کشف ۷۲ درصد مرفین و ۲۰ درصد هروئین جهان در ایران

Momeni Eskandar

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بر اساس آمار سازمان ملل، ۹۰ درصد کشفیات تریاک جهان، ۷۲ درصد مرفین جهان و ۲۰درصد هروئین جهان مربوط به جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرنگار مهر، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز در نشست تخصصی روند برنامه تحول راهبردی مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: جمهوری اسلامی بر اساس احکام شرع و اصول پایدار کشور با توزیع و تهیه مواد مخدر مقابله می‌کند و برای ما هم فرقی نمی‌کند که هدف این مواد مخدر قاچاق شده چه کشوری است و با آن قطعاً مقابله می‌کنیم.

 

وی افزود: بر اساس آمار سازمان ملل، ۹۰ درصد کشفیات تریاک جهان، ۷۲ درصد مرفین جهان و ۲۰ درصد هروئین جهان مربوط به جمهوری اسلامی است. در شش ماهه اول امسال بیش از ۳ هزار درگیری با قاچاقچیان داشته‌ایم که ۴ نفر به شهادت و بیش از ۱۰ نفر هم مجروح شدند

مؤمنی بیان کرد: در سال گذشته بالاترین میزان کشفیات مواد مخدر در تاریخ جهان مربوط به ایران بود، هزار و صد و ۷۷ تن انواع مواد مخدر در ایران کشف شد. قریب به ۴ هزار شهید و ۱۲ شهید در راه مبارزه با مواد مخدر از بعد از انقلاب جمهوری اسلامی تا به امروز داشته‌ایم.

 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: چطور می‌شود جمهوری اسلامی ایران هزار و صد و ۷۷ تن مواد مخدر کشف کند اما کشور دیگری که در مسیر ترانزیت مواد هست کمتر از ۲ دهم درصد کشفیات داشته باشد، آیا مواد از این کشورها پرواز می‌کند؟

وی ادامه داد: برخی از قاچاقچیان بین‌المللی بعد از دستگیری به ما می‌گفتند چرا ایرانی‌ها تا پای جان در برابر قاچاق مواد مخدر ایستادگی می‌کنند؟ ما در کشورهای دیگر به راحتی قاچاق می‌کنیم و ایران سد بزرگی در برابر ما است.

 

مؤمنی گفت: علیرغم اینکه تحریم‌های ظالمانه را متحمل می‌شویم و در شرایط کرونایی هم هستیم به اذعان سازمان ملل تلاش جمهوری اسلامی در راه مبارزه با مواد مخدر کم نشده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: نیازی به تقدیر و تشکر زبانی نداریم و سازمان‌های بین‌المللی به ایران کمک کنند تا جوانان خودشان از شر مواد مخدر در امان باشند.

 

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران تمامی سازمان‌های را در راه مبارزه با مواد مخدر بسیج کرده است و در حوزه مقابله، برخورد با معتادان متجاهر، درمان و توانمندسازی سرفصل اقدامات با در زمینه مواد مخدر است.

مؤمنی با اشاره به حوزه معتادان متجاهر گفت: تا سال ۹۷ در تهران فقط ۴ هزار ظرفیت نگهداری معتادان را داشتیم، در یک اقدام جهادی بیش از ۱۶ هزار طرفیت در تهران وجود دارد و به ۴ برابر قبل رسیدیم، همچنین در امسال حدود ۱۶ هزار نفر در آن واحد نگهداری می‌شدند؛ البته الان حدود ۱۲ هزار نفر از معتادان متجاهر در مراکز ترک اعتیاد در حال نگهداری هستند.

 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ۱۸ مرکز نگهداری و اردوگاه راه اندازی شده است، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از معتادان متجاهر ساماندهی شده‌اند.

وی ادامه داد: مرکز نگهداری معتادان سروش در ایام کرونا روزانه ۵۰ هزار ماسک و ۳۰۰ گان تولید می‌کردند.

 

مؤمنی از عدم کارایی قوانین در حوزه مواد مخدر گلایه کرد و گفت: قانون باید اصلاح شود، به عنوان مثال معتاد را نمی‌شود ۳ ماه درمان کرد و باید حداقل ۲ سال و در صورت تکرار ۳ سال یک معتادم تجاهر نگهداری شود اما قانون ما می‌گوید این معتاد باید یک تا ۳ ماه نگهداری شود!

دبیر کل ستاد مبارزه با مبارزه با مخدر با تاکید بر ضربه زدن به بنیان‌های مالی قاچاقچیان گفت: در این زمینه دو کار انجام شد، یکی کمیته ملی شناسایی بنیان‌های مالی و دو راه اندازی اداره کل پول‌شویی مبارزه با بنیان‌های مالی قاچاقچیان شد، نتیجه این کارها افزایش ۶۷۸ درصدی بود، یعنی از ضربه زدن به ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیدیم به ضربه زدن به ۱۴ هزار میلیارد تومان بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان.

کد خبر 5331152

مهسا شمس