افزایش تقاضا و قیمت فرآورده‌ های نفتی با گرانی قیمت گاز طبیعی و کاهش زیاد ذخایر بنزین و میعانات امریکا

Naft Dalar به دنبال کاهش بیش از حد انتظار موجودی ذخایر سوخت آمریکا و افزایش تقاضا برای نفت، به دلیل گران شدن گاز، قیمت نفت افزایش یافت.
 
اقتصادآنلاین- مهسا نجاتی: به گزارش رویترز، از آنجا که کاهش بیش از حد انتظار موجودی ذخایر بنزین و میعانات در ایالات متحده باعث ترغیب خرید شد، قیمت نفت روز پنجشنبه صعود کرد و توانست ضررهای قبلی خود را جبران کند.
 
همچنین با انتظارات مبنی بر افزایش قیمت گاز طبیعی با نزدیک شدن به فصل زمستان و روی آوردن به نفت برای برآورده کردن تقاضای گرمایش، قیمت‌ ها رشد بیشتری را تجربه کرد.
 
معاملات آتی نفت خام برنت به دنبال افت ۰.۳ درصدی روز چهارشنبه، ۵۲ سنت، معادل ۰.۶ درصد، افزایش یافت و به ۸۳ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید. 
 
همچنین معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا پس از کاهش ۰.۳ درصدی در جلسه معاملاتی گذشته، با ۵۲ سنت، معادل ۰.۷ درصد رشد، به قیمت ۸۰ دلار و ۹۶ سنت در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت.
 
کازوهیتو سایتو، تحلیلگر ارشد در کارگزاری فوجیتومی اذعان داشت: "کاهش بیش از حد انتظار موجودی ذخایر بنزین و میعانات ایالات متحده منجر به خریدهای جدید شد".
 
بر اساس داده‌ های مؤسسه نفت آمریکا که روز چهارشنبه منتشر شد، موجودی ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۸ اکتبر، ۵.۲ میلیون بشکه افزایش یافت، اما ذخایر بنزین ۴.۶ میلیون بشکه و ذخایر میعانات ۲.۷ میلیون بشکه کاهش را نشان داد.
 
در همین حال، تحلیلگران پیش‌ بینی می‌کردند که ذخایر نفت خام ۰.۷ میلیون بشکه افزایش یابد، در حالی که ذخایر بنزین ۰.۱ میلیون بشکه و میعانات ۰.۹ میلیون بشکه افت داشته باشد.
 
سایتو اظهار کرد: "با پایبندی اوپک پلاس بر برنامه افزایش تدریجی تولید نفت و عدم توانایی برخی کشورهای عضو این گروه برای تولید به میزان سهمیه تعیین شده خود، عرضه همچنان محدود خواهد بود و قیمت نفت حداقل تا نشست بعدی اوپک پلاس روی مدار صعودی قرار خواهد داشت".
 
لازم به ذکر است که سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آن، از جمله روسیه، در اوایل ماه جاری بر برنامه توافق شده قبلی خود مبنی بر افزودن ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ماه نوامبر، پایبند ماندند.
 
وزیر دارایی آنگولا ماه گذشته اعلام کرد که این کشور به احتمال زیاد حداقل ٢ سال برای برآورده کردن سهمیه تعیین شده توسط اوپک پلاس، دچار چالش خواهد بود.
 
همچنین پس از آنکه داده‌ های اداره اطلاعات انرژی روز چهارشنبه اعلام کرد که تولید نفت خام در ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ بیش از پیش‌ بینی قبلی کاهش می‌ یابد، باعث افزایش نگرانی در خصوص محدودیت عرضه شد و قیمت نفت مورد حمایت قرار گرفت. با این حال، این سازمان اعلام کرد که میزان تولید در سال ۲۰۲۲ بازگشت را تجربه خواهد کرد.
 
هیرویوکی کیکوکاوا، مدیر کل تحقیقات در کارگزاری نیسان خاطرنشان کرد: "همچنین سرمایه‌ گذاران بر این باورند که با نزدیک شدن به فصل زمستان، افزایش قیمت گاز، تولید کنندگان برق را به استفاده از نفت ترغیب خواهد کرد."
 
روز چهارشنبه، اوپک در آخرین گزارش ماهانۀ خود، پیش‌ بینی رشد تقاضای جهانی نفت برای سال ۲۰۲۱ را کاهش داد، در حالی که دیدگاه خود برای سال ۲۰۲۲ را حفظ کرد.
 
با این حال، از آنجا که مصرف‌ کنندگان نهایی، سوخت خود را تغییر می‌ دهند، گروه تولیدکنندگان بر این باور است که افزایش قیمت گاز طبیعی می‌ تواند تقاضا برای فرآورده‌ های نفتی را تغییر دهد. 

در این رابطه