بحران جهانی انرژی/ افزایش تقاضای نفت - فزونی بهای زغال‌ سنگ و گاز - ازدیاد تورم و کند شدن روند بهبود اقتصاد جهان؟

eghtesad roshd آژانس بین‌ المللی انرژی اعلام کرد قیمت بالای انرژی بر فشار تورم افزوده و در کنار کمبود برق باعث کاهش فعالیت‌ های صنعتی و کند شدن روند بهبود اقتصاد می‌ شود.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، آژانس بین‌ المللی انرژی اعلام کرد، بحران جهانی انرژی تقاضا برای نفت را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و می‌ تواند باعث بالا رفتن تورم و کند شدن روند بهبود اقتصاد جهان از همه‌ گیری کرونا شود.
 
قیمت نفت و گاز طبیعی اخیراً افزایش قابل‌ توجهی داشته و باعث بالا رفتن قیمت برق، بدنبال کمبود انرژی در آسیا و اروپا شده‌ است.
 
آژانس بین‌ المللی انرژی در گزارش ماهانه خود از بازار نفت اعلام کرد: «بالا رفتن قیمت زغال‌ سنگ و گاز، و همچنین خاموشی‌ های گسترده، تولیدکنندگان برق و صنایع وابسته به انرژی را مجبور کرده، برای ادامه فعالیت خود، به نفت روی بیاورند».
 
«قیمت بالای انرژی بر فشار تورم هم افزوده و در کنار کمبود برق، باعث کاهش فعالیت‌ های صنعتی و کند شدن روند بهبود اقتصاد می‌ شود».
 
این آژانس پیش‌ بینی می‌ کند، تقاضای جهانی برای نفت در سال آیندۀ میلادی، به سطح قبل‌ از بحران کرونا بازگردد.
 
آژانس بین‌ المللی انرژی پیش‌ بینی خود از تقاضای نفت در سال جاری و سال آینده میلادی را به‌ ترتیب، ۱۷۰ هزار و ۲۱۰ هزار بشکه در روز، بالا برده‌ است.
 
در گزارش این آژانس آمده‌ است: «افزایش تقاضا در فصل تابستان، باعث کاهش ذخایر نفتی به پایین‌ ترین رقم، طی ۸ سال گذشته، شده‌ است. هنوز هم تقاضا برای نفت و میعانات گازی جهت استفاده در نیروگاه‌ های برق، در بسیاری از کشورها، از جمله چین، ژاپن، پاکستان، آلمان، فرانسه و برزیل، بالاست».
 
آژانس بین‌ المللی انرژی، تخمین می‌ زند، تولیدکنندگان اوپک پلاس در سه‌ ماهۀ پایانی سال جاری میلادی، ۷۰۰ هزار بشکه کمتر از تقاضای پیش‌ بینی‌ شده، نفت خام تولید کنند. این بدان معناست که تقاضای نفت در پایان ۲۰۲۱ فراتر از عرضۀ آن خواهد بود.
 
این آژانس عقیده دارد، ظرفیت تولید نفت در کشورهای خاورمیانه متمرکز شده، و کاهش تولید، لزوم افزایش سرمایه‌ گذاری برای تأمین نفت مورد نیاز در آینده را نشان می‌ دهد.