فاجعه‌ بارترین بحران انسانی جهان/ وضعیت بحرانی حدود ۲۰ میلیون یمنی - خطر گرسنگی حدود ۴۰۰ هزار کودک

Yemen-Jang-1 دویچه وله فارسی: بر پایۀ برآورد سازمان ملل پس از هفت جنگ داخلی در یمن، دو سوم جمعیت این کشور محتاج دریافت کمک‌ های انسان‌ دوستانه هستند. گسترش دامنه درگیری‌ ها، بخصوص در جنوب یمن، وضعیت را برای میلیون‌ ها نفر، غیرقابل تحمل‌تر کرده است.
 
هماهنگ‌ کننده امور بشر دوستانۀ سازمان ملل در یمن می‌ گوید، حدود ۲۰ میلیون نفر که دو سوم کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌ دهند، در وضعیتی بحرانی بسر می‌برند و نیازمند دریافت کمک هستند.
 
به گزارش خبرگزاری آلمان دیوید گرسلی، دوشنبه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) در ژنو گفت، خطر گرسنگی جان حدود ۴۰۰ هزار کودک یمنی را تهدید می‌ کند.
 
بیش از ٧ سال از آغاز جنگ داخلی یمن می‌گذرد و درگیری‌ های نظامی در این کشور نه تنها کاهش نیافته که از ماه‌ ها قبل، بخصوص در مناطق جنوبی تشدید شده و گسترش یافته است.
 
فاجعه‌ بارترین بحران انسانی جهان:
 
به گفتۀ گرسلی، گسترش درگیری‌ های نظامی، وضعیت انسان‌ های بی‌ شماری در این کشورِ شبه جزیرۀ عربستان را وخیم‌ تر کرده و یمن را به سمت فاجعه‌ بارترین بحران انسانی جهان، سوق داده است.
 
شبه‌ نظامیان حوثی که توسط جمهوری اسلامی حمایت مالی و تسلیحاتی می‌ شوند، از سال ۲۰۱۴ برای استقلال از حکومت مرکزی می‌ جنگند و بخش بزرگی از یمن، از جمله شهر صنعا، پایتخت آن را تصرف کرده‌ اند.
 
ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از یک سال پس از شورش حوثی‌ ها برای حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی که از سوی جامعه بین‌ المللی به رسمیت شناخته می‌ شود، جنگ علیه شورشیان را آغاز کرد.
 
شدیدترین جنگ نیابتی ایران و عربستان:
 
جنگی که نیروهای ائتلاف [با عربستان] انتظار داشتند با حمله‌ های شدید هوایی و زمینی در مدت کوتاهی خاتمه یابد، به شدیدترین و طولانی‌ ترین جنگ نیابتی تهران و ریاض به عنوان دو قدرت متعارض منطقه‌ ای، بدل شده است.
 
در کنفرانسی که به ابتکار سازمان ملل تشکیل شد، بسیاری از کشورها وعده دادند، کمک‌ های انسان‌ دوستانۀ خود برای مردم یمن را افزایش دهند.
 
دیوید گرسلی ضمن تقدیر از "کمک‌ های سخاوتمندانه آلمان" ابراز تاسف کرده که از ٣ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری که وعده داده شد، تنها ٢ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار آن در اختیار سازمان ملل قرار گرفته است.
 
هماهنگ‌ کننده فعالیت‌ های بشردوستانۀ سازمان ملل می‌ گوید، تلاش‌ ها برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران یمن پیش می‌ روند، اما آغاز بازسازی این کشور پیش از برقراری آتش‌ بس امکان‌پذیر نیست.
 
او هشدار داد، جامعه جهانی نباید اجازه بدهد که یک نسل از شهروندان یمنی در شرایطی رشد کنند که هیچ تجربه‌ ای غیر از جنگ و بحران نداشته‌ اند.
 
۴ میلیون آواره:
 
در حالی که مسئلۀ فوری اغلب شهروندان یمنی، دسترسی به ابتدایی‌ ترین نیازمندی‌ ها، از جمله مواد غذایی و دارو و خدمات بهداشتی است، برای بازسازی این کشور بحران‌ زده، به سرمایه‌ گذاری‌ های عظیمی در زیرساخت‌ ها و تمام بخش‌ های اجتماعی و اقتصادی نیاز است که طی ٧ سال جنگ و درگیری، کاملاً ویران شده‌ اند.
 
میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، چندی پیش گفته بود، یمن همچنان درگیر شدیدترین بحران انسانی جهان است و از بیش از ۲۰ میلیون نفری که در آن نیازمند کمک‌ های انسان‌ دوستانه هستند، وضعیت ۱۲ میلیون نفر بسیار وخیم ارزیابی می‌ شود.
 
او می‌گوید طی ٧ سال جنگ داخلی، حدود ۴ میلیون نفر از خانه و کاشانه خود رانده و آواره شده‌ اند که فراتر از ۸۰ درصد آنها را کودکان و زنان تشکیل می‌ دهند.