رشد ١٢.٨ درصدی نقدینگی در مرداد امسال نسبت به پایان ١٣٩٩: بالغ بر ٣.٩١ میلیون میلیارد تومان!

Naghdinegui-Hangoft-1 انقلاب اسلامی در هجرت- محمد رضا راعی: بر طبق آمارهای اقتصادی بانک مرکزی، نقدینگی سال ١٣۹۹ با رشد ۴۰.۶ درصدی یک ساله، بالغ بر ۳.۴۷ میلیون میلیارد تومان شده بود. حجم سکه و اسکناس، در پایان سال ١٣۹۹ نیز، با رشد ۶۱.۷ درصدی در عرض یک سال، حدود ۶۹١ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود. بعلاوه، با رشد ۲۹.۲ درصدی یک ساله، حجم پایۀ پولی در پایان سال ١٣۹۹، ۴۵۵.٩ هزار میلیارد تومان به "اطلاع" عموم رسانده شد. قابل ذکر است که حجم نقدینگی در پایان سال ١٣۹۸، با رشد ۳۱.۳ درصدیِ در عرض آن سال، بیش از ۲.۴۷ میلیون میلیارد تومان گزارش رسمی شده بود.
 
یادآوری می شود که پیشتر، نقدینگی ۱۵۶۸ میلیارد تومانی در پایان سال ١٣۶۷، با رشد ۶۴۳.۳ درصدی، در پایان سال ١٣۷۵، نزدیک به ١١.٧ هزار میلیارد تومان (۱۱۶۵۵ میلیارد تومان) شده بود! آن حجم نقدینگی، در سال ١٣٨٣، با رشد ۴۸۶ درصدی، ۶۸ هزار میلیارد تومان، استحضار رسمی شده بود. آن تورم مزمن و خانمان برانداز نقدینگی، در پایان سال ١٣۹۱، با رشد باز هم بیشتر ۵۷۰ درصدی، به ۴۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده بود. 
 
با احتساب رشد نقدینگی ١٢.٨ درصدی در مرداد امسال نسبت به پایان سال ١٣٩٩، حجم نقدینگی، از ٣.٩١ میلیون میلیارد تومان، عبور کرده است!
 
٢ عامل ساختاری تورم مزمن در اقتصاد ایران، کمبود بودجه دولتی و افزایش مداوم و سرسام آور نقدینگی هستند. در حال حاضر، ایران یکی از بالاترین نرخ‌ های تورم در جهان را دارد. تورمی که از سال ۱۳۵۲ تاکنون، ٢ رقمی ادامه یافته است. جان مینارد کینز، از اقتصاد دانان بزرگ قرن بیستم گفته بود که اگر می خواهید ملتی را نابود کنید، کم هزینه ترین، راحت ترین و پنهان ترین ابزار، تورم است. با ایجاد یک تورم بلندمدت، آرام آرام، تمام بنیان های اخلاقی و اقتصادی آن ملت نابود می شوند.
 
اقتصادآنلاین: ارزش صادرات گمرکی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۲.۶ درصد افزایش یافته است.
 
به گزارش اقتصادآنلاین،  در گزارش تحلیل تحولات اقتصاد کلان مردادماه بانک مرکزی مطرح شد: تورم ماهانه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مردادماه عمدتاً تحت تاثیر گروه "مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت‌ها" قرار داشت؛ به‌گونه‌ای که این گروه ۴۴.۳ درصد از تورم این ماه را تشکیل داده است. 
 
طی ۵ ماهه نخست سال جاری، ارزش صادرات گمرکی حدود ۱۷.۷ میلیارد دلار بوده که نشانگر افزایش ۶۲.۶ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۹ است.
 
بررسی بازار دارایی‌ها از جمله سهام و مسکن حکایت از آن دارد که قیمت‌ها در بازار مسکن در مرداد‌ماه سال جاری با افزایش مواجه شده و نشانه‌های بهبود وضعیت در بازار سهام نیز قابل مشاهده است. 
 
بر این اساس، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده شهر تهران،نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد افزایش را تجربه کرد. 
 
در مردادماه سال جاری تحت تاثیر انتظارات فعالان اقتصادی نسبت به تحولات سیاست خارجی، متوسط نرخ دلار در بازار آزاد نسبت به تیرماه با افزایش همراه بود و در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت این ارز در بازار به حدود ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. 
 
این افزایش در شرایطی رقم خورده است که از نقطه نظر عوامل بنیادین مؤثر بر بازار ارز، در سال جاری، ارزش صادرات و واردات گمرکی، دارای توازن نسبی بوده و صادرات نفتی نیز نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
 
همچنین، حجم نقدینگی در پایان مردادماه سال ۱۴۰۰ نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ معادل ۱۲.۸ درصد رشد نشان می‌دهد که در مقایسه با رشد متغیر مذکور در دوره مشابه سال قبل (۱۴.۱ درصد) به میزان ۱.۳ واحد درصد کاهش یافته است.
 
نرخ بازده اسناد خزانه اسلامی در سر رسیدهای یک، دو و سه‌ ساله، در مرداد ماه ۱۴۰۰، روندی کاهشی را تجربه کرد؛ به نحوی که نرخ بازده اسناد با سر رسیدهای یک‌ساله و دو ساله، در این ماه با کاهشی به‌ ترتیب معادل ۰.۷۴ ‌و ۰.۹ واحدِ درصد، نسبت به ماه قبل، به ترتیب، به ۲۰.۹۸ و ۲۰.۹۳ درصد، رسید.