خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه: ایران برای بازگشت به مذاکرات وین پیش شرطی ندارد

Khatibzadeh-Saiedسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید تهران برای بازگشت به مذاکرات وین «پیش‌شرطی‌» ندارد و زمانی که روند بازبینی‌ داخلی‌اش به جمع‌بندی برسد به گفتگوهای هسته‌ای باز خواهد گشت.

آقای خطیب زاده در حساب توییتری خود به گفتگوی خود با خبرگزاری فرانس ۲۴ اشاره و افزود: «تنها هدف ما این است که اطمینان حاصل کنیم گفتگوها حقوق ایران را تامین می‌کند.»

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در حالی مطرح می‌شود که پیشتر حسین امیرعبداللهیان پس از بازگشت از نیویورک اظهار داشته بود که به آمریکا اعلام کرده ده میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کند تا تهران به میز مذاکرات بازگردد. آقای خطیب زاده در توضیح اظهارات وزیر امور خارجه به فرانس ۲۴ گفت: «آن‌چه آقای امیرعبداللهیان گفت این بود که آمریکا به روش‌های گوناگون می‌توانست حسن نیت خود را نشان دهد از جمله اینکه پول‌هایی که متعلق به مردم ایران است و اعانه کسی نیست، بتواند به ایران برگردد.»

خطیب‌زاده در بخش دیگری از گفتگوی خود با فرانس ۲۴ گفت: «آمریکا باید نشان دهد که هم در روش و هم در اقدام تغییر کرده است. تا به امروز تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران فعال مانده و هیچ کدام از پول‌های ایران هم در بانک‌های خارجی رفع توقیف نشده است.»

در همین راستا یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفته که واشنگتن امیدوار است که ظرف مدت کوتاهی طرفین به مذاکرات هسته‌ای در وین بازگردند. این مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود در عین حال تاکید کرده ایالات متحده پیشرفت‌های ایران در زمینه توسعه ظرفیت‌های هسته‌ای را نگران کننده می‌داند.

از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئيسی در ایران، اظهارات متناقضی از سوی مقام‌های ایرانی در خصوص زمان بازگشت به میز مذاکرات مطرح شده است. هرچند مقام‌های ایرانی تاکید می‌کنند که به گفتگوها باز خواهند گشت اما هنوز مشخص نیست این تعویق تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و آیا تهران بالاخره حاضر خواهد شد به مذاکرات وین بازگردد یا خیر.

منبع:یورونیوز