برداشت‌ های بی‌ رویه ماسه از دریاچۀ مازندران و برهم زدن زیست بوم و چرخه زندگی آبزیان آن

Daryacheh Mazandaran-Caspienne معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: چندین سال است که پدیده ماسه خواری بسیار رواج پیدا کرده و موجب برهم زدن زیست بوم دریای خزر شده است و اگر اکنون جلوی آن گرفته نشود، در آینده آسیب های جدی تری را متحمل محیط زیست کشور می کند.
 
قاسم تقی زاده خامسی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه رواج ماسه‌ خواری اختلال در محیط زیست و چرخه زندگی آبزیان دریای خزر را به همراه دارد، اظهار کرد: امروزه شاهد هستیم که در بخش های مختلف دریای خزر برای ساخت ویلا برداشت غیر قانونی ماسه انجام می شود که آسیب زیادی به طبیعت و محیط زیست وارد کرده است.
 
وی با بیان اینکه ماسه ها در زنجیره غذایی برخی آبزیان قرار دارند و با اینکار امکان حیات از بسیاری از موجودات گرفته می شود، گفت: ماسه‌ خواری منجر به اختلال در محیط زیست و چرخه زندگی آبزیانی که در دریا زندگی می‌ کنند، می شود، لذا باید تدابیری در این حوزه اتخاذ شود، در غیر این صورت با چالش های جبران ناپذیری در آینده مواجه می شویم.
 
معاون آب و آبفای وزیر نیرو  با تأکید بر حفظ محیط زیست و مهم دانستن این بخش، تصریح کرد: برداشت بی‌ رویه شن و ماسه از بستر رودخانه‌ ها، عامل بروز فجایع زیست ‌محیطی جبران‌ ناپذیر می شود که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 
به گفتۀ خامسی بستر برخی از رودخانه‌ ها به دلیل برداشت‌ های بی‌ رویه با مشکلاتی روبرو شده است که حل این مشکلات مستلزم برنامه ریزی و مدیریت در این بخش است.
 
وی تأکید کرد: برداشت غیرمجاز شن و ماسه از مهمترین مشکلات در منابع طبیعی به حساب می آید که اگر راه علاجی برای آن اندیشیده نشود، آسیب های زیادی را به محیط‌ زیست و منابع طبیعی وارد میکند.