ابراز نگرانی مالزی نسبت به پیمان دفاعی جدید آمریکا، بریتانیا و استرالیا

Bayden-vazirane Australia-UK

«مالزی نگرانی خود را از همکاری امنیتی جدید بین استرالیا، آمریکا و بریتانیا موسوم به "پیمان آکوس" ابراز کرده و گفته است چنین اقدامی احتمالا می‌تواند به ایجاد مسابقه تسلیحات هسته‌ای در منطقه آسیا و اقیانوسیه منجر شود. یکی از اهداف پیمان، فراهم کردن زیردریایی با نیروی محرکه اتمی برای استرالیا است»
 
براساس این توافق، استرالیا هشت زیردریایی با نیروی محرکه هسته‌ای بدست خواهد آورد که به عنوان اقدامی برای مقابله با نفوذ چین در دریای مورد مناقشه چین جنوبی تلقی می‌شود.
 
در بیانیه دفتر نخست وزیر مالزی آمده که این اقدام می‌تواند قدرت‌های دیگر را به انجام اقداماتی خصمانه‌تر در منطقه ترغیب کند.
 
هر چند زیردریایی‌های جدید توسط رآکتورهای هسته‌ای حرکت خواهند کرد، اما اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا گفته که این کشور قصد دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را ندارد.
 
بریتانیا، آمریکا و استرالیا، سه روز پیش از امضای تاریخی "پیمان آکوس" برای به اشتراک گذاشتن فناوری های پیشرفته دفاعی خبر دادند.
 
این پیمان همچنین شامل همکاری در زمینه هوش مصنوعی، فناوری کوانتومی و سایبری هم خواهد بود.
 
چین در واکنش به امضای این پیمان گفته که این اتفاق ناشی از "ذهنیت جنگ سردی" است.
 
در نتیجه این توافق، استرالیا معامله‌ برای ساختن زیردریایی‌های را که فرانسه طراحی کرده، کنار می‌گذارد. که واکنش شدید فرانسه را بدنبال داشته است.
 
فرانسه گفته که تنها ساعاتی پیش از اعلام علنی از این پیمان با خبر شده است.
این کشور در واکنش اعلام کرد که "به منظور مشاوره" سفیران خود را از استرالیا و آمریکا فراخوانده است.
 
وزیر خارجه فرانسه در بیانیه روز گذشته خود این پیمان را "خنجری از پشت" خواند و گفت این توافق نشانه رفتاری غیرقابل قبول میان متحدان و شرکاست و تبعات آن مستقیما چشم‌اندازی را که برای این اتحاد وجود دارد تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 
ژان ایو لودریان در مصاحبه با تلویزیون "فرانس ۲" همچنین آنها را به "دورویی، زیر پا گذاشتن اعتماد و تحقیر" متهم کرد.
 
این توافق، که در طول هفته پیش امضا شد و همچنین شامل بریتانیا می شود، تلاشی برای مقابله با قدرت فزاینده چین در منطقه آسیا اقیانوسیه قلمداد می شود.
 
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه این کشور، روز شنبه وضعیت کنونی را یک "بحران جدی" در روابط توصیف کرد.
 
او گفت: "این واقعیت که این برای اولین بار در تاریخ روابط آمریکا و فرانسه است که ما سفیر خود را برای مشاوره فرا می‌خوانیم یک اقدام جدی سیاسی است، که عمق بحران موجود میان کشورهای ما را نشان می دهد."
او گفت که سفیر فرانسه برای "ارزیابی مجدد اوضاع" فراخوانده شده است.
 
یک مقام کاخ سفید هم گفته است دولت بایدن این از اتفاق متاسف است و در روزهای آینده برای حل این مشکل با دولت فرانسه در ارتباط خواهد بود.
 
فرانسه در سال ۲۰۱۶ برنده یک قرارداد ۵۰ میلیارد دلاری (دلار استرالیا) برای ساخت ۱۲ زیردریایی برای نیروی دریایی استرالیا شده بود که بزرگترین قرارداد دفاعی استرالیا بود.
 
 
نقل از بی بی سی فارسی