پولیتیکو: رویکرد «با پا پس زدن و با دست پیش کشیدن» ایران در بارۀ گفتگوهای اتمی، به بدبینی در این زمینه دامن زده است

Atomi Iran

جمهوری اسلامی ایران، بنوشتۀ نشریۀ پولیتیکو، چاپ واشینگتن، در زمینه گفتگوهای اتمی وین وقت تلف می‌کند و این چنین بدبینی در بارۀ از سرگیری این مذاکرات را افزایش می‌دهد. این نشریه یادآوری می‌کند که دولت ایران از یکسو بر ارادۀ خود در بازگشت به میز مذاکره تاکید دارد و از سوی دیگر از ابراز هر سخن ملموسی در این زمینه خودداری می‌کند. در چنین وضعیتی است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، پنجشنبه ۳۰ سپتامبر، یکبار دیگر هشدار داد که «روزنۀ تیر تنگ است و هر لحظه تنگ تر می‌شود».

وزیر امور خارجۀ آمریکا که برای شرکت در مذاکرات تجاری با اروپا در پیتسبرگ در ایالت پنسیلوانیا بسر می‌برد، پنجشنبه در گفتگو با روزنامه نگاران، به پروندۀ هسته‌ای ایران اشاره کرد و یکبار دیگر گفت که «توپ در زمین ایران است». او که پیش از این نیز به «تنگ بودن وقت» و نیز «بسته شدن روزنۀ تیر» اشاره کرده بود، این بار کمی آشکارتر از گذشته گفت که «بازگشت به مفاد برنامۀ جامع مشترک برای دست یافتن به اهداف این توافق دیگر کافی نیست، زیرا ایران [در این فاصله با روی گرداندن از تعهدات خود] در این زمینه پیشرفت کرده است».

آنتونی بلینکن با اشاره به اینکه «دولت بایدن ماه‌ها با حسن نیت تمام در گفتگوهای غیرمستقیم با ایران» شرکت کرد، تلویحا دلسردی خود را از رویکرد کنونی دولت ایران آشکار نمود.

این دلسردی به نوشتۀ پولیتیکو تنها به سبب نامعلوم بودن زمان از سرگیری گفتگوها نیست، بلکه در بارۀ خواست واقعی ایران در این زمکینه نیز هست. رفتار حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجۀ جدید جمهوری اسلامی ایران، بنوشتۀ این نشریه برای دیپلمات‌های طرف گفتگوی او «مایۀ نومیدی» شده است، زیرا او در ده‌ها دیداری که در حاشیۀ نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با همتایان و دیگر مسئولان بین‌المللی داشته، هیچ سخن «ملموسی» بر زبان نیاورده و هیچ نشانی که بتواند اندکی خوشبینی برانگیزد، ارائه نکرده است.

یکی از دیپلمات‌های آگاه در این زمینه به پولیتیکو گفته است که تهران با به درازا کشاندن انتظار «در حال تقویت برنامۀ اتمی خویش است» تا بتواند هنگام بازگشت به میز مذاکره «امتیازات بیشتری طلب کند».

پولیتیکو برای نشان دادن رویکرد « پس زدن و پیش کشیدن» ایران در این زمینه، به تنش تازه در مناسبات این کشور با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرده و می‌نویسد، تهران در ۱۲سپتامبر گذشته توافقی را با آژانس امضاء کرد که به بازرسان اجازه می‌داد دوربین‌های خسارت دیده و شکسته شده [در مرکز تسا] در کرج را جایگزین کنند. این توافق ایران را از انتقاد و ابراز ناخرسندی آژانس رهانید، اما تنها چند هفته بعد گام به عقب گذاشت و به تعهدات خود پشت کرد. بنوشتۀ این نشریه، مدیر کل آژانس، رافائل گروسی، در این زمینه چهار نامه به ایران نوشته و خواستار دسترسی بازرسان به مرکز کرج شده، اما درخواست‌های او در این باره تا کنون به نتیجه نرسیده است.

پولیتیکو تاکید می‌کند که هر چند ابهامات در بارۀ اهداف و خواست ایران بسیار است، اما این کشور به از سرگرفتن گفتگوها تشویق می‌شود. اقتصاد ایران شکننده است و این کشور نیازمند رفع تحریم‌ها و از سرگیری صدور نفت خویش است و از همین رو دیپلمات دیگری یقین دارد که تهران به میز مذاکره باز خواهد گشت، اما انتظار دارد که گفتگوها دشوار باشد.

جوزپ بورل، هماهنگ کنندۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، که هدایت گفتگوهای طرفین برجام را نیز بر عهده دارد روز پنجشنبه در دوحه ابراز اطمینان کرد که گفتگوها «در مهلت قابل قبولی» از سرگرفته خواهد شد.

منبع: رادیو فرانسه