کاهش حدود ٨۶ درصدی ذخیره آبی سد زاینده رود

Sad-Iran-1 ایرنا: سرپرست معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان گفت: میزان ذخیره سد زاینده رود بعنوان منبع اصلی تأمین آب استان اصفهان، با کاهش چشمگیری روبروست و حدود ٨۶ درصد آن خالیست.
 
محمود چیتیان روز جمعه در گفتگو با ایرنا، مقدار ذخیره فعلی سد زاینده‌ رود را ۱۹۶ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: این رقم نشان می‌ دهد که بخش قابل‌ توجه از حجم این مخزن خالی است و با توجه به نیاز استان به آب، راهی جز کاهش خروجی سد نخواهیم داشت.
 
وی ادامه داد: مقدار ورودی و خروجی از سد به ترتیب ۵ و ۱۹ مترمکعب بر ثانیه است و مقدار ذخیره کنونی نسبت به میانگین بلندمدت، دستکم ۵۰ درصد کاهش دارد.
 
سرپرست معاونت حفاظت و بهره‌ برداری شرکت آب منطقه‌ ای اصفهان با اشاره به اینکه مقدار بارش‌ های ابتدای سال آبی جاری (مهر ۱۴۰۰) تاکنون در سرشاخه‌ های زاینده‌ رود، صفر میلی‌ متر بوده است اظهار داشت: بر اساس پیش‌ بینی‌ های هواشناسی بارندگی پاییز امسال نسبت به گذشته بسیار کمتر خواهد بود.
 
چیتیان با بیان اینکه وضعیت ذخیره آب در استان مناسب نیست، تصریح کرد: گذر از این شرایط نامطلوب با مشارکت مردم و تمامی مصرف‌ کنندگان میسر می‌ شود.
 
وی گفت: هم استانی‌ ها، مصرف بهینه در پاییز امسال را جدی بگیرند، این به معنای مصرف نکردن نیست، بلکه جلوگیری از اقدامات غیرضروری مانند شستشوی حیاط و خودرو، کاهش زمان استحمام و یا هر فعالیت دیگر برای برون‌ رفت از این شرایط ضروری است.
 
استان اصفهان یکی از بدترین دوران خود را از حیث کمبود منابع آبی پشت سر می‌ گذارد، زاینده‌ رود ماه‌ هاست که خشک‌ شده و همین امر معضلات جدی همچون خشکی تالاب بین‌ المللی گاوخونی، تخریب آثار تاریخی، انتشار ریزگرد، فرونشست زمین، توقف کشت و کار کشاورزی، مرگ درختان و کمبود آب آشامیدنی را بوجود آورده است. 
 
سد زاینده‌ رود، بعنوان یکی از اصلی‌ ترین سدهای مرکز کشور و تأمین کننده آب شرب، محیط‌ زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره‌ برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.