پیش بینی ادامۀ روند صعودی بهای نفت و نفت خام برنت بشکه ای ۸۵ دلار طی چند سال آینده

Naft Dalar به گفته سرپرست تحقیقات انرژی گلدمن ساکس، قیمت نفت می‌ تواند در سال‌ های آینده با افزایش تقاضا همزمان با عرضه محدود، در سطوح بالاتری باقی بماند.
 
اقتصاد آنلاین- اکرم شعبانی: به گزارش سی‌ ان‌ بی‌ سی، دامین کوروالین که استراتژیست ارشد کالایی نیز هست، توضیح داد: مبانی بازار نفت، قیمت‌ های بالاتری را تضمین می‌ کند و پیش‌ بینی گلدمن ساکس برای نفت خام برنت ۸۵ دلار در هر بشکه حتی در چند سال آینده است.
 
وی تصریح کرد: این یک شوک گذرای زمستانی مانند گاز نیست، این در واقع آغاز قیمت‌ گذاری مجدد برای نفت است.
 
قیمت پایه گلدمن ساکس برای هر بشکه نفت تا پایان سال ۲۰۲۱ حدود ۹۰ دلار در هر بشکه است.
 
بر این اساس تاکنون قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا ۱.۲۶ درصد افزایش یافته و به ۸۱.۴۵ دلار رسیده است، در حالی که نفت خام آتی برنت با ۱.۲۴ درصد افزایش به قیمت ۸۴.۲۱ دلار در هر بشکه معامله می‌شود.
 
کوروالین افزود: در بازار نفت «طولانی‌ ترین کمبود را در چند دهه گذشته شاهد بوده‌ ایم»، و در طول زمستان نیز همچنان تقاضا از عرضه پیشی خواهد گرفت. وی در توضیح دلایل این کمبود تأکید کرد: عدم سرمایه‌ گذاری بالادستی در عرضۀ نفت، در حالی که تقاضا روند افزایشی دارد، حداقل در سال آینده به «قیمت‌ های پایدار سطوح بالا» منجر خواهد شد.
 
علائم هشدار دهنده:
 
کوروالین توضیح داد: آنچه در بازار زغال‌ سنگ اتفاق می‌ افت، یعنی جایی که قیمت‌ ها به بالاترین میزان خود رسیده که دلیل آن هم کاهش عرضه، پیش از کاهش تقاضا بوده است، یک علامت هشدار دهنده برای نفت است. فعالیت‌ های حفاری نفت در بخش عرضه چندان بهبود نیافته، در حالی که تقاضا رو به افزایش گذاشته و بازار با «کسری شدید» مواجه شده است. ما در شرایط کنونی با کسری بالقوه چند ساله و خطر افزایش قیمت‌ ها روبرو هستیم.
 
وی ادامه داد: باید این موضوع را درک کرد که روند جایگزین کردن انرژی‌ های پاک، مدت زمان زیادی نیاز دارد و متوقف کردن سرمایه‌ گذاری در تأمین هیدروکربن‌ ها، تنها منجر به «قیمت‌ های بسیار بالاتر انرژی در سال‌ های آینده خواهد شد».
 
با وجود افزایش بیش از ۶۰ درصدی قیمت‌ های آتی نفت در سال جاری و دستیابی به بالاترین سطح قیمت چند سال گذشته، به گفته کوروالین، تولیدکنندگان نفت عرضه خود را افزایش نداده‌ اند.
 
وی تأکید کرد: تقاضا روند افزایشی دارد و هر چه زودتر این سرمایه‌ گذاری باید مورد توجه قرار گیرد. 
 
در همین حال تولیدکنندگان شیل بر بازگرداندن پول نقد به سرمایه‌ گذاران خود تمرکز کرده‌ اند. 
 
کوروالین افزود:‌ این کلید پایداری روند صعودی قیمت‌ هاست و همزمان به نظر می‌ رسد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به رکورد جدیدی برسد. 
 
سرپرست تحقیقات انرژی گلدمن ساکس در پایان تصریح کرد: تمام فاکتورها در واقع، بیشتر از قیمت‌ های بالاتر از آنچه از سال ۲۰۱۴ تاکنون دیده‌ ایم پشتیبانی می‌ کند.