اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار دولتی معرف همه اقشار در افغانستان

Afghanestan-Taleban دویچه وله فارسی: پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر رویکردی مشترک در قبال طالبان به توافق رسیدند.
 
آنتونیو گوترش‌، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد اعضای دائم شورای امنیت این سازمان از طالبان خواستند دولتی تشکیل دهند که نماینده همه اقشار در افغانستان باشد.
 
پنج قدرت جهانی همچنین خواستار برقراری صلح و ثبات بدون تبعیض در افغانستان شدند. گوترش در جمع وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه، تأکید کرد به طور خاص، حقوق زنان و دختران باید رعایت شود و افغانستان تحت هیچ شرایطی نباید به پایگاه تروریسم تبدیل گردد.
 
خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت این دیدار که به پیشنهاد لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا تشکیل شد، "سازنده" بود و "توافق‌ های بسیاری" بدست آمد. این مقام افزود: «من فکر نمی‌ کنم، هیچ کس از ترکیب دولت موقت (طالبان) راضی باشد، حتی چینی‌ ها.»
 
دستیابی به چنین توافقی بین پنج عضو دائم شورای امنیت بسیار مهم است، چرا که چین و روسیه هنگامی که قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد انتظارات جامعۀ بین‌ المللی از رژیم طالبان در کابل، اواخر ماه اوت به رأی گذاشته شد، به آن رأی ممتنع داده بودند.