تأثیر تغییرات آب و هوایی بر امنیت جهان/ آنتونیو گوترش: پارسال حداقل ۳۰ میلیون نفر با تغییرات اقلیمی آواره شدند

Guterres António ایرنا: آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد، تغییرات اقلیمی (آب و هوایی) می تواند تنش های موجود در کشورهایی را که متکی به منابع طبیعی درحال اتمام هستند، افزایش دهد و خطر درگیری های خشونت آمیز را تشدید کند.
 
به گزارش ایرنا، دبیر کل سازمان ملل در نشست وزرای امور خارجه  شورای امنیت یک بار دیگر بر آگاهی بیشتر از تأثیر تغییرات آب و هوایی بر امنیت جهان تأکید کرد و گفت: تغییرات آب و هوایی و سوء مدیریت محیط زیستی در مناطقی که ظرفیت های مقابله با این تغییرات محدود است، عوامل افزایش خطر هستند.
 
گوترش افزود: تغییرات آب و هوایی، بویژه هنگامی با شکنندگی و اختلافات گذشته یا فعلی همراه شود، می تواند تأثیرات عمیقی از خود بجا گذارد.
 
وی اظهار داشت: ۹۰ درصد پناهندگان از کشورهای بسیار آسیب پذیر هستند که کمترین توانایی را برای سازگاری با تأثیرات تغییرات آب و هوایی دارند.
 
دبیر کل سازمان ملل از اعضای شورای امنیت خواست، تمهیدات ایجاد صلح و سازگاری با آب و هوا را برای کاهش خطرات در نظر بگیرند.
 
گوترش تصریح کرد: سازگاری با آب و هوا و ایجاد صلح می تواند و باید یکدیگر را تقویت کند.
 
وی اظهار داشت که گزارش اخیر دانشمندان سازمان ملل متحد نشان می دهد، سطح تغییرات اقلیمی به طرز خطرناکی تشدید شده است.
 
وی با تأکید بر اینکه این یک پیام خطر برای بشریت است، افزود: حداقل ۳۰ میلیون نفر در سال گذشته بر اثر بلایای ناشی از تغییرات اقلیمی آواره شده اند و هیچ منطقه ای از این تغییرات در امان نیست.
 
دبیر کل سازمان ملل در پایان هشدار داد: فرصت ما برای جلوگیری از بدترین تأثیرات آب و هوایی، به سرعت رو به پایان است.
 
ماه گذشته گروهی از کارشناسان بین دولتی سازمان ملل، با عنوان «هیأت بین دولتی در مورد تغییرات اقلیمی»، هشدار دادند که سطح انتشار گازهای گلخانه ای در حال حاضر، به حدی بالاست که اختلالات آب و هوایی را برای چند دهه، اگر نگوییم، چند قرن تضمین می‌ کند. به عبارت دیگر، امواج گرمای مرگبار، طوفان های شدید و دیگر شرایط جوی که در حال حاضر اتفاق می افتد، شدیدتر خواهد شد.