تولد ۵۴۱۴۵۲ نوزاد طی ۶ ماهۀ اول سال/ تولد ۹۰۹۷ نوزاد چند قلو

Tavalod-1 ایرنا: سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت، از ابتدای امسال تاکنون ۹۰۹۷ مورد چند قلو در کشور متولد شده است.
 
سیف الله ابو ترابی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۵۴۱ هزار و ۴۵۲ نفر متولد شدند که از این تعداد ۵۲۲ هزار و ۹۳۳ مورد از ولادت ها، مربوط به تک زایی بوده و ۱۸۵۱۹ [۹۰۹۷ تولد + ۹۴۲۲ ؟] مورد هم به چند قلو ها اختصاص داشت.
 
وی ادامه داد: از ۹٠۹۷ مورد ولادت چند قلوها، امسال، ۸۷۸۸  مورد مربوط به دو قلو ها، ۲۹۴ مورد سه قلوها، ۱۴ مورد هم چهار قلوها، و یک مورد پنج قلو بودند.
 
سخنگوی سازمان ثبت احوال خاطرنشان کرد: تولد چهار قلو در امسال دراستان های زنجان، فارس، اردبیل، مازندران، خراسان شمالی، اصفهان، خوزستان، کرمان و تهران بوده و به ثبت رسیده است و یک مورد پنج قلو هم مربوط به استان فارس بود.
 
ابوترابی گفت: مهلت قانونی ثبت تولد نوزادان در سازمان ثبت احوال ۱۵ روز از زمان تولد است و خانواده‌ها باید در این مهلت اقدام کنند و اکنون بیش از ۹۸ درصد از ولادت ها در کشور در مهلت قانونی (۱۵ روز) ثبت می شوند.
 
وی گفت: در اجرای ظرفیت ثبت وقایع حیاتی قانونی (ولادت، وفات، ازدواج و طلاق)، شبکه اعلام وقایع حیاتی در کشور از سال ۱۳۸۵ و با مشارکت بیش از ۳۵ هزار ثبت یار شکل گرفت که شامل دهیاران، بهورزان، متصدیان آرامستان ها، اعضای شوراهای اسلامی، شورایاران، مسئولان پایگاه های بسیج و مدیران مدارس هستند که این مجموعه در ذیل شورای هماهنگی ثبت احوال استان ها و شهرستان ها به ریاست استانداران و فرمانداران فعال است.
 
ابوترابی تصریح کرد: بر اساس ماده ۱۲ قانون ثبت احوال کشور در خصوص ثبت ولادت، ولادت هر طفل در ایران اعم از اینکه پدر و مادر طفل ایرانی یا خارجی باشند، باید به نماینده یا مأمور ثبت احوال اعلام شود و ولادت اطفال ایرانیان مقیم خارج از کشور هم به مأمور کنسولی ایران در محل اقامت و اگر نباشد به نزدیکترین مامور کنسولی و یا سازمان ثبت احوال کشور اعلام شود.
 
به گزارش ایرنا، از ابتدای فروردین تا پایان آذرماه سال گذشته  ۱۲هزار و ۷۹۹ مورد دو قلوزایی، ۳۸۰ سه قلو زایی، ۱۱ مورد چهار قلوزایی و یک مورد هم پنج قلو زایی، اتفاق افتاده است.