می‌سازد.

استقبال روسیه و اتحادیه اروپا

انریکه مورا، معاون جوزپ بورل، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک پست توییتری به نتایج سفر گروسی به تهران واکنش نشان داده و آن را فرصتی برای دیپلماسی خوانده است.

مورا توافق روز یکشنبه بین گروسی و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران را برای ادامه هرچه سریع‌تر مذاکرات هسته‌ای با ایران مهم و تعیین کننده دانسته است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای وین نیز با انتشار یک پست توییتری نوشته است:

«از این بابت که روسیه و اتحادیه اروپا بر سر این مسائل اتفاق نظر دارند، خرسند هستم. ما از دستاورد سفر آقای گروسی به تهران استقبال می‌کنیم. ما خواستار ادامه مذاکرات هسته‌ای ناظر بر احیای برجام در اولین فرصت هستیم. امیدوارم به زودی آقای مورا و سایر همکاران را پشت میز مذاکره ببینم.»

توافق روز یکشنبه بین آژانس و مقامات جمهوری اسلامی به معنای حل مناقشه آژانس با جمهوری اسلامی نیست. جمهوری اسلامی به‌رغم گذشت دو سال هنوز پاسخ روشنی درباره مشاهده ذرات اورانیوم در مراکز اعلام‌نشده خود نداده است.

قرار شده است در اولین فرصت تیم فنی آژانس برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی خود به ایران سفر کند. آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران باید هر سه ماه یک بار اقدام به تعویض کارت‌ها بکند. اقدامی که به علت محدودیت‌های ایجاد شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های گذشته صورت نگرفته بود.