پرداخت وام ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی برای ساخت‌ و ساز مسکن؟/ مذاکره با چینی‌ ها برای ورود به ساخت مسکن

Maskan 94 عضو کمیسیون عمران مجلس از پرداخت وام ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی در قانون جهش تولید خبر داد و گفت: این وام برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان با سود ۱۲ درصدی است.
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اقبال شاکری در نشست خبری کنفرانس بین‌المللی مدل‌ سازی اطلاعات ساخت (BIM) با یادآوری اینکه مطابق قانون، بانک‌ ها موظف هستند برای ساخت‌ و ساز مسکن (قانون جهش تولید مسکن) سالانه ٢٠ درصد تسهیلات پرداخت کنند، اظهار کرد: برای امسال (۱۴۰۰) این رقم ۳۶۰ هزار میلیارد تومان است که برای سال‌ های بعد با توجه به تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی، مبلغ تسهیلات نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
 
وی با تأکید بر اینکه بانک‌ ها مکلف به پرداخت تسهیلات هستند و در صورت عدم همراهی، مطابق قانون با آنها برخورد خواهد شد، افزود: متأسفانه بانک‌ ها سرکش هستند و به‌ سادگی زیر بار انجام قوانین نمی‌ روند، با توجه به همین مسئله به وزیر اقتصاد پیامک زدم که برای ساخت سالانه یک‌ میلیون مسکن، بانک‌ ها را سرخط بیاورد.
 
وی با اعلام اینکه در قانون جهش تولید مسکن، تسهیلات ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی پرداخت خواهد شد، در پاسخ به پرسش تسنیم دربارۀ سود و دوره بازپرداخت این وام‌ ها گفت: سود وام مذکور متغیر و از ۵ تا ۱۲ درصد است، به عبارت دیگر بسته به منطقه‌ ای که وام پرداخت می‌ شود، سود آن نیز متفاوت است و در تهران وام ۴۵۰ میلیون تومانی با سود ۱۲ درصدی پرداخت خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه دورۀ بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ ساله است،‌ ادامه داد: واحدهایِ [مسکونی] قانونِ جهشِ تولید، طی ٢ سال ساخته می‌ شوند و پس از تحویل به متقاضیان واجد شرایط، بازپرداخت تسهیلات طیِ ۱۸ سال آغاز خواهد شد [ادامه خواهد یافت].
 
عضو کمیسیون عمران مجلس با یادآوری اینکه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است، ثبت‌ نام قانون جهش تولید، هفتۀ آینده آغاز می‌ شود، در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه چه تضمینی وجود دارد، سازندگان در بازۀ زمانی ۲ ساله، واحدها را تکمیل کنند و اتفاقات مسکن مهر (طولانی شدن روند ساخت) تکرار نمی‌ شود،‌ اضافه کرد: به نکتۀ بسیار مهمی اشاره کردید،‌ وزارت راه و شهرسازی باید برای این موضوع برنامه‌ ریزی کند و در قراردادهای ساخت مسکن، تمام مؤلفه‌ ها، از جمله ریسک افزایش قیمت و...، در نظر گرفته شود.
 
شاکری بیان کرد: در قانون جهش تولید مسکن، قرار است، بنیاد مسکن،‌ ستاد اجرایی،‌ بنیاد مستضعفان و ...، ساخت‌ و ساز را انجام دهند که در صورت تأخیر در ساخت، واحد استفاده از ابزارهایی مانند دستور جلب سخت‌ تر می‌ شود.
 
وی همچنین از مذاکره با چینی‌ ها برای ورود به ساخت مسکن در قالب قانون جهش تولید خبر داد و گفت: وزارت راه و شهرسازی با ۴ تا ۵ سازنده بزرگ کار را شروع می‌ کند و این سازندگان نیز از انبوه‌ سازان و شرکت‌ های کوچک‌ تر برای ساخت واحدها استفاده خواهند کرد.
 
وی با اشاره به برنامه خوب وزارت راه برای ساخت واحدها گفت: بر اساس اعلام وزارت راه در سال اول ساخت، ۲ میلیون مسکن، و در سال دوم نیز ساخت ۲ میلیون دیگر آغاز می‌ شود، به این ترتیب در ۴ سال دولت سیزدهم، ۴ میلیون مسکن ساخته می‌ شوند که می‌ تواند تأثیر مناسبی در بازار مسکن داشته باشد.
 
وی توضیح داد: پیش‌ بینی می‌ کنیم، قیمت‌ ها مانند قبل رشد نداشته باشند و در حد متعادلی افزایش قیمت مسکن داشته باشیم، ضمن اینکه با ابزارهای دیگر، از جمله مالیات بر عایدی سرمایه می‌ توانیم بازار مسکن را بیش از پیش کنترل کنیم. 
 
به گزارش تسنیم، مجتبی عزیزی مدیر کنفرانس BIM نیز با بیان اینکه "در زمان حاضر حدود ٣٠ شرکت خدمات مربوط به BIM را ارائه می‌ کنند"، اظهار کرد: فناوری مذکور هزینه ساخت‌ و ساز‌ها را به‌ طور چشمگیری کاهش می‌ دهد.
 
وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به اهمیت این فناوری، وزارت راه و شهرسازی و مناطق آزاد BIM را گسترش داده‌ اند و امروز بدنۀ جامعه مشاوران و پیمانکاران با مزیت‌ های این فناوری آشنا شده‌ اند.
 
وی با تأکید بر اینکه کشور نیازمند ساخت‌ و ساز هوشمند برای کاهش هزینه‌ هاست، افزود: شهرداری تهران به استفاده از BIM ورود پیدا کرده است؛ اقدامی که فرآیندهای ساخت‌ و ساز را کاهش می‌ دهد، به‌ عنوان مثال صدور برخی مجوزها تا چند ماه زمان می‌برد، اما با استفاده از مدل‌ سازی اطلاعات ساخت یا همان BIM این زمان به ٢ دقیقه کاهش خواهد یافت.
 
وی از برگزاری چهارمین کنفرانس مدل‌ سازی اطلاعات ساخت طی روزهای ۲۷ تا ۲۹ مهرماه امسال به‌ صورت مجازی خبر داد.