نکبت جنایتکارانۀ به "ازدواج" دادن کودکان و تولد ۷۹۱ نوزاد از کودک مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله در حدود ۶ ماه

Loudak-Hamsari-1 مطابق با آمار اولیه شمار موالید امسال که از سوی سازمان ثبت احوال کشور منتشر شده است، از ۳۰ اسفند ۹۹ تا ۱۶ مهر ۱۴۰۰، تعداد ۷۹۱ کودک از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله متولد شده اند.
 
به گزارش ایسنا، مطابق با آمار اولیه شمار موالید سال ۱۴۰۰ (بر حسب سن مادر در زمان تولد) که از سوی سازمان ثبت احوال کشور منتشر شده، در ۶ ماه و ۱۶ روز نخست سال ۱۴۰۰، تعداد  ۷۹۱ کودک از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله متولد شده اند و به گفته سازمان ثبت احوال کشور این ارقام آمارهای اولیه هستند و ممکن است در بازبینی های آتی تغییر کنند.
 
در این میان، ۴۲۱ کودک از مجموع ۷۹۱ کودک متولد شده از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله، پسر و ۳۷۰ کودک نیز دختر هستند. 
 
با توجه به اینکه این آمار بر حسب گروه سنی مادر در زمان تولد و به تفکیک جنسیت فرزند و استان منتشر شده است، تاکنون سیستان و بلوچستان با تولد ۱۲۷ پسر و ۱۲۱ دختر از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله طی سال ۱۴۰۰، در صدر این آمار قرار دارد.
 
پس از سیستان و بلوچستان، به ترتیب خوزستان با تولد ۴۸ پسر و ۴۴ دختر، خراسان رضوی با تولد ۳۶ پسر و ۲۹ دختر، گلستان با تولد ۲۵ پسر و ۲۱ دختر، کرمان با تولد ۲۳ پسر و ۲۲ دختر، و آذربایجان شرقی با تولد ۲۵ پسر و ۱۰ دختر در صدر آمار کودکان متولد شده از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله قرار دارند.
 
در این بین اما خراسان جنوبی با تولد یک پسر، کهگیلویه و بویر احمد و قم هر کدام با تولد یک دختر، و ایلام با تولد دو دختر، استان هایی هستند که کمترین کودکان از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله در آنجا متولد شده اند.
 
همچنین در همین بازۀ زمانی (از ۳۰ اسفند ۹۹ تا ۱۶ مهر ۱۴۰۰)، تعداد ۳۶ هزار و ۵۶۲ کودک از مادران ۱۵ تا ۱۹ ساله متولد شده اند که از این تعداد ۱۸ هزار و ۹۲۲ کودک پسر و ۱۷ هزار و ۶۴۰ کودک نیز دختر هستند.
                                                 Tavalod-Koudak madar-1 
به گزارش ایسنا، در توضیحاتی که همراه با جداول آماری در سایت سازمان ثبت احوال کشور منتشر شده، آمده است که سازمان ثبت احوال کشور با توجه به نیاز کاربران برای دسترسی به شمار موالید و توصیه‌ نامه ( Revealing the Toll of COVID-۱۹: A Technical Package for Rapid Mortality Surveillance and Epidemic Response, WHO, May۲۰۲۰) سازمان بهداشت جهانی، و نیز با توجه به ضرورت بهره‌ برداری هرچه فزون‌ تر صاحب‌ نظران از داده‌ های پایگاه اطلاعات جمعیت کشور، در تلاشی چند ماهه اقدام به ایجاد ساختار جدول‌ های شمارش موالید به تفکیک سن مادران، بر پایۀ هفته و جایگزینی آن با ساختار قبلی (بر پایۀ فصل) کرده است و این جداول را باید آمارهای اولیه دانست، چراکه تهیۀ «آمارهای رسمی نهایی»، با توجه به بند ۲۵۸ اصول و توصیه‌ هایی برای نظام آمار حیاتی (سازمان ملل متحد، ۲۰۱۳)، به روال گذشته و به صورت سالانه انجام می‌شود. 
 
خبرنگار: مینا عبادی، 
دبیر: سولماز خوان
 
***
 
یادآوری:
 
افزایش وام "ازدواج" و شیوع تجاوز جنسی کودک‌ همسری
 
۱۳۹۸/۱۰/۰۸- ایلنا: در برخی از مناطق دور افتاده و اغلب فقیرنشین کشور افزایش وام ازدواج تا سقف شصت میلیون تومان باعث شده است خانوادهایی که بضاعت مالی چندانی ندارند دختران زیر پانزده خود را به عقد یک مرد درآوردند تا بتوانند سهم سی میلیون‌تومانی از این وام را به دست بیاورند.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی پیش محمد مهدی تندگویان از اتفاق هولناک فروش دختران به واسطه وام ازدواج در مناطق فقیر برخی از استان‌ها پرده برداشت. گفته‌های تندگویان با واکنش‌هایی از سوی برخی از نهادها رو‌به‌رو شد اما با نگاهی به آمارهای بانک مرکزی می‌توان گفت که معاونت ورزش و جوانان چندان بیراه نگفته است و فروش قانونی دختران به واسطه عقد شرعی در حال انجام است و هر روز هم بر آمارهای کودک‌همسری اضافه می‌شود.
 
بر اساس آمارهای به‌دست‌آمده از بانک مرکزی در شش‌ماهه نخست سال جاری ازدواج افراد زیر ۱۵ سال ۴ برابر کل سال گذشته بود و همین امر نگرانی‌ها را در حوزه کودک‌همسری بسیار افزایش داده است و مشخص شده که عملاً در برخی استان‌ها، خانواده‌ها در حال فروش دختران خود هستند.
 
شاید در شهرهای بزرگ افزایش وام ازدواج تا سقف ۶۰ میلیون تومان نتواند باری از دوش زوجین بردارد اما در مناطقی که فقر فرهنگی و اقتصادی وجود دارد، رقم ۳۰ میلیون تومان رقم قابل‌توجهی است و همین قضیه هم باعث شده که ازدواج در سنین زیر ۱۵ سال در چنین مناطقی افزایش پیدا کند.
 
طبق گفته تندگویا، «بالا بردن وام ازدواج به‌ منظور افزایش ازدواج‌ ها نیز با شکست مواجه شده است. هدف از افزایش وام ازدواج بالا رفتن آمار ازدواج در جامعۀ هدف، یعنی سنین حدود ۲۰ سال به بالا بود. به نظر می‌ رسد با شرایط کنونی، افزایش رقم وام ازدواج کمکی به زیاد شدن نرخ ازدواج در کشور نکرده است و برعکس زمینه‌ ساز مشکلات و آسیب‌ های دیگری هم شده است. با وجود اینکه وام ٢ برابر سال گذشته افزایش پیدا کرده، اما با این افزایش ٢ برابری، در سال‌ جاری با کاهش آمار ازدواج روبرو بودیم و این امر نشان می‌دهد، نتوانستیم به آنچه مدِ نظرمان بوده دست پیدا کنیم، و برعکس شاهد ایجاد حاشیه‌ هایی هم هستیم که از جمله مهمترین و خطرناک ترین آنها، افزایش آمار ازدواج در سنین پایین است».