طالبان خواستار سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل شدند!

afghanestan zanan

طالبان با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل خواستار سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل شد. این گروه سهیل شاهین را به عنوان نماینده دائم خود در سازمان ملل تعیین کرد. سازمان ملل نامه طالبان را بررسی می‌کند.

سخنگوی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) اعلام کرد، نامه‌ای از امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان دریافت کرده که در آن طالبان خواستار حضور نماینده دائم خود در این نهاد بین‌المللی شده است.

در نامه طالبان آمده است اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در ۱۵ اوت برکنار شده و دیگر در جهان کسی او را به رسمیت نمی‌شناسد.

در نامه طالبان قید شده است که ماموریت غلام ایسکزی، سفیر پیشین افغانستان در سازمان ملل به پایان رسیده و محمد سهیل شاهین، سخنگوی سابق دفتر سیاسی طالبان در دوحه به عنوان سفیر جدید معرفی می‌شود.

 

سهیل شاهین قبلا در دوران حکومت طالبان "کابل تایمز" تنها روزنامه انگلیسی زبان پایتخت را مدیریت می‌کرد. او مدتی نیز نماینده افغانستان در سازمان ملل و سرپرست سفارت "امارات اسلامی" افغانستان در پاکستان بوده است.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد گفته است پس از مشورت با دفتر ریاست سازمان، این نامه به "کمیته تایید اعتبار" مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارسال شده است.

هنوز معلوم نیست چه کسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از طرف افغانستان سخنرانی خواهد کرد.

 

اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور آغاز شد. سران حدود ۱۰۰ کشور در نشست سازمان ملل که به مدت یک هفته طول می‌کشد به صورت حضوری شرکت خواهند کرد.

موضوع افغانستان یکی از محورهای مهم نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

 

طالبان در اواسط ماه اوت در بحبوحه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان قدرت را در این کشور به دست گرفتند و یک دولت انتقالی تشکیل دادند.

تا کنون هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است اما بسیاری از کشورها از جمله آمریکا با نمایندگان طالبان مذاکره می‌کنند.

نمایندگان نهادهای بین‌المللی حقوق بشر از تحولات جاری در افغانستان ابراز نگرانی کردند.

 

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) طالبان را مسئول نقض شدید حقوق بشر در افغانستان دانسته است.

کشتن هدفمند غیر نظامیان، قتل نظامیانی که تسلیم شده‌اند، جلوگیری از رساندن کمک‌های بشردوستانه به دره پنجشیر، زیر پا گذاشتن حقوق زنان، نقض آزادی بیان از جمله مواردی هستند که در گزارش عفو بین‌الملل به آن اشاره شده است.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته است تا با تشکیل یک کمیسیون مستقل به جمع‌آوری و ثبت شواهد و اسناد نقض حقوق بشر توسط طالبان در افغانستان بپردازد.