مسعود میر کاظمی: با شرایط فعلی، مشکلات رفاهی مردم قابل حل نیستند - رشد اقتصادی جزو برنامه نبوده است

eghtesade bima رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه شرایط نامطلوب فعلی، نیاز به تغییرات اساسی دارد، گفت: نیرو های سازمان برنامه و بودجه با بازنگری در راهبردهای توسعه، حرکت قوی و تأثیرگذار برای بهبود شرایط کشور داشته باشند.
 
به گزارش اقتصادآنلاین، هشتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، اعضای ستاد، مشاورین و رؤسای سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی استان‌ ها برگزار شد. در این جلسه، اعضای شرکت کننده نقطه نظرات کارشناسی خود را درباره منابع ها، موانع ها و نقش استان ها برای تحقق رشد اقتصادی در نظر گرفته شده برای  سال ۱۴۰۱ را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
 
سید مسعود میر کاظمی با تبریک هفته دفاع مقدس تصریح کرد: ۸ سال دفاع مقدس پر از حادثه، خلاقیت و نوآوری است و در آن زمان شرایط بسیار سخت بود و وضعیت تولید اصلاً مناسب نبود و تأمین نیازهای کشور مقدور نبود، اما علی رغم همۀ سختی ها، بدلیل اعتقادات، احساس مسئولیت و وظفیه شناسی افراد توانستیم بر مشکلات فائق بیاییم و یک تنه در برابر جهان کفر ایستادیم و وزارت دفاع و ارتش و سپاه پاسداران با تلاش و قبول مشکلات و روحیه خستگی ناپذیر با کمترین امکانات کارها را جلو بردند و در هوا فضا، سر آمد شدیم. بنابراین در این شرایط که توفیق خدمتگزاری نصیب ما شده، باید با تلاش و وظیفه شناسی، گام های بلند و تأثیرگذار را در جهت بهبود شرایط برای کشور و مردم برداریم.
 
معاون رئیس جمهوری با اشاره به مأموریت سازمان برنامه و بودجه، خاطر نشان کرد: مأمورریت ما اثربخش کردن بودجه است، همانطور که در اقتصاد مقاومتی هم بر این مهم تأکید شده است، ولی با نگاه به سال های گذشته، علیرغم اینکه مصارف و منابع در اختیار داشتند، رشد اقتصادی ناچیزی کشور داشته و اهداف کلان محقق نشده است.
 
میر کاظمی با بیان اینکه اشتغال جوانان یکی از دغدغه های اصلی ما است؛ اضافه کرد: جوانان تحصیل کرده  ما بیکار هستند واز نیروی فعال جامعه استفاده نمی شود، همچنین در روستاها با وجود اینکه امکاناتی فراهم شده است، ولی بدلیل اینکه نگاه توسعه ای وجود نداشته است و با متمرکز شدن امکانات در شهرهای کلان، نیروی جوان روستا از نداشتن شغل رنج می برند.
 
وی تصریح کرد: مخازن هیدروکربوری کشورمان در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد و سال های طولانی می توانیم از ذخایر و معادن خود استفاده کنیم و همچنین با تحول و تغییر نگرش در بخش کشاورزی و صنعت، سطح درآمد خانوار می تواند افزایش پیدا کند، لذا برای تغییر بنیادی این مشکلات از هیچ تلاش و کوششی نباید کوتاهی کرد.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه اصلاح ساختار بودجه یک کار ضروری است، نه انتخابی، گفت: [در] ۸ سال دفاع مقدس، مسئولین، مردم و بسیج در برابر جهان کفر ایستادند، لذا شرایط الان سخت تر از آن زمان نیست، دولت اگر پای کار بیاید، بر مشکلات می توان غلبه کرد. همانطور که در بحث واکسن، مشکلات کم کم در حال حل شدن است. روی شاخص های کلان تمرکز نشده و رشد اقتصادی جزو برنامه نبوده است، امیدواریم با برنامه ریزی و تمرکز، نتیجه گیری قابل قبول حاصل شود.
 
میرکاظمی با اشاره  به اینکه شرایط فعلی نیاز به تغییرات  اساسی دارد، تصریح کرد: از نیرو های سازمان برنامه و بودجه می خواهم تلاش کنند و با بازنگری در راهبردهای توسعه، حرکت قوی و تأثیرگذار برای بهبود شرایط کشور داشته باشند، چرا که با شرایط فعلی، مشکلات رفاهی مردم قابل حل نیست.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه، با انتقاد از اینکه با خلق پول کشور اداره شده است، خاطر نشان کرد: [با] راحترین کار که انتشار اوراق قرضه و خلق پول است، کشور اداره شده است، که این روش غیر علمی، معیشت مردم را نشانه گرفته است برای برون رفت از این وضعیت، باید همه تدابیر لازم اندیشیده شود، تا به این روش خاتمه داده شود و همۀ تلاش دولت بر این مهم استوار است که سال آینده کمترین خلق پول را داشته باشد.
 
معاون رئیس جمهور گفت: سازمان برنامه و بودجه، ساز و کار منطقی و علمی برای رفع مشکلات و معضلات کشور پیدا کند و یکی دیگر از مأموریت سازمان، مدیریت منابع مالی است، لذا با اصلاح سیاست ها و گره زدن منابع مالی با اهداف موفقیت و شکوفایی اقتصادی برای کشور حاصل می شود.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه، تصریح کرد: روش کار و سیاست ها تغییر می کند و از هیچ تلاشی برای به حرکت در آمدن چرخۀ اقتصادی کوتاهی نخواهیم کرد. دکتر میر کاظمی، در پایان خاطر نشان کرد: هۀ دستگاه ها، سازمان ها و استانداران، در مقابل  منابع، مأموریت و ظایف دارند، از پتانسیل ها برای رشد اقتصادی و بالارفتن بهره وری ها، نهایت استفاده را داشته باشند، تا شرایط مطلوبی که مد نظر است، تحقق پیدا کند.
 
در این نشست که رؤسای سازمان مدیریت استان ها حضور داشتند، موانع و راهکارهای مورد نیاز برای تغییر ریل اقتصادی در استان ها، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.