مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: زمان بازگشت به برجام نامحدود نیست

borrel blinkenجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا برجام را ابزاری کلیدی برای منع گسترش تسلیحات هسته‌ای خواند. بورل در این دیدار تاکید کرد "زمان بازگشت به اجرای برجام نامحدود نیست".

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۳۱ شهریور در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا دیدار کرد.

مذاکرات مربوط به برجام در کنار مسائل ایران و افغانستان از جمله موضوعات کلیدی بودند که این دو سیاستمدار در دیدار خود به آن پرداختند.

سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای درباره این دیدار آن را فرصتی برای گفت‌وگو درباره مسائل ترانس‌آتلانتیک و تحولات اخیر بین‌المللی خواند. در ارتباط با برجام، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر ضرورت از سرگیری مذاکرات وین تأکید کرد.

بر اساس این بیانیه بورل در این دیدار برجام را همچنان ابزاری کلیدی برای منع گسترش تسلیحات هسته‌ای در جهان، برقراری صلح در منطقه و امنیت بین‌المللی خواند و تاکید کرد برای کسب اطمینان از اجرای کامل برجام، زمان بازگشت به اجرای آن نامحدود نیست".

جو بایدن روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «ما آماده‌ایم به رعایت کامل تعهداتمان در برجام بازگردیم به این شرط که ایران نیز چنین کند.» او در عین حال تأکید کرد که آمریکا مصمم است از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران هم روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل ملاقات و در مورد مذاکرات برجام گفتگو کرد. بورل در این دیدار نیز بر اهمیت موفقیت برجام برای ایران و ۱+۴ و همچنین برای منطقه و جهان تاکید کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگوی خود با وزیر خارجه آمریکا همچنین ضمن تاکید بر همکاری "اتحادیه با همسایگان افغانستان به معیارهایی که تعیین‌کننده میزان تعامل اتحادیه اروپا با طالبان است، اشاره کرد. بر اساس این بیانیه بورل همچنین از وضعیت حقوق بشر و اقتصاد افغانستان ابراز نگرانی کرده و بر تعهد مستمر این اتحادیه به مردم افغانستان تاکید کرده است.

منبع: دویچه وله