رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین: آمار فروش نفت ایران به چین محرمانه است

saderate naft iran

مجیدرضا حریری،رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، در واکنش به گزارش اتاق بازرگانی تهران که مجموع صادرات نفت ایران به چین را در هفت ماه نخست سال‌جاری میلادی ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار اعلام کرده است، گفت: برای دور زدن تحریم‌ها، آمار فروش نفت ایران به طور کلی و از جمله به چین محرمانه است.

حریری افزود که گزارش اتاق بازرگانی تهران بر اساس آمار گمرک چین است. چین به نشانه نپذیرفتن تحریم‌های آمریکا بخش[کمی] از نفت خریداری شده از ایران را به طور رسمی اعلام می‌کند اما میزان فروش ما در دنیا قطعا بیشتر از این ارقام است و قطعا یکی از مقاصد عمده آن می‌تواند چین باشد.

مجیدرضا حریری ما اضافه کرد که ما راه‌هایی برای دور زدن تحریم داریم که خریداران باید رد و اثر خرید نفت از ایران را باید پاک کنند.

او به طور ضمن اتهاماتی را نیز علیه اتاق بازرگانی تهران به دلیل انتشار آماری از فروش نفت به چین مطرح کرد و گفت: «افشای روابط تجاری ما با دنیا که بر اساس دور زدن تحریم‌ها بوده، مانند افشای اسرار جنگی است و تحریم‌کنندگان تحریک شوند که منافذی دور زدن تحریم را تنگ‌تر کنند.»

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین البته به کاهش تجارت ایران و چین نیز اشاره کرد و گفت که نقش ما در حوزه تجارت خارجی است که روز به روز در حال کاهش است و بر مبادلات با همه کشورها از جمله چین تاثیر می‌گذارد.

حریری اضافه کرد که در سال ۲۰۱۴ ایران و چین بیشترین میزان مراودات تجاری را با ۵۱/۸ میلیارد دلار مبادله تجاری داشتند که در سال ۲۰۲۰ به ۱۶ میلیارد دلار کاهش یافت ولی چین همچنان شریک اول تجاری ایران است.


در این رابطه