نگاه غیر واقعی به خودکفایی و تولید/ سهم ایران از اقتصاد جهانی نصف ۴۰ سال پیش

eghtesade bima رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: نگاه واقع‌ گرایانه‌ ای در حوزه خودکفایی و حمایت از تولید داخل وجود ندارد که سبب تنزل کشور در زنجیرۀ ارزش آسیا شده است.
 
به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین شافعی پیش از ظهر پنجشنبه در نشست اعضای کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی خراسان رضوی، با بیان اینکه مشکل مهلک دولت‌ ها، استفاده از ارز در اقتصاد ملی بجای توجه به افزایش صادرات است، اظهار کرد: دولت‌ ها بیشتر به دنبال افزایش عرضۀ ارز و کنترل قیمت آن هستند که در نهایت نتیجه‌ ای ندارد.
 
وی با بیان اینکه هیچ دولتی به اندازۀ دولت جدید با این حجم از مسائل و مشکلات مواجه نبوده است، ادامه داد: علاوه بر مسئلۀ تحریم اقتصادی، خشکسالی گسترده در کشور و شیوع کرونا سبب شده، دولت سیزدهم را دارای بیشترین مشکلات پیش رو در میان دولت‌ های بعد از انقلاب بدانیم.
 
خطا در تصمیم‌ گیری، تورم سرسام‌ آور به دنبال دارد:
 
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه هرگونه خطای راهبردی می‌ تواند حجم نقدینگی را افزایش داده و تورم سرسام‌ آوری در آینده بوجود آورد، خاطر نشان کرد: به نظر می‌ رسد، اقتصاد مشکل اول کشور نیست و سیاست داخلی و خارجی در خدمت اقتصاد دولتی حرکت نمی‌کنند.
 
وی با تأکید بر اینکه نگاه واقع‌ گرایانه‌ ای در حوزۀ خودکفایی و حمایت از تولید داخل وجود ندارد، اضافه کرد: نبود چنین نگاهی، سبب تنزل کشور در زنجیره ارزش آسیا شده و سهم ایران از اقتصاد جهانی را نسبت به ۴۰ سال گذشته نصف کند.
 
شافعی با بیان این‌که مردم باید تاوان خلاء نبود نگاه نظام‌ مند علمی و همه‌ جانبه به اقتصاد کشور را بپردازند، تصریح کرد: قدرت تصمیم‌ گیری در ستادهای مختلف، توسط مدیران عالی کشور توزیع شده و هر کدام کار خود را انجام می‌ دهند که این موضوع سبب شده، فرآیند تصمیم‌ گیری در کشور بسیار طولانی و بدون پاسخگو شود.
 
روش درست حمایت از تولید مشخص نیست:
 
وی افزود: حمایت از تولید در هر قوه به یک شکل انجام می‌ شود و مشخص نیست روش درست حمایت از تولید باید چگونه باشد.
 
شافعی با بیان اینکه متأسفانه هیچ اولویت‌ بندی در حمایت از واحدهای تولیدی از کار افتاده با بازدهی پایین یا حمایت از راه‌ اندازی واحدهای جدید وجود ندارد، خاطر نشان کرد: نظام قیمت‌ گذاری کالا در بخش تولید در قالب شعار «کنترل تورم»، موضوع امروز اقتصاد کشور است.
 
وی اضافه کرد: بروز بسیاری از مسائل ناشی از سوء مدیریت بوده که منجر به افزایش هزینه‌ های تولید و قیمت تمام شدۀ محصول شده است؛ منطقی نیست که نرخ نهاده‌ های تولید، افزایش پیدا کند، اما تولید کننده را وادار به ثبات قیمت کالا کنیم.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت: تنها ۳۵ درصد از کل صادرات سالانۀ کشور، متعلق به بخش خصوصی واقعی است.
 
وی به مشکل موجود در سیاست‌ های ارزی کشور در ۴ سال اخیر اشاره و اظهار کرد: ۶۵ درصد صادرات سالانه کشور به واحدهای دولتی، نیمه دولتی و خصولتی تعلق دارد که بیش از ۹۰ درصد صادرات آنها نیز مواد خام است.
 
تبدیل بازار خودرو به «بخت‌ آزمایی ملی»:
 
شافعی، شیوه واگذاری خودرو به شکل قرعه‌ کشی را به «بخت‌ آزمایی ملی» توصیف کرد و ادامه داد: یکی از شرکت‌ های خودرو سازی در سال گذشته، ۴۰۰ هزار میلیارد ریال تولید داشت، اما سقف افزایش قیمت دستوری برای محصولات این شرکت، حداکثر یک میلیارد ریال در نظر گرفته شد، در حالی که افزایش قیمت خودرو در بازار آزاد ۲ میلیارد ریال بوده و بیشتر سود مابه‌ التفاوت قیمت واقعی خودرو در بازار با قیمت کارخانه، به جیب دلالان بازار رفت.
 
وی با اشاره به افزایش بدهی این شرکت خودرو سازی و تزریق منابع مالی از بانک مرکزی برای جبران این بدهی اشاره کرد و از کمیسیون ویژۀ جهش تولید مجلس خواست تا به دنبال نجات واقعی بخش تولید باشند.