بهزاد وحید نیا: مشکلات اقتصادی و اجتماعی می‌ توانند بر وضعیت روانی افراد تأثیر داشته باشند

Afsordegui2-1 مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و اجتماعی بر مشکلات روانی تأثیرگذار است، گفت: بیشترین تماس‌ ها با خط مشاوره ۱۴۸۰ درخصوص موضوعاتی مانند اضطراب، افسردگی، مشکلات مرتبط با خانواده و کودک و نوجوان است.
 
"بهزاد وحید نیا" مدیر کل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره تماس‌ های برقرار شده با خط ۱۴۸۰ گفت: خط ۱۴۸۰ یا صدای مشاور سازمان بهزیستی در راستای ارتقای سلامت روان افراد جامعه خدمات مشاوره تلفنی تخصصی را به آحاد مردم ارائه کرده و مردم می‌ توانند در خصوص مشکلات و مسائل روانی خود در زمینه‌ های ازدواج و خانواده، کودک و نوجوان، تحصیلی تربیتی، اعتیاد و مشکلات خلقی نظیر اضطراب و افسردگی با مشاوران و روانشناسان این خط گفتگو کنند.
 
وی در پاسخ به این سؤال که بیشتر تماس‌ های برقرار شده با این خط در سال جاری در خصوص چه موضوعاتی بوده است، ادامه داد: بیشترین تماس‌ ها دربارۀ موضوعاتی مانند اضطراب، افسردگی، مشکلات مرتبط با خانواده و کودک و نوجوان است.
 
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این سؤال که آیا مشکلات و مسائل اجتماعی و اقتصادی در جامعه، در تنش روانی افراد نقش داشته و این موضوع باعث افزایش برقراری تماس با خطوط مشاوره ۱۴۸۰ شده است، تصریح کرد: مشکلات اقتصادی و اجتماعی می‌ توانند بر وضعیت روانی افراد تأثیر داشته باشند و بدیهی است مشکلاتی از قبیل اضطراب و افسردگی می‌ تواند ناشی از پیامدهای مشکلات اقتصادی و اجتماعی بر افراد باشد.  
 
وحید‌نیا با اشاره به بیماری کرونا خاطر نشان کرد: شیوع کرونا یک بحران زیستی، اجتماعی روانی بوده و یقیناً ابعاد سلامت جسمی، روانی و اجتماعی مردم را تحت تأثیر قرار داده است. پیامدهای ناشی از این بحران مشکلات زیادی را برای افراد بوجود می‌ آورد که مشکلات روانی نیز از این موارد است که باعث افزایش درخواست کمک و مشاورۀ روانشناسی می‌ شود.
 
وی ادامه داد: یکی از مشکلات ناشی از شرایط کرونا سوگواری‌ های ابراز نشده است که می‌ تواند عامل بسیار قوی جهت ایجاد افسردگی در افراد باشد و متأسفانه در زمان شیوع کرونا شاهد آن هستیم.
 
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه شاهد تغییر سبک زندگی مردم هستیم، باید بتوانیم به مردم در سازگاری با سبک جدید زندگی کمک کنیم. طرح مداخلات روانی اجتماعی در بلایای طبیعی و انسان ساخت (محب) [محب= مداخلات و حمایت های روانی اجتماعی پس از بلایا] یکی از راه‌ هایی است که می‌ تواند مؤثر باشد.
 
وحید‌نیا با اشاره به این طرح گفت: این طرح با رویکرد استفاده حداکثری از ظرفیت و تخصص متخصصین داوطلب، شامل روان شناسان و مددکاران اجتماعی است و شامل اقدام به ارائۀ خدمات غربالگری حین بحران و ارجاع افراد غربال شده به خدمات تخصصی روان شناختی است. این طرح در کل کشور اجرا می‌شود و در قالب تیم‌ های محب، متخصصان داوطلب آموزش‌ های لازم جهت مداخلات به هنگام در بلایا را دریافت کرده و آمادگی لازم جهت انجام وظایف محولۀ حین و بعد از بحران را دارند.
 
وی تأکید کرد: باید به این موضوع توجه داشته باشیم که تأثیرات روانی اجتماعی ناشی از کووید-۱۹ جهانی بوده و کم و بیش در همۀ نقاط دنیا نیاز به خدمات و مداخلات روانشناختی افزایش داشته است.