اعلام مایکروسافت مبنی بر حملۀ هکرهای مرتبط با رژیم ولایت فقیه به صنایع پیشرفتۀ دفاعی امریکا و اسرائيل

hack jasousi 11062015 صدای آمریکا: شرکت آمریکایی مایکروسافت اعلام کرد که هکر‌های مرتبط با ایران، شرکت‌ های حوزه فناوری‌ های دفاعی آمریکایی و اسرائيلی را هدف قرار داده‌ اند.
 
مایکروسافت این مطلب را روز دوشنبه ۱۹ مهر اعلام کرد.
 
بنابر اطلاعیه مایکروسافت، «مرکز اطلاعات تهدیدات مایکروسافت» دسته تهدیدات جدید را که «دی‌ ای‌ وی-۰۳۴۳» عنوان شده است، برای نخستین بار در اواخر ژوئیه ۲۰۲۱ شناسایی و رصد آن را آغاز کرد.
 
مایکروسافت می‌ گوید که این هکرها همچنین روی مبادی ورودی در خلیج فارس و یا شرکت‌ های حمل و نقل دریایی که حضور تجاری در خاورمیانه دارند، متمرکز بوده اند.
 
اطلاعیه مایکروسافت در حالی منتشر می‌ شود که اسرائيل بارها ایران را در رابطه با حمله به کشتی‌ های مرتبط با تاجران اسرائيلی، متهم کرده است.
 
به گفته مایکروسافت، برخی از اقدامات هکرها موفقیت آمیز بوده اند و آنها توانسته‌ اند به کمتر از ۲۰ سامانه نفوذ کنند.
 
مایکروسافت می‌ گوید، حساب‌ های کاربری آفیس ۳۶۵ که بخش «احراز هویت چند عاملی» (multifactor authentication) را فعال کرده بودند، علیه نوعی عملیات کشف رمز حساب‌ ها، مقاوم بودند.
 
این اطلاعیه می‌ گوید که دسته تهدیدات «دی‌ ای‌ وی-۰۳۴۳»، شماری از شرکت‌ های صنایع دفاعی را که در زمینۀ تولید رادارهای نظامی، فناوری پهپادی، سامانه‌ های ماهواره‌ ای، و سامانه‌ های واکنش فوری ارتباطاتی با آمریکا، اتحادیه اروپا، و دولت اسرائيل همکاری دارند، هدف قرار داد.
 
همچنین مشتریان سامانه‌ های اطلاعات جغرافیایی و تجزیه تحلیل فضایی نیز، هدف این هکرها بوده‌ اند.
 
به گفتۀ مایکروسافت، چنین فعالیتی، احتمالاً «از منافع ملی جمهوری اسلامی ایران» پشتیبانی می‌ کند.
 
مایکروسافت همچنین ارزیابی کرده است که این اقدام از تلاش دولت ایران برای ردیابی سازمان‌های امنیتی دشمنانش و ترابری دریایی در خاورمیانه، پشتیبانی می‌کند.
 
مایکروسافت در این اطلاعیه هشدار داده است که با توجه به حملات سایبری و نظامی گذشته ایران علیه اهداف کشتیرانی و دریایی، فعالیت اخیر موجب افزایش خطرات موجود علیه شرکت‌های فعال در بخش‌های یاد شده است.
 
شرکت مایکروسافت سال گذشته نیز اعلام کرده بود که هکرهای مورد حمایت رژیم ایران بیش از ۱۰۰ نفر از افراد سرشناسی را که ممکن بود در دو کنفرانس عمده بین المللی در زمینه امنیت جهانی و سیاست‌گذاری شرکت کنند، هدف حمله سایبری قرار داده‌ بودند.