هند از کشف نزدیک به سه میلیارد دلار هروئین «قاچاق‌شده از طریق بندرعباس» خبر داد

Mavad Mokhader

مقام‌های هندی روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، از کشف نزدیک به سه تُن هروئین خبر دادند که از منشأ افغانستان و از طریق بندرعباس در جنوب ایران به این کشور حمل شده بود.

به گفته این مقامات، ارزش مواد مخدر ضبط‌شده از این محموله رقم هنگفت ۲.۷۲ میلیارد دلار است که با این حساب این محموله یکی از بزرگ‌ترین محموله‌هایی غیرقانونی است که تا به امروز در هند کشف شده است.

مقام‌های ایالت گجرات گفتند که این محموله از سوی اتباع افغان تحت نام سنگ‌های نیمه‌فرآوری شده طَلق از افغانستان و از طریق بندرعباس ایران به بندر موندرا در گجرات منتقل شده و آزمایش‌های پزشکی قانونی وجود بیش از ۲۹۸۸ کیلوگرم هروئین در آن را تأیید کرده است.

 

ادارات مربوطه در هند می‌گویند پس از دریافت اطلاعاتی مربوط به دو کانتینر در بندر موندرا موفق به کشف این مواد شده‌اند و دو نفر تبعه افغانستان را نیز در این ارتباط دستگیر کرده‌اند که بازجویی از آنها ادامه دارد.

کشف این محموله بزرگ همزمان است با هرج و مرج حاکم بر وضعیت افغانستان که پس از تسلط ماه گذشته گروه طالبان بر حکومت این کشور پیش آمده است.

 

افغانستان بزرگ‌ترین منشأ مواد مخدر غیرقانونی در جهان است.

سران گروه طالبان گفته‌اند که قصد دارند تجارت مواد مخدر را ممنوع کنند، بدون این که جزئیات بیشتری در مورد چگونگی اجرای این تصمیم ارائه دهند.

منیع : رادیو فردا